shutterstock-1

شما حتی اگر از آب  واهمه داشته باشید، می‌توانید در هر گروه سنی که باشید و بدون در نظر گرفتن قدرتتان، شنا کردن را یاد بگیرید! با وجود اینکه برخی ها می‌توانند بدون  اینکه  رسمی،  آموزش ببیندد  اصول اولیه شنا را یاد بگیرند، ولی بهترین و مثمرثمرترین  شیوه  برای یادگیری این مهارت، این است که زیر نظر یک مربی شنای شایسته تمرین کنید.

بهترین راه برای یادگیری شنا چیست

بپرید وسط گود!

با اختصاص زمان و منابع لازم برای موفقیت، به یادگیری شنا متعهد شوید. درباره‌ی تصمیمتان به یادگیری، با خانواده و دوستانتان صحبت کنید، و بخواهید تا شما را تشویق و پشتیبانی کنند.

چند جلسه‌ی تمرینی را با یک مربی شنای ماهر ترتیب دهید، مربی‌ای که توسط نهادهای معتبر آموزش دیده و مدرک گرفته باشد. حداقل ۳۰ دقیقه در هفته، خارج از جلسات تمرینی‌تان، در یک استخر به شنا کردن بپردازید. اگر ممکن بود، تحت نظر یک نجات غریق شنا کرده، و هیچوقت تنهایی شنا نکنید.

برای شروع شنا آماده شوید

اطمینان حاصل کنید محلی که می‌خواهید در آن شنا بیاموزید، محلی امن، و با درجه‌ی حرارت مناسب برای یادگیری است. به اعتقاد صلیب سرخ آمریکا، آموزش شنا باید در محیطی پاکیزه، خوب نگهداری شده، و در آبی صورت بگیرد که از نظر شیمیایی به خوبی متعادل شده است.

بنابراین پیش از اینکه در کلاس‌های آموزش شنا ثبت نام کنید، از استخری که کلاس در آنجا برگزار می‌گردد بازدید کنید و اگر ممکن بود تنی به آب بزنید، تا از درجه‌ی حرارت آب استخر هم مطمئن شوید. به خاطر داشته باشید که اگر محیط استخر برای شما راحت و برای آموزش مناسب باشد، شنا را بهتر و مفیدتر خواهید آموخت.

اگر می‌خواهید فرزندتان را برای این کلاس‌ها ثبت نام کنید، از آنجایی که هر شخصی با سرعت منحصر بفرد خودش رشد و نمو می‌کند، پیش از ثبت نام، حتما آمادگی جسمانی و روحیات کودک خود را در نظر داشته باشید.

شنا کنید، و شنا کنید…

چه وارد یکی از کلاس‌های همگانی آموزش شنا شده باشید، چه یک مربی خصوصی برای این منظور استخدام کرده باشید، تنها در شرایطی که یک شاگرد فعال باشید، شنا کردن را خوب یاد خواهید گرفت. پیش از اینکه کلاستان شروع شود، زمان کافی را در آب بگذرانید تا بدنتان خودش را با شرایط تطبیق دهد. و پس از کلاس هم، تا آنجا که میشد در آب بمانید و چیزهای جدیدی که یاد گرفتید را تمرین کنید.

یادگیری شنا، کاری تجربی است، بدین معنی که باید در فرایند آموزش، فعال باشید تا شنا یاد بگیرید. با مربی‌ای تمرین کنید که در حین کلاس از شما می‌خواهد مدام فعال باشید، و بعد از کلاس هم برایتان برنامه دارد.

زمانی که می‌خواهید برای فرزندتان کلاسی انتخاب کنید، بدنبال کلاس‌هایی باشید که شاگردان را بر اساس پیشرفتشان دسته بندی و تشویق می‌کنند، نه بر اساس سنشان؛ بنابراین فرزندتان برای یادگیری شنا در آب، زیرابی رفتن، و شناور ماندن روی آب، احساس راحتی خواهد کرد.

آب را تست کنید

از کلاس‌های استخری که می‌خواهید در آن ثبت نام کنید، هنگام برگزاری بازدید کنید. ببینید که آیا شاگردان در طول کلاس شور و اشتیاق و فعالیتی دارند یا نه، البته نه در زمانی که مربی بصورت فرد به فرد با آنها کار می‌کند. فعل و انفعالات بین شاگردان و مربی را ببینید.

اگر مطمئن نیستید که کدام کلاس بدرد فرزندتان می‌خورد، بخواهید از وی تست بگیرند تا کلاس مناسب وی مشخص شود. خیلی از برگزارکنندگان، تمایل دارند تا تقسیم بندی شاگردان در کلاس‌های آموزش شنا را خودشان انجام دهند، تا مطمئن شوند که مربی، آموزش‌ها، سبک‌ها، و روش‌های درخور سطح کلاس را ارائه می‌دهد.

منبع :fitnessmagazine.ir