1

روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید بیماری مزمن و ناتوان کننده ای است که موجب التهاب مفاصل میشود. از قبل میدانستیم که بیماران مبتلا به روماتیسم مفصل با سن بیش از 50 سال بیشتر از افراد دیگر موقع زمین خوردن دچار شکستگی میشوند. آنها حتی ممکن است با یک سرفه ساده هم دچار شکستگی استخوان شوند. با این حال تا کنون اطلاعات اندکی در باره شیوع شکستگی در افراد جوانتر مبتلا به این بیماری در دسترس بود.

زنان با سن زیر 50 سال که به روماتیسم مفصلی مبتلا هستند بیش از زنان دیگر در معرض شکستگی قرار دارند. این نتیجه مطالعه ای است که در گردهمایی سالانه کالج روماتولوژی در شیکاگو اعلام شده است.

محققان تعداد 1155 بیمار مبتلا به روماتیسم مفصلی را با همین تعداد از افراد سالم مقایسه کردند. آنها پرونده پزشکی این دو گروه را در یک محدوده زمانی مورد مقایسه قرار دادند تا ببینند شیوع شکستگی در آنها چگونه است. آنها شکستگی هایی را که بدنبال ضربات شدید ایجاد شده بود مستثنی کردند. محققان به این نتیجه رسیدند که با یکسان کردن دیگر شرایط، افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی بیش از از همسالان خود دچار شکستکی شده بودند.

البته این استعداد به شکستگی در مردان جوان مبتلا به روماتیسم مفصلی هم وجود داشت ولی نه به اندازه زنان. با این حال با بالا رفتن سن مردان احتمال شکستگی در آنها هم مانند زنان افزایش غیر عادی میافت.

زنان جوان مبتلا به روماتیسم مفصلی باید از راه های دیگر سعی در قویتر کردن استخوان های خود کرده و با تعدیل اندکی در نوع فعالیت های روزانه سعی کنند تا از ضرباتی که ممکن است موجب فشار بیش از حد به اندام و احتمالا شکستگی شوند دوری کنند.

“دکتر مهرداد منصوری”

منبع-ارتوپد