Sleep-Sleep-Sleep

چگونه با بهترین روش های سالم و بهداشتی به خوابی لطیف و دلچسب برسیم ؟گزیده ای از بهترین موارد تاثیرگذار بر خوابیدن خوب را برایتان در نظر گرفته ایم

خواب یک قسمت مهم ازچرخه 24 ساعت شبانه روز است و  زمانی می تواند به رفع خستگی بدن کمک کند که منظم و دارای برخی شرایط مانند  محدود کردن چرت های نیمروزی و نوشیدنی های کافئین دار باشد.

اگر احساس  فرسودگی و خستگی می کنید راه حل ساده آن یک خواب خوب است؛هر چند نمی توان  تمام عواملی را که در خواب اختلال ایجاد می کند کنترل کرد اما می تواند  عاداتی را دنبال کرد که خواب بهتر به همراه دارد.

بر این اساس محققان این کلینیک در گزارشی دستورالعمل های بهداشتی برای برخورداری از یک خواب خوب ارائه کرده اند که به شرح زیر است:

***یک برنامه زمانی برای خواب داشته باشید

هر روز حتی در روزهای آخر هفته، تعطیلات و روزهای که سرکارنمی روید در یک زمان مشخص برای خواب به رختخواب بروید.

اگر  در عرض 15 دقیقه به خواب نرفتید، بلند شده و خود را مشغول انجام کاری کنید  و زمانی که خسته شدید دوباره به رختخواب بازگردید. هیچ­گاه خود را وادار  به خوابیدن نکنید.

*** با شکم پر یا خالی به رختخواب نروید[/B]

گرسنه یا با شکم پر به رختخواب نروید، چرا که هر دو وضعیت در خواب اختلال ایجاد می کند.

مراقب  نوشیدن کافئین و استعمال سیگار نیز باشید. اثرات تحریک آمیز نیکوتین و  کافئین چند ساعت در بدن می ماند و در کیفیت خواب اختلال ایجاد می کند.

همچنین مقدار نوشیدنی های خود را قبل از خواب محدود کنید تا مجبور نشوید نیمه شب برای رفتن به دستشویی، بیدار شوید.

*** برای قبل از خواب خود یک برنامه تکراری داشته باشید[/B]

هر شب قبل از خواب یک سری کارهای تکراری انجام دهید تا بدن شما دریابد که وقت خواب فرا رسیده است.

این کارها می تواند شامل گرفتن یک دوش آب گرم، خواندن کتاب،گوش دادن به موسیقی آرام بخش و ترجیحا در نور کم باشد.

حرکات آرامش بخش نیز می توانند با کاهش مرحله گذر از بیداری به خواب، موجب خواب بهتر شود.

توجه داشته باشد که قبل از خواب تلویزیون تماشا نکنید، زیرا تحقیقات نشان داده است که تماشای تلویزیون در خواب اختلال ایجاد می کند.

همچنین استفاده از تبلت و تلفن همراه سبب اختلال در خواب می شود.

***اتاق راحتی برای خواب فراهم کنید[/B]

یک  اتاق مناسب برای خواب خود فراهم کنید که غالبا سرد، تاریک و آرام  باشد.برای این منظور از پرده هایی که اتاق را تاریک می کند استفاده  کنید.ملحفه و بالش نیز می توانند در ایجاد یک خواب خوب نقش داشته باشد.

*** چرت های نیمروزی خود را محدود کنید[/B]

چرت  زدن های طولانی نیمروزی می تواند در خواب شب اختلال ایجاد کند به ویژه اگر  انسان به بی خوابی مبتلا و کیفیت خواب شبانه ضعیفی داشته باشد.

اگر  می خواهید در طول روز چرت بزنید، مدت چرت زدن خود را به حدود 10 تا 30  دقیقه محدود کنید و بیشتر این خواب را به اواسط ظهر موکول کنید.

***فعالیت ورزشی را در کارهای روزانه خود بگنجانید[/B]

انجام فعالیت های منظم ورزشی می تواند باعث بهبود خواب شود و به انسان کمک کند که سریعتر به خواب رود و از خواب عمیق لذت ببرد.

زمان  ورزش نیز بسیار مهم است اگر نزدیک به زمان خواب ورزش کنید ممکن است بیش از  حد انرژی پیدا کنید و نتوانید بخوابید بنابراین بهتر است زودتر از زمان  خواب ورش کنید.

*** اضطراب و تنش خود را مدیریت کنید[/B]

زمانی که کارهای زیادی برای انجام دادن و مجبورید به آنها فکر کنید  خواب شما دچار مشکل می شود.

برای  رسیدن به آرامش روش هایی را برای مدیریت تنش و اضطراب خود انتخاب  کنید.برای این منظور کارهای خود را سازماندهی ، اولویت بندی کرده و برخی از  آنها را به دیگران واگذار کنید.

همچنین می توانید مسائلی که ذهن شما را مشغول کرده بر روی کاغذ بنویسید و آنها را برای فردا بگذارید.

 

منبع:شفقنا