ویتامین A,فواید ویتامین A,ویتامین آ

ویتامین A درموادی مانند جگر، شیر، پنیر، تخم مرغ، هویج، کدو حلوایی، سبزیجات سبز و زرد و نیز  در میوه هایی مانند طالبی و زرد آلو پیدا می شود.

ویتامین آ برای چشم و پوست و همچنین  برای تقویت کلی  بدن  اهمیت دارد . ویتامین آ برای اشخاصی  که بدنشان  ویتامین آ، کم دارد داده می شود و همچنین ممکن است برای معالجاتی  که در این مقاله دکر نشد، استفاده شود.

مهمترین چیزی که باید در مورد ویتامین آ (روغن ماهی) بدانیم، چیست؟

هرگز نباید بیش از میزان تجویز شده ویتامین A مصرف نمود. از مصرف بیش از یک نوع ویتامین به طور همزمان باید خودداری کرد؛ مگر اینکه پزشک به شما بگوید.

مصرف ویتامین های مشابه نظیر ویتامین C با هم ممکن است منجر به مصرف بیش از حد مجاز، یا اثرات جانبی بسیار جدی گردد. مصرف بیش از حد ویتامین آ می تواند اثرات جانبی جدی و تهدید آمیزی داشته باشد. در هنگام بارداری، ویتامین آ را بدون نظر پزشک مصرف نکنید.

در صورتی که ویتامین A بیش از حد مصرف شود ، می‌تواند منجر به اثرات سوء در هنگام تولد و نقص نوزاد شود. قبل از مصرف آن، با پزشک خود در مورد تمام داروهای دیگری که مصرف می نمایید، صحبت کنید.

قبل از مصرف ویتامین آ، با پزشک درباره چه مواردی صحبت کنیم؟

قبل از مصرف ویتامین آ، با پزشک، داروساز، دکتر گیاهی و یا هر دکتر دیگری که دارید، صحبت کنید. ممکن است شما  در شرایط خاص پزشکی باشید که نباید از ویتامین A استفاده کنید.

در صورتی که باردار هستید، بدون دستور پزشک ویتامین آ مصرف نکنید. اگر چه مقداری ویتامین آ برای رشد طبیعی کودک مورد نیاز است، اما در صورت مصرف بیش از حد، موجب نواقصی هنگام تولد می شود.

ممکن است نیاز به مصرف ویتامین های دوره بارداری به خصوص آن دسته که مخصوص خانم های باردار می باشد، داشته باشید. اگر در دوران شیردهی هستید، از پزشک خود درباره مصرف ویتامین a بپرسید. میزان مصرف شما در زمان شیردهی با سایر زمان ها نیز متفاوت خواهد بود.

عوارض جانبی احتمالی ویتامین A چیست؟

در صورتی که هر کدام از آثار آلرژیک زیر بروز کرد سریعا برای کمک به اورژانس بروید؛ کهیر، تنگی نفس، تورم صورت، لب ها ، زبان و یا گلو.

عوارض جانبی کم اهمیت تر، بیشتر رخ می دهند یا اینکه ممکن است شما هیچ عوارض جانبی در خود نبینید. این یک لیست کامل از اثرات جانبی که ممکن است اتفاق بیفتند نیست. با پزشک خود تماس بگیرید و در مورد اثرات جانبی از وی توضیح بخواهید.

ویتامین A,فواید ویتامین A,ویتامین آ

بهترین منابع ویتامین A کدامند ؟ اینفوگرافیک بالا را مشاهده کنید.

مصرف چه داروهای دیگری با ویتامین آ تداخل ایجاد می کند؟

بدون دستور پزشک خود ، داروهای زیر را همزمان با ویتامین آ مصرف نکنید:

  • قرص های جلوگیری از بارداری
  • رقیق کننده های خون نظیر وارفارین ( Coumadin و Jantoven )
  • داروهای ضد سرطان (bexarotene (Targretin
  • کلسترامین (Questran, Prevalite)
  • رتینوئید ها (acitretin (Soriatane
  • ترتینوئین(Vesanoid)؛
  • ایزوترتینوئین (آکوتان Accutane، Sotret، Claravis، Amnesteem)

این لیست کامل نیست و داروهای دیگری نیز وجود دارند که ممکن است با ویتامین A تداخل دارویی پیدا کنند.

بنابراین حتما به پزشک خود بگویید که در حال حاضر چه داروهایی مصرف می کنید. این شامل تمامی نسخه ها، داروهای بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی می شود. به هیچ عنوان مصرف یک داروی جدید را بدون مشورت با پزشک خود آغاز نکنید.

از چه چیزهایی به هنگام مصرف روغن ماهی/ ویتامین a باید اجتناب کرد؟

از مصرف داروی ارلیستات ( با نام های تجاری مانند Alli و Xenical) یا روغن های معدنی جدا اجتناب کنید.

 چطور باید ویتامین آ مصرف کنیم؟

دقیقا همانطور که روی برچسب راهنمای کالا نوشته شده و یا بر طبق دستور پزشک خود مصرف نمایید. مقدار زیادتر یا کمتر و زمان طولانی تر یا کوتاه تری از چیزی که پزشک توصیه کرده، مصرف نکنید.

کپسول یا قرص را به یکباره بخورید. اگر داروی شما مایع است، با یک قاشق مخصوص یا پیمانه های مخصوص سنجیدن اندازه دارو، دوز داروی خود را اندازه گیری کنید و به هیچ عنوان از قاشق های معمولی برای این کار استفاده نکنید.

اگر قاشق مخصوص اندازه گیری ندارید از پزشک داروساز بخواهید که قاشق مناسب را در اختیارتان قرار دهد. هرگز بیش از دوز تجویز شده، ویتامین a مصرف نکنید.

از مصرف بیش از یک محصول ویتامینی به طور همزمان اجتناب کنید مگر اینکه بنا به دستور پزشک باشد. مصرف بیش از یک ویتامین به طور همزمان، عوارض جانبی جدی و اثرات بد مصرف بیش از حد ویتامین روی بدن دارد.

پزشک شما ممکن است گاهی اوقات دوز داروی شما را تغییر دهد تا بهترین اثرات مثبت را از مصرف ویتامین آ بگیرید. حد مجاز مصرف ویتامین آ با افزایش سن ، بالا می رود.

ویتامین A,فواید ویتامین A,ویتامین آ

فواید ویتامین آ ، 5 خاصیت ویتامین آ به صورت اینفوگرافیک

فواید ویتامین A : محافظت از سلامت چشم ها، حمایت از سیستم ایمنی بدن، مبارزه با التهاب، حمایت از سلامت پوست و رشد سلول ها، کمک به جلوگیری از سرطان.

از دستورالعمل های پزشک خود در این زمینه پیروی کنید. ممکن است نیاز داشته باشید با آکادمی ملی علوم “مرجع رژیم غذایی خوراکی” و یا دپارتمان کشاورزی آمریکا ( که قبلا با نام کمک روزانه به بدن یا  RDA شناخته می شده) برای اطلاعات بیشتر، مشورت کنید.

در دمای معمولی اتاق و به دور از نور، رطوبت و گرما نگهداری کنید.

اگر ویتامین A بیش از حد مصرف کنیم چه اتفاقی می افتد؟

سریعا به اورژانس مراجعه کنید یا با شماره 115 تماس بگیرید. مصرف بیش از حد ویتامین A اثرات و عوارض جانبی جدی و خطرناکی در پی دارد.

علائم اوردوز می تواند از دست دادن اشتها، تهوع، تاری دید، ریزش مو، پوسته پوسته شدن پوست، ترک خوردن پوست در اطراف دهان، تغییر دوره قاعدگی، سرگیجه، خواب آلودگی، احساس خستگی، درد استخوان و مفاصل، سردرد شدید، درد پشت چشم، درد شکمی شدید، ادرار تیره رنگ و یا یرقان( زردی پوست و چشم) باشد.

اگر یک نوبت مصرف ویتامین آ به تاخیر افتد، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

هر زمانی که به خاطر آوردید نوبت فراموش شده تان را مصرف کنید، اگر نزدیک زمان بعدی مصرف هستید، از نوبت فراموش شده بگذرید. برای جبران نوبت فراموش شده به هیچ عنوان مصرفتان را بیشتر نکنید.

ویتامین A