extensions
تقريبا  همه بانوان طرفدار پلک هایی بلند و حالت‌دار  هستند و براي اينكه  اینچنین مژه هایی داشته باشند، شیوه های مختلفی را  امتحان می كنند. به اين علت كه داشتن پلک های بلند و  پرپشت مي‌تواند حالت جذابی به چشم‌ها و چهره ببخشد و اين روزها مژه‌هاي بلند و زيبا، ببسیار مد شده است

خانم‌ها مي‌توانند براي اين كار از سرم‌هاي بلند و تقويت‌كننده، مژه‌هاي مصنوعي چندبار مصرف، اكستنشن‌هاي مژه و محصولات ديگر براي زيباتر كردن مژه‌هاي‌شان استفاده كنند اما مساله اين است كه تمام اين راهكارها در طولاني مدت جواب نمي‌دهند و كوتاه مدت هستند، به اين ترتيب نكاتي وجود دارد كه باید درمورد اكستنشن مژه يا كاشت مژه مصنوعي بدانيد.

انوع كاشت مژه

دو نوع كاشت داريم؛ كاشت دائم و موقت. در كاشت موقت مژه‌ها يك هفته دوام مي‌آورند. اين نوع كاشت به دليل چسبي كه استفاده مي‌شود، ماندگاري كمتري دارد. كاشت مژه مصنوعي روش جديدي است كه به شما كمك مي‌كند تا مژه‌هاي‌تان را بلندتر و خوش‌حالت‏تر كنيد و زيباتر به نظر برسيد. اما قبل از اينكه براي اين كار تصميم بگيريد، نكاتي وجود دارد كه بايد بدانيد شايد بعد از خواندن اين مطلب، از انجام آن پشيمان و شايد هم براي كاشت مژه اصرار داشته باشيد. در نهايت تصميم با شماست. تعداد مژه‌ای که براي هر فرد انتخاب مي‌شود، بستگي به تعداد مژه‌هاي خود فرد دارد.

extensions1

اگر فردي تعداد مژه‌هاي طبيعي خودش كم باشد تعداد كمي مي‌تواند مژه بكارد. به دليل اينكه مژه‌هاي مصنوعي روي مژه‌هاي طبيعي كار مي‌شوند و اگر شخص مژه‌هاي كمي داشته باشد به همان اندازه مي‌شود برايش مژه اضافه كرد. معمولا هزينه مژه‌ها دانه‌اي پنج الي شش هزار تومان است كه بايد در كل براي كاشت اوليه دائم حدود250 تا 350 هزار تومان پرداخت كنيد و براي هر دوره ترميم كه هر دو الي سه هفته‌ يك‌بار است بسته به مقدار آسيبي كه در آن مدت به مژه‌ها وارد شده و تعداد مژه‌اي كه ريخته، حدود 60 تا 70 هزار تومان هزینه کرد.

مژه‌هاي يكبار مصرف

بعضي افراد براي استفاده از مژه مصنوعي براي يك شب ترجيح مي‌دهند از مژه‌هاي مصنوعي يكسره و يك بار مصرف كه در اكثر فروشگاه‌هاي لوازم آرايشي موجود است، استفاده كنند كه قيمت يك جفت آن به همراه چسبي كه همراه مژه است، بين 6 تا 10 هزار تومان است.

طريقه استفاده از آنها به دليل يكدستي و به هم چسبيدگي آنها خيلي آسان است. فقط كافي است چسب را به مژه مصنوعي زده و به آرامي، با استفاده از يك موچين آن را بالاي پلك خود بچسبانيد. بعد از استفاده مي‌توانيد صورت خود را با احتياط و با آب گرم بشوييد و آرام مژه را از پلك جدا كنيد. اين مژه‌ها يك بار مصرف بوده و استفاده مجدد از آنها احتمال دارد چشم‌تان را آلوده كند.

اكستنشن مژه

اكستنشن مژه، مژه‌هايي مصنوعي است كه يك به يك به مژه‌هاي طبيعي فرد چسبانده مي‌شود تا ضخامت، طول، رنگ و حالت مژه‌ها را زيباتر نشان دهد. اين اكستنشن‌ها از مواد مصنوعي همچون موي سمور، ابريشم يا حتي موي انسان ساخته شده‌اند. استفاده از مژه‌هاي مصنوعي از قديم مرسوم بوده است، اما تفاوت بين راه‌هاي قديمي و جديد اين است كه امروزه، مژه‌هاي مصنوعي به جاي پوست پلك كه باعث آسيب‌ديدگي بيشتري مي‌شود، به مژه‌هاي فرد چسبانده مي‌شود، بنابراين ظاهري زيباتر ايجاد خواهد كرد. تفاوت ديگر اينكه مانند مژه‌هاي مصنوعي در قديم از چسب‌هاي مضر استفاده نمي‌شود و چسب‏هاي مخصوص اين كار به بازار آمده است.

آيا چسب مورد استفاده مضر است؟

ممكن است افرادي به چسب‌هاي مخصوص كاشت مژه حساسيت داشته باشند. اگر فردي حساسيت داشته باشد ممكن است دچارعفونت لايه نازك بالاي چشم شود و اين خطري است كه مي‌تواند فرد را تهديد كند. اين نوع عفونت بينايي افراد را تهديد نمي‌كند اما ممكن است براي مدتي تا از بين رفتن عفونت فرد دچار تاري ديد شود. چندين نوع چسب در بازار موجود است كه از لحاظ زمان خشك شدن با هم تفاوت دارند. ممكن است براي‌تان اين سوال پيش بيايد كه اگر هنگام كاشت چسب درون چشم بريزد چه اتفاقي خواهد افتاد؟

اما بايد بدانيد در كل مدت كاشت، چشمان فرد بسته است، به همين دليل از اين جهت خطري چشم فرد را تهديد نمي‌كند. اما لازم است قبل از انجام كاشت مژه، مطمئن شويد كه چسب استفاده شده به چشم شما آسيب نمي‌رساند. چسب مژه داراي مقاديري مواد شيميايي است اما اين مواد فقط در مواقع حساسيت احتمالي يا گذشتن تاريخ انقضا باعث ايجاد خطر براي چشم‌ها مي‌شود و عفونت خاصي به چشم نمي‌رساند. با انتخاب يك متخصص در اين كار مي‌توانيم مطمئن شويم كارمان به درستي و بي‌هيچ مشكلي انجام خواهد شد.

راهكاري براي تشخيص حساسيت

اگر شخصي بداند پوست حساسي دارد و ممكن است بعد از كاشت دچار حساسيت شود، بهتر است ابتدا دو عدد مژه بكارد و بعد از گذشت چند روز اگر دچار حساسيت شد آنها را بردارد و ديگر كاشت مژه انجام ندهد. اما اگر در آن مدت مشكلي برايش پيش نيامد، مي‌تواند ادامه كاشت مژه را انجام دهد ولی اگر بعد از كاشت فرد احساس ناراحتی روي چشم داشته باشد و فشاري روي چشم‌هايش احساس كند، بهتر است براي مدتي كاشت را انجام ندهد.

EXTENSIONS2

ماندگاري اكستنشن مژه چقدر است؟

كساني كه تصميم دارند كاشت مژه را انجام ندهد بايد بدانند اين مژه‌هاي مصنوعي معمولا بين دو تا چهار هفته و اگر خيلي مورد مراقبت باشند تا شش هفته ماندگاري خواهند داشت.

با كاشت، مژه‌هاي طبيعي مي‌ريزند؟

كاشت مژه باعث از دست دادن مژه‌هاي طبيعي نمي‌شود. اين روند عوارض و خطر خاصي به همراه ندارد اما بايد خيلي مراقب بود و مهم‌تر آنكه بعد از انجام كاشت مژه، چشم فرد نبايد تا ۲۴ ساعت با آب در تماس باشد تا مژه‌ها به‌خوبي بچسبند و روي چشم‌ها ماندگار شوند.

پس ازكاشت باز هم به ريمل احتياج است؟

متخصصان اين كار مي‌گويند پس از كاشت مژه مصنوعي، نبايد از مداد و ريمل‌هاي آرايشي استفاده كرد. در اصل بعد از اين كار احتياجي به آرايش چشم نخواهيد داشت. از فرمژه هم روي كاشت مژه نبايد استفاده كنيد. اگر مي‌خواهيد مژه‌هاي مصنوعي‌‌تان فر باشند، قبل از كاشت با متخصصي كه قرار است اين كار را انجام بدهد، صحبت كنيد. اگر از مژه‌هاي‌تان خسته شديد به هيچ عنوان خودتان اقدام به برداشتن مژه‌ها نكنيد. براي اين كار هم لازم است تا به كسي كه عمل كاشت را براي شما انجام داده مراجعه كنيد.

آیا به‌راحتی می‌توان مژه‌ها را برداشت ؟

هر چسب مخصوص به مژه يك محلول پاك‌كننده (Remover) دارد. اگر شخصي بعد از كاشت مژه تصميم بگيرد آنها را بردارد بهتر است به كارشناسي كه كاشت مژه را برايش انجام داده، مراجعه كند تا به وسيله پاك‌كننده مخصوص، مژه‌ها را بردارد. به اين ترتيب که به وسيله گوش‌پاك‌كن پاك‌كننده را به مژه‌ها زده و به آرامي ماساژ مي‌دهد. اين عمل باعث مي‌شود چسب حل شده و مژه‌ها به آساني برداشته شوند. پس توصيه مي‌كنيم خودتان وارد عمل نشويد و كار را به دست كاردان بسپاريد.

پس از كاشت مژه باید بدانید

بعد از كاشت بايد خيلي مراقب مژه‌ها باشيم. بهتر است چشم‌هاي خود را نماليم و با قدرت آنها را نخارانيم. در زماني كه كاشت مژه داريم بهتر است وارد سوناي بخار نشويم، وقتي حمام مي‌كنيم بايد مراقب باشيم فشار آب به صورت مستقيم به چشم‌هاي‌مان نخورد.

اگر قبل از كاشت براي تقويت مژه‌هاي‌تان از پماد‌هاي مختلف استفاده مي‌كرديد، بهتر است بعد از كاشت ديگر اين كار را انجام ندهيد چون چرب شدن مژه‌ها باعث زودتر افتادن مژه‌هاي كاشته شده مي‌شود. هنگام خواب روی شکم نخوابید. انجام این موارد شايد ابتدا كمي سخت باشد اما با گذشت زمان عادت مي‌كنيد و ديگر براي‌تان سخت نخواهد بود.

كاشت به چه كساني توصيه نمي‌شود

كاشت مژه را همه افراد به غير از كساني كه مشكلات چشمي دارند، مي‌توانند انجام دهند اما كساني كه داراي مژه‌هاي بلند و پر هستند بهتر است اين كار را انجام ندهند اما بسياري از خانم‌ها براي اينكه مي‌خواهند راحت‌تر باشند و ديگر سراغ ريمل نروند، با وجود مژه‌هاي پر و بلند بازهم كاشت را انجام مي‌دهند. اين كار با رعايت مسائل ذكر شده مشكلي براي آنها پيش نمي‌آورد اما پزشكان اين كار را پيشنهاد نمي‌كنند.

اگر حساسيت نداريد، كاشت مژه اشكالي ندارد

كاشت مژه به صورت زيبايي و عمل جراحي براي كاشت مژه دو مقوله متفاوت هستند كه يكي براي زيبايي انجام مي‌شود و ديگري در مواقع لزوم كه فرد دچار آسيب‌ديدگي يا سوختگي شده. در جراحي مژه ممكن است لبه‌هاي مژه به علت داشتن بافت حساس دچار عفونت شود و در صورت وجود اين احتمال، اين جراحي انجام نمي‌شود اما در كاشت زيبايي مژه‌هاي مصنوعي با چسب كار مي‌شوند و اگر فرد حساسيتي به چسب نداشته باشد مشكلي پيش نخواهد آمد.

extensions3

آيا مژه‌هاي كاشته شده بايد شسته شوند؟

شست‌وشوي چشم‌ها در زمان داشتن مژه‌هاي كاشته شده اهميت خاصي دارد و به دليل ترشحاتي كه از چشم بيرون مي‌آيد بهتر است شسته شود. اگر كاشت مژه براي شست‌وشوي چشم‌ها محدوديت ايجاد كند ممكن است به مرور زمان چشم دچار آلودگي شود. فردي كه كاشت مژه در سالن‌هاي زيبايي انجام داده، بهتر است براي شست‌وشوي چشم‌ها مراقب باشد تا آب با فشار زياد و مستقيم با مژه برخورد نداشته باشد. براي شست‌وشو بهتر است خيلي آرام چشم‌ها را شست و با يك دستمال مرطوب به آرامي چشم‌ها را پاك كرد.

البته بايد مراقب بود تا از دستمال‌هاي چرب براي اين‌كار استفاده نكنيم به اين خاطر كه چربي‌ها باعث زودتر افتادن مژه‌ها مي‌شود. مژه‌هاي طبيعي هر 4 تا 5 ماه به صورت دانه‌اي مي‌ريزند و دوباره رشد مي‌كنند، به همين دليل از نظر پزشكان كاشت مژه مصنوعي مشكل خاصي به همراه ندارد.

تقویت مژه با تغذیه

– مو توسط پروتئینی به نام کراتین ساخته می شود. بدین ترتیب، هرگونه مواد غذایی که باعث رشد و تقویت مو شود قطعا باعث تقویت مژه ها نیز می‌شود.

– اولین گام تقویت مژه، داشتن یک رژیم غذایی درست و مناسب است. بدون تغذیه مناسب و سالم، مو و ناخن های شما رشد نخواهند کرد و مژه های بلندی نخواهید داشت. به همین دلیل لازم است که به رژیم غذایی خود مواد مغذی را اضافه کنید.

– مژه ها  هم مثل  سایر موهای بدن دارای چرخه رشد خاصی هستند و به طور مرتب رشد می کنند. آنچه که شما باید انجام دهید این است که با مشاوره با متخصص پوست و مو روند رشد موهای مژه خود را تقویت کنید.

– مژه های خود را با برخی از داروهای خانگی تغذیه و تقویت کنید. از بهترین روغن های تقویت کننده مژه، می‌توان از روغن زیتون و روغن کرچک نام برد. این دو روغن باعث تقویت و رشد مژه ها می شوند. شب ها قبل از خواب، آرایش خود را کاملا پاک کنید و سپس با پوشش نازکی ازروغن انتخابی خود، تمام سطح مژه ها را بپوشانید. صبح، مژه های خود را با آب گرم بشویید.

– خود را آراسته و مرتب نگه دارید. با برس مخصوص مژه، آنها را همیشه به آرامی شانه کنید. با انجام این عمل، متوجه رشد و بلند شدن مژه ها خواهید شد.

– غذاهایی با پروتئین بالا مانند ماهی، تخم مرغ، پنیر سویا، جگر و گوشت را بدون چربی مصرف کنید. علاوه بر این، به رژیم غذایی خود، مواد غذایی مانند دانه های سویا، آواکادو، انواع حبوبات و روغن زیتون که حاوی مقادیر فراوانی از اسیدهای چرب هستند را اضافه کنید.

 

منبع : مجله سیب سبز