leisuretime

وقت گذاشتن برای تفریح و ورزش از جمله مهمترین کارها برای تقویت روحیه مثبت در افراد است که در صورت نبود آن هم از لحاظ روحی و هم از لحاظ جسمی  بیمار خواهید شد

دکتر شاپور کریمی  ضمن ارائه تعریفی از شادی و شادمانی، اظهارکرد: هر اتفاقی که در زندگی باعث احساسات مثبت شود و لبخند بر چهره فرد ایجاد کند، شادی و شادمانی نامیده می‌شود.

وی با بیان اینکه انسان ذاتاً به گونه‌ای آفریده شده که توانایی شاد بودن و شاد زندگی کردن را دارد، افزود: انسان می‌تواند با هر چیزی شاد شود، مهم این است که یاد بگیریم و فرهنگ شاد بودن را بیاموزیم.

این متخصص بیماری‌های اعصاب و روان با تاکید بر اینکه خانواده‌ها باید از کودکی به فرزندانشان بیاموزند که برای شاد بودن دلیل‌های بزرگ و هزینه‌های زیاد ضروری نیست، تصریح کرد: متاسفانه بسیاری از ما فکر می‌کنیم برای تفریح و شادی حتماً باید هزینه زیادی کرد.

کریمی معتقد است: گاهی افراد با تفریحات بسیار کوچک و کم هزینه می‌توانند شاد باشند، اما مهم این است که بدانند تفریح و شادی چقدر برای سلامت آنها ضروری است و در روحیه و بهبود کیفیت زندگی آنها اثر دارد.

وی با بیان اینکه نمی‌توان تاثیر مشکلات اقتصادی را بر شاد نبودن و تفریح نکردن مردم نادیده گرفت، خاطرنشان کرد: مسلماً وقتی که شرایط اقتصادی خوب نباشد، افراد پولی که دارند برای مسائل ضروری صرف می‌کنند، اما باید دانست تفریح و شادی همواره نیازمند صرف پول زیاد نیست.

به گفته این روانپزشک کمک به دیگران و فداکاری، کسب توانایی پیشرفت، بروز دادن خود واقعی، حس خلاقیت، داشتن نگرش مثبت، سپاسگطار بودن از هر اتفاق خوب، نوشتن رویدادهای زندگی، ساده زیستی، قدم زدن، ورزش کردن، غذا پختن و … همه می‌تواند زمینه‌های بروز شادی را در افراد ایجاد کند، بدون اینکه هزینه چندانی داشته باشد.

کریمی ادامه داد: قطعا وقتی فردی تفریح و شادی نکند، احساس غم سراغ او می‌آید و تحقیقات بسیاری انجام شده که نشان می‌دهد احساسات منفی منشاء بسیاری از بیماری‌های روحی و جسمی است.

وی با اشاره به ارتباط مستقیم همه بیماری‌های روانی با استرس و غم، بیان کرد: وقتی که فرد شادی و تفریح نداشته باشد، درگیر بسیاری از بیماری‌های روحی خواهد شد که افسردگی و انزوا سردسته آنها است.

این متخصص بیماری‌های اعصاب روان یادآوری کرد: غم و احساسات منفی همچنین بر تشدید و عدم بهبود بیماری‌های روحی هم اثرگذار است.

کریمی از ارتباط بیماری‌های روحی با مشکلات جسمی یاد کرد و گفت: اگرچه این رابطه 100 درصدی نیست، اما قطعا مشکلات روحی منشاء بسیاری از مشکلات جسمی است.

وی انواع سرطان، دیابت، روماتیسم و … را از جمله بیماری‌هایی دانست که افراد غمگین مستعد ابتلا به آن هستند.