weighing-scale-fat-man-300x284

یكی از شایعترین عواملی كه در ایجاد ناباروری در مردان و زنان نقش دارد چاقی است. چاقی، باروری مردان و زنان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

شاید تصور کنید چاق بودن مرد ها تنها به ترس همسرانشان از مرگ زودرس آن ها منجر می شود اما محققان می گویند چاقی همسر می تواند بعد جنسی زندگی مشترک را هم دستخوش تغییراتی کند. چاقی، باروری مردان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به تازگی مطالعات نشان داده‌اند كه افزایش توده‌ی بدنی یا BMI  در مردان، با افزایش احتمال ناباروری ارتباط دارد و احتمال ناباروری در مردانی كه اضافه‌وزن دارند و یا چاق هستند، در مقایسه با مردانی كه وزن طبیعی دارند، بیشتر است.

بررسی ها نشان می دهند، اضافه وزن در مردان و زنان منجر به افزایش میزان هورمون ها در بدن می‌شود و هورمون ها نیز فرایند باروری در مردان و زنان را تحت تاثیر قرار می‌دهند. ترشح غیر طبیعی هورمون ها می‌تواند منجر به افزایش وزن و تاثیرات منفی بر روی سلول ها  در مردان و زنان گردد.

گفتنی است، پزشکان به زنان و مردانی که قصد بچه دار شدن دارند توصیه می کنند قبل از اقدام برای بارداری حتما به متخصص تغذیه مراجعه کنند و در صورتی که حتی یکی از زوجین نیز اضافه وزن دارد ابتدا به تناسب وزن برسد سپس بچه دار شوند در غیر این صورت اختمال ناباروری، جنین  زودرس و یا حتی سقط افزایش می یابد.