Memory and Vitamin B12

مصرف بيش از حد نياز اين ويتامين سبب زردي، اختلالات كبدي، اسهال، بالا رفتن قند، ضايعات پوستي، انقباضات روده‌اي، گر گرفتگي، بالا رفتن اسيد اوريك و حتي بيماري‌هاي قلبي مي‌شود.

ویتامین B ممکن است خطر از دست دادن حافظه را کاهش دهد.

شواهد حاصل از کارآزمایی تصادفی کنترل شده نشان داده اند ویتامین ب نقش زیادی در افزایش حافه ندارد و در حال حاضر، یک مطالعه جدید نشان می دهد مصرف مکمل ها ممکن است خطر ابتلا به مشکلات حافظه و تفکر را کاهش دهند.

یک مطالعه که در مجله نورولوژی منتشر شده و به رهبری روزالی DhonuksheRutten، دکترا دانشگاه Wageningen در هلند ارتباط بین میزان ویتامین B12 و از دست دادن حافظه نیازمند تحقیقات گسترده ای است و تا کنون دانشمندان این ویتامین را عاملی برای مخافظت از مغز می دنستند اما نظریه هایی این باور را رد کرده است.

یک ماده اسید آمینه ممکن است برای سلول های عصبی و سلول های اندوتلیال عروقی سمی مفید باشد و مطالعات قبلی ارتباط بین سطح بالاتر ماده  و از دست دادن حافظه و بیماری آلزایمر را نشان داده اند.

از آنجا که سطح هموسیستئین را می توان با مکمل های اسید فولیک و ویتامین B12  کاهش داد اما مطالعات اخیر نشان داده اند مصرف طوللانی مدت این ویتامین نقشی در افزایش حافظه ندارد.