treadmill

مسلماً، دویدن یا  قدم زدن  در هوای آزاد، فایده اش نسبت به ورزش با کمک تردمیل  بسیار زیاد است اما  برخی اوقات شرایط به گونه ایست که ترجیح می دهیم  از تردمیل استفاده کنیم (مثلاً به دلیل سردی هوا در محیط های باز). بسیاری از افراد، فقط همان چند دقیقه اول بر روی تردمیل دوام می آورند بعدا حوصله شان سر می رود  برای  از بین بردن این بی حوصلگی شیوه هایی وجود دارد که در این بخشها، به آنها اشاره می کنیم. این  شیوه ها، شامل گوش دادن به  آهنگ  یا تلویزیون نگاه کردن نیست و مطمئنا برایتان تازگی خواهد داشت

به صورت تناوبی ورزش کنید

به جای اینکه ۳۰ دقیقه با یک سرعت و شیب یکنواخت پیاده روی کنید. این نیم ساعت رو به شش قسمت ۵ دقیقه ای تقسیم کرده و در هر مرحله، شیب و سرعت رو تغییر بدهید. منظور از ورزش تناوبی این است که مثلاً ۵ دقیقه رو با سرعت و شیب زیاد طی کنید و سپس ۵ دقیقه بعد رو با سرعت کم و بدون شیب به انجام برسانید و این روند رو هر ۵ دقیقه تغییر دهید. یا مثلاً می توانید دو دقیقه با شدت متوسط، سپس یک دقیقه با شدت زیاد و سپس یک دقیقه با شدت کم پیاده روی کنید و یا بدوید و این چرخه رو تکرار کنید. این شیوه، خیلی بیشتر از ورزش یکنخواختی که سرعت و شدت یکنواخت دارد، به چربی سوزی کمک می کند.

مسابقه  بدهید

می توانید با یک دوست یا فردی که از تردمیل کنار شما استفاده می کند، یک مسابقه دوستانه ترتیب بدهید. این کار باعث می شود که انگیزه شما برای خسته نشدن و ادامه کار، بیشتر شود. حتی می توانید به فرد غریبه ای که از تردمیل کنار شما استفاده می کند، نگویید که با او در حال مسابقه هستید و یا حتی اگر هم تنها هستید، فرض کنید که در حال مسابقه دادن، هستید.

خودتون رو در آینه تماشا کنید

البته این نکته در مورد همه افراد مؤثر نیست اما بعضی از افراد با تماشای خودشون در آینه در حین ورزش کردن، انگیزه بیشتری پیدا می کنند. به این ترتیب، نحوه ایستادن و راه رفتن یا دویدن خودتون رو هم مشاهده نموده و در صورتی که نیاز به اصلاح شکل ایستادن و راه رفتن تان باشد، می توانید با نگاه در آینه از این مسأله مطلع شوید. اما اگر این کار به شما کمک نمی کند و شما رو بی انگیزه تر می کند، از ایستادن در مقابل آینه در حین ورزش، پرهیز کنید.

به ساعت توجه نکنید

ساعت دستگاه رو با یک پارچه بپوشانید. به این ترتیب، گذر زمان به نظرتون کند نمی آید. درست مثل این است که مشغول یک بازی هستید تا خودتون رو غافل گیر کنید. وقتی که ورزش رو متوقف کردید، با نگاه کردن به ساعت، خواهید فهمید که توانایی شما تا چه میزان بوده است و تا کجا توانسته اید پیش بروید و چقدر تحمل داشته اید.

خودتون رو به چالش بکشید

درست است که راه رفتن یا دویدن بر روی تردمیل به اندازه خیلی از ورزش های دیگر، چالشی نیست اما مزیت های خاص خود رو هم دارد. مثلاً به شما نشان می دهد که دقیقاً چقدر زحمت کشیده اید. بعضی از افراد بر روی تردمیل با شدت و قدرت بیشتری در مقایسه با زمانی که در محیط آزاد می دوند، فعالیت می کنند و می توانند از آماری که بر روی دستگاه ثبت شده است، پی به میزان فعالیت خود ببرند.

اهداف تردمیلی خودتون رو بشکنید

منظور از این جمله چیست؟ فرض کنید که شما می خواهید ۵۰ کیلوگرم از وزن خودتون رو کم کنید. آیا صبر می کنید تا کل این ۵۰ کیلوگرم کم شود و بعد جشن شادی و موفقیت بگیرید و یا اینکه این ۵۰ کیلوگرم رو به چند قسمت تقسیم کرده و مثلاً هر بار که ۱۰ کیلوگرم کم می کنید، برای موفقیت جشن می گیرید؟ وقتی که با تردمیل کار می کنید هم باید از همین شیوه پیروی کنید. یعنی به جای اینکه نیم ساعت بدون کوچکترین توقف، فقط بدوید، این دوندگی رو تقسیم کرده و هر چند دقیقه یک بار، حرکت رو کند کرده و با شادی و هلهله و حرکات موزون، به خودتون پشت گرمی بدهید. این کار رو فقط یک بار امتحان کنید و مطمئن باشید که بعد از پی بردن از میزان انگیزه بخشی و توان دهی اون، دیگر هرگز از اون غافل نخواهید شد.

آیا تا به حال از این نکات در زمان استفاده از تردمیل، کمک گرفته بودید؟ آیا شیوه ها و نکات دیگری هم وجود دارند که دوست داشته باشید با سایرین در میون بگذارید؟ پس منتظر چه هستید؟ خوشحال می شویم که در بخش کامت ها از پیشنهادات و تجربیات شما مطلع شده و استفاده کنیم

منبع : yeka.ir