FreeDownloads1

 والدین باید از خطرات نوشیدنی‌های ملایم، آبمیوه‌ها، نوشیدنی‌های ورزشی و دیگر آشامیدنی‌هایی که خاصیت اسیدی دارند آگاه باشند آن‌ها سه عامل تهدیدکننده و آسیب مادام‌العمر برای دندان‌های کودکان محسوب می‌شوند.

 مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد که والدین باید از خطرات نوشیدنی‌های ملایم، آبمیوه‌ها، نوشیدنی‌های ورزشی و دیگر آشامیدنی‌هایی که خاصیت اسیدی دارند آگاه باشند آن‌ها سه عامل تهدیدکننده و آسیب مادام‌العمر برای دندان‌های کودکان محسوب می‌شوند.

به گزارش مجله پزشکی دکترسلام  و به نقل از med india این اولین بار است که محققان توانسته‌اند نشان دهند که ترشی در همان 30 ثانیه اول برخورد مایع اسیدی با دندان می‌تواند آسیب همیشگی به همراه داشته باشند. نوشیدنی‌های اسیدی در ترکیب با دندان قروچه شبانه و رفلاکس معده می‌تواند منجر به آسیب بزرگ و برگشت‌ناپذیری به دندان کودکان شود.

ساییدگی دندانی مسئله رو به رشد امروز است که اغلب تنها پس از گذاشتن روکش دندان بروز می‌کند. برخی از این سایش‌ها ممکن است به تهدیدی برای بهداشت دندان منجر شود که نیازمند ترمیم سراسری، اما با مداخله اندکی قابل‌پیشگیری است.

این تحقیق نشان می‌دهد که آسیب مداوم به مینای دندان در همان 30 ثانیه اول اتفاق می‌افتد که نکته مهمی است و پیشنهاد می‌شود که از چنین نوشیدنی‌هایی باید دوری کرد.

در صورت مصرف نوشیدنی‌های اسیدی نمی‌توان گفت به‌سادگی با شستن دندان‌ها در یک ساعت یا 30 دقیقه پس از استفاده مشکل رفع خواهد شد بلکه آسیب قبل از آن اتفاق افتاده است. بنابراین توصیه می‌شود که کودکان به‌جای نوشیدن آب‌میوه از میوه‌های تازه استفاده کنند. هرچند آن‌ها به‌طور طبیعی اسیدی هستند اما با داشتن اسیدهای غذایی اضافی در خود گزینه مناسب‌تر و سالم‌تری هستند.

نکته مهم برقراری توازن میان اسیدها در یک‌دهان سالم است. اگر این توازن به نفع اسیدها به هم بخورد صرف‌نظر از نوع اسید آسیب دندان شروع‌شده است