open-uri20120901-9523-1tolmcv
درد گردن، شانه، درد پشت و حتی دست ها را جدی بگیرید ممکن است نشانه های بیماری قلبی تان باشند  این علائم گاها با هم اشتباه گرفته می شوند.
یک فیزیوتراپ اظهار کرد: در برخی موارد نشستن‌های نا‌مناسب در طولانی‌ مدت علائمی را ایجاد می‌کند که این علائم با بیماری‌های قلبی – عروقی اشتباه گرفته می‌شود.

دکتر مرتضی عزیزیان نشستن‌های طولانی مدت همراه با پر نکردن قوس کمر و نیز خم‌ شدن ستون فقرات از ناحیه مهره‌های سینه‌ای را موجب کاهش حجم فضای داخلی قفسه‌ سینه و فشردگی احشایی مانند ریه عنوان کرد.

وی افزود: همچنین این طرز نشستن در طولانی‌ مدت موجب تغییر حالت و جابجایی ارگان‌های داخلی بدن و نیز تغییر و جابجایی عروق خون آورنده و خون برنده و نیز شریان‌های دیگر بصورت جزیی یا حتی چشمگیر خواهد شد.

این فیزیوتراپ خاطرنشان کرد: این جابجایی و تغییر حالت برخی ارگان‌ها از نظر سیستمیک علائمی را در بدن فرد ایجاد می‌کند که تغییرات آریتمی (ضربان قلب) و نامنظم شدن آنها از جمله این علائم هستند.

عزیزیان ایجاد درد در ناحیه کتف چپ را از جمله این علائم عنوان کرد و افزود: این درد می‌تواند باعث ایجاد تغییراتی شده، علائمی شبیه بیماری‌های قلبی ایجاد کرده و الگویی از درد شبیه بیماری‌های قلبی ایجاد کند که در بسیاری موارد با درد واقعی قلب اشتباه گرفته می‌شود.

عزیزیان خاطرنشان کرد: قوز کردن می‌تواند موجب ایجاد فشار بر روی دیسک‌های مابین مهره‌های سینه‌ای شود و با فشار بر روی این دیسک‌ها و سطوح مفصلی مجاور آنها موجب ارجاع درد به قدام قفسه سینه شود.

این فیزیوتراپ توصیه کرد: افراد چنانچه در ناحیه قفسه سینه خود احساس درد کرده و علائم بیماری‌های قلبی را دارند باید در سریع‌ترین زمان با مراجعه به پزشک از عدم ابتلا به بیماری‌های قلبی اطمینان پیدا کنند.

وی تصریح کرد: چنانچه بیماری قلبی تشخیص داده نشد و درد نیز همچنان ادامه داشت، باید توجه به دردهای کمر و قفسه‌ سینه ناشی از عدم نشستن مناسب مورد توجه قرار گیرد.

عزیزیان درمان‌های موثر در این زمینه را اصلاح ارگونومی بدن و انجام یک سری حرکات درمانی به نام “مانیپولاسیون” عنوان کرد و گفت: انجام حرکات مانیپولاسیون که جدای از حرکات ورزشی معمولی است، باید تحت نظر پزشک متخصص و دوره دیده انجام شود تا آسیبی به فرد وارد نشود.