index

رفلاکس پدیده ایست که  تقریبا در همه نوزادان رخ می دهد و باعث برگشت شیر از معده کودک می شود که ناراحتی برای والدین و خود کودک ایجاد می کند که با انجام سونو گرافی و دارو قابل درمان است!

غلامرضا خاتمی با اشاره به انواع رفلاکس در نوزادان و کودکان، اظهارداشت: رفلاکس یعنی شیری که کودک می‌خورد از معده او وارد مری شود که این موضوع گاهی می‌تواند با خروج شیر از دهان همراه باشد بنابراین خروج شیر از معده به مری و گاهی به بیرون رفلاکس است.

وی افزود: رفلاکس در نوزادان تا 4 ماهگی فیزیولوژیک و طبیعی است و مرضی محسوب نمی‌شود همچنین این رفلاکس بر سلامت کودک اثر ندارد و او شاداب و سرحال است و وزن می‌گیرد، مشکلی نیست همچنین این نوع رفلاکس بعد از حدود 4 ماهگی کم و اصلاح می‌شود.

* رفلاکس پاتولوژیک چیست؟

این فوق تخصص گوارش اطفال گفت: نوع دیگری از رفلاکس‌ها که فیزیولوژیک و طبیعی نیست و پاتولوژیک و بیماری محسوب می‌شود رفلاکسی است که بعد از حدود 4 ماهگی نیز کم یا اصلاح نمی‌شود و بر اثر تنگی انتهای معده رخ می‌دهد.

وی افزود: کودکانی که چاق هستند نیز دچار نوعی رفلاکس می‌شوند و علت آن نیز باز شدن معده به خاطر حجم زیاد غذا و برگشت آن به مری و گاهی دهان است.

* رفلاکس در کودکانی که دچار آسیب‌های مغزی هستند

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: کودکانی که به هر دلیلی دچار مشکلات مغزی هستند دچار رفلاکس می‌شوند، مشکلات مغزی در کودکان بیشتر مادرزادی است همچنین گروهی از کودکانی که به شیر گاو آلرژی دارند دچار رفلاکس می‌شوند بنابراین اگر مادر شیر بخورد کودک او دچار این مشکل می‌شود حتی مصرف شیرخشک این کودکان را اذیت می‌کند و باید از شیر مخصوص استفاده کنند، این گروه دچار بیماری رفلاکس هستند.

* وزن کم، اختلال خواب و بهانه‌گیری ویژگی‌های مبتلایان به رفلاکس پاتولوژیک

رئیس انجمن پزشکان کودکان گفت: کودکانی که دچار رفلاکس پاتولوژیک یا بیماری رفلاکس هستند معمولاً وزن کمی دارند، بهانه‌گیرند، با اختلال خواب و یبوست مواجهند و دائم نگران و گریان هستند.

* درمان انواع رفلاکس

این فوق تخصص گوارش اطفال با اشاره به متفاوت بودن درمان انواع رفلاکس گفت: در نوع اول باید مصرف شیر مادر را ادامه داد، مادران کودکانی که دچار رفلاکس پاتولوژیک هستند نیز باید تغییراتی در غذای خود داشته باشند. بر این اساس توصیه می‌شود مادران از مصرف شیر پرهیز کرده و برای عدم کمبود کلسیم روزانه یک قرص کلسیم مصرف کنند تا مادر و کودک سالم بمانند.

وی افزود: عدم مصرف شیر از سوی مادر می‌تواند او را با کمبود کلسیم مواجه کند بنابراین این مادران حتماً از قرص کلسیم استفاده کنند، این گروه نیز می‌توانند شیردهی را ادامه دهند.

*رفلاکس کدام کودکان با تغییر غذای مادر درمان می‌شود؟

خاتمی ادامه داد: این کودکان اگر دچار گرفتاری‌های آناتومی مانند تنگی پایین معده نباشند به این روش جواب می‌دهند، کودکانی که آلرژی دارند نیز با این روش درمان می‌شوند.

رئیس انجمن پزشکان کودکان افزود: گرفتاری‌های مغزی با تغییرات غذایی مادر بهبود پیدا نمی‌کند و بیماری اصلی در این کودکان نیاز به درمان دارد، همچنین کودکانی که انسداد گوارش مانند تنگی بعد از معده دارند باید تحت جراحی قرار گیرند.

وی خاطرنشان کرد: کودکانی که افزایش وزن دارند نیز باید وزنشان متعادل شود بنابراین درمان رفلاکس بستگی به علت آن دارد که در کودکان مختلف متفاوت است.