supplements-1

خیلی از مردم فکر می کنند که مکمل های رژیمی و غذایی، برای تندرستی آنها  خوبست  و هزینه های زیادی هم  برای خریدن این مکمل ها می دهند. گرچه خیلی  از این مکمل ها منفعت دارند ولی برخی از آنها  هم هستند که منفعت ندارند هیچ  بلکه باعث بوجود آمدن سرطان هم می شوند

مطالعات دکتر تیم بایرز از دانشگاه کلورادو نشان می دهد که افرادی که از مقادیر زیاد مکمل های رژیمی و بیش از نیاز طبیعی خود استفاده می کنند، بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا به سرطان قرار دارند. دکتر بایرز اقدام به انجام یک مطالعه ده ساله بر روی هزاران بیمار نموده است و نتیجه این مطالعات نشان می دهند که کسانی که بیمارانی که در این مدت از مکمل استفاده کرده بودند، تفاوتی با کسانی که دارو نما مصرف می کردند، ندارند و حتی در مواردی، بروز سرطان در این افراد، رشد بیشتری داشته است!

به عنوان مثال، در یک آزمایش بر روی افرادی که از مکمل بتا کاروتن استفاده می نمودند، مشخص شد که افرادی که بیش از مقدار توصیه شده از این مکمل مصرف می کنند، ۲۰% بیشتر از سایرین در معرض خطر سرطان ریه و بیماری های قلبی قرار دارند. در آزمایش دیگری که مصرف اسید فولیک رو مورد مطالعه قرار داده بود، نتایج به دست آمده نشان دادند که افرادی که در مصرف مکمل اسید فولیک، زیاده روی می کنند، بیشتر از افراد دیگر دچار پولیپ روده بزرگ شده و در نتیجه احتمال ابتلا به سرطان در اونها، زیادتر می شود. مصرف بیش از حد مکمل ویتامین E در یک مطالعه هفت ساله نشان داد که احتمال بروز سرطان پروستات رو افزایش می دهد.

البته فرایند مولکولی که به افزایش احتمال سرطان در اثر زیاده روی در مصرف مکمل های رژیمی می انجامد، به طور دقیق مشخص نیست. اما این مسأله محرض است که افراط در مصرف ویتامین ها و مواد معدنی، دارای اثرات جانبی برای بدن می باشد. مثلاً دریافت بیش از حد کلسیم، می تواند به بروز سنگ کلیه، نارسایی کلیوی و هایپرکالمی (وجود مقادیر زیاد کلسیم در خون)، منجر شود. مقادیر زیاد ویتامین C از جذب مس جلوگیری می کند. افراط در مصرف ویتامین های A، D و K برای بدن، حکم سم رو دارد.

حواستون باشد که از مکمل ها، زیر نظر پزشک و فقط در حد طبیعی و معقول استفاده کنی. از برنامه غذایی صحیح، کمک بگیرید و حتماً از مقادیر کافی میوه و سبزی و غلات کامل استفاده کنید. ولتی ویتامین ها، اگر در اندازه متعادل استفاده شوند، برای بدن مفید هستند اما هیچ وقت نمی توانند به خوبی مواد غذایی واقعی و طبیعی عمل کنند و جایگزین اونها شوند.

منبع : yeka.ir