3.-right-vs-left

 

 تحقيقات نشان مي داد که چپ دست ها از سطح هوش و خلاقيت بالاتري نسبت به راست دست ها برخوردارندمطالعه بر روی کودکان چپ دست نشان می دهد که آنها تمایل بیشتری به آفرینش و خلق اشیا دارند. همچنان قدرتشان در یادگیری مطالب شفاهی و ریاضیات بیشتر است.

بر اساس تحقیقات جدید دانشمندان دانشگاه هاروارد بر روی ۴۷ هزار نفر در آمریکا و انگلستان، افراد چپ دست در مقایسه با راست‌دست‌ها در طول عمرشان ۱۲ درصد درآمد کمتری دارند.

 این بررسی اسطوره‌های موجود را درباره این که چپ‌دست‌ها مستعدتر از همسالانشان هستند، به چالش می‌کشد.

به گفته پروفسور جاشوا گودمن، اقتصاددادن دانشگاه هاروارد در ماساچوست، افرادی که با دست چپشان می‌نویسند، دردسرهای زیادی را در زندگی‌شان تجربه می‌کنند. در پژوهش‌های این دانشمند و همکارانش، چپ‌دست‌ها از لحاظ اقتصادی و آماری نارسایی‌های مالی مهمی در مقایسه با راست‌دست‌ها از خود نشان دادند.

آن‌ها همچنین مهارت‌های شناختی پایین‌تر و ناتوانی‌های ذهنی و رفتاری بالاتری را نسبت به راست‌دست‌ها از خود بروز دادند.

این نخستین مقاله‌ای است که نشان می‌دهد چپ‌دست‌ها دارای درآمدهای مالی پایین‌تری هستند و این که چنین فاصله درآمدی معادل ترک یک سال زودتر مدرسه است. دانشمندان معتقد است چنین موضوعی حتی با در نظرگرفتن مولفه‌هایی مانند سلامتی نوزاد و پیش‌زمینه‌های خانوادگی صادق است.

دلایل این نارسایی‌ اقتصادی هنوز مشخص نیست اما محققان بر این باورند که افراد چپ‌دست دارای نارسایی‌های شناختی بنیادی‌تری هستند. داده‌های دریافتی از این پژوهش نشان می‌دهد کودکان چپ‌دست بیشتر احتمال دارد که نسبت به راست‌دست‌ها در انتهای جدول نمرات امتحانی باشند. آن‌ها همچنین بیشتر احتمال دارد که دارای ناتوانی‌ در یادگیری باشند.

بررسی این افراد نشان می‌دهد چپ‌دست‌هایی که مادرشان نیز چپ‌دست است، از توانایی شناختی پایین رنج نمی‌برند اما کودکان راست‌دست دارای مادران چپ‌ دست، به نارسایی‌هایی شناختی دچارند. به عبارتی، عدم تطابق بین چپ‌دست یا راست‌دست‌بودن فرزندان و والدین از اهمیت خاصی برخوردار است و شاید یک دلیل این باشد که کودکان مادران چپ‌دست در تقلیدکردن از مادرشان به عنوان نوعی ابزار یادگیری کلیدی با مشکل مواجه هستند.

جزئیات این پژوهش در مجله Economic Perspectives قابل‌مشاهده است.