diet-versus-exercise

پوستی که سلولیت دارد   بیشتر در خانمها بوجود می آید بویژه  در  قسمتهای ران ها و باسن، زیادتر است. تعداد بسیار کمی از آقایان سلولیت دارند  و  برخی از اشخاص  د قسمتهای  دیگری از بدن مثل شکم، بازوها و ساق پا هم دیده می شود.  اکنون می خواهیم ببینیم  اگر وزن کاهش یابد سلولیت از بین می رود یا خیر؟

وجود مقداری چربی برای بدن ما ضروری است و بدن ما برای سالم بودن و انجام فعالیت های زیستی به میزان خاصی از چربی نیاز دارد. سلولیت هم در حقیقت همان سلول های چربی زیر پوستی است که قابل مشاهده توسط چشم می باشند و پوست رو دچار برآمدگی و فرورفتگی می کند.

خیلی از مردم تصور می کنند که سلولیت فقط افرادی رو که دچار اضافه وزن و چاقی هستند، درگیر می کند در حالی که سلولیت در هر فردی با هر وزنی ممکن است وجود داشته باشد و بعضی از افراد لاغر یا افرادی که وزن سالمی دارند هم با مشکل سلولیت مواجه هستند. به عبارت دیگر، اگر به سلولیت مبتلا هستید، لزوماً به این معنی نیست که اضافه وزن دارید و چاق هستید. جالب اینجاست که بعضی از افراد چاق اصلاً سلولیت ندارند!

چرا خانم ها بیشتر از آقایون با مشکل سلولیت درگیر هستند؟

ریشه اصلی اینکه خانم ها بیشتر از آقایون با سلولیت دست به گریبان هستند این است که ساختار پوستی خانم ها و آقایون با یکدیگر تفاوت دارد. همچنین، ذخیره چربی بدن خانم ها به طور طبیعی از آقایون بیشتر است. ظاهر شدن سلولیت بر روی پوست به عواملی مثل ژنتیک، جنسیت و سطح هورمون ها بستگی دارد.

آیا کاهش وزن به کاهش سلولیت کمک می کند؟

با توجه به اینکه سلولیت، چربی است، کاهش وزن در افرادی که دچار اضافه وزن و سلولیت هستند، به کاهش ظاهر ناخوشایند سلولیت کمک می کند زیرا وقتی که وزن کم می کنیم، اندازه سلول های چربی کاهش پیدا می کند و سلول های چربی زیر پوستی فشار کمتری رو به پوست وارد می کنند. در نتیجه، پستی وبلندی های ناشی از سلولیت، کمتر دیده می شوند.

اما یک نکته که خیلی ها از اون بی خبر هستند این است که ما هیچ وقت نمی توانیم به طور موضعی، چربی ها رو از نقاط خاصی از بدن (مثل شکم یا ران ها) آب کنیم. ورزش هوازی، چربی رو در همه جای بدن می سوزاند. انجام تمرینات قدرتی هم به لحاظ کاهش وزن و هم به لحاظ حفظ سلامتی بدن، مفید هستند اما حتی این ورزش ها هم نمی توانند سلولیت رو از نواحی خاصی که مد نظر ماست، به طور کامل از بین ببرند اما این ورزش ها، تا حدودی می توانند به کم کردن ظاهر سلولیت کمک کنند زیرا چربی اطراف عضلات رو می سوزانند. کاهش وزن هم به همین ترتیب عمل می کند و گرچه به کاهش ظاهر ناخوشایند سلولیت که اکثر ما با از داشتن اون احساس نارضایتی و خجالت می کنیم، کمک می کند اما هیچ وقت نمی تواند اون رو به طور کامل و برای همیشه از بین ببرد.

 هیچ راه حل دائمی برای از بین بردن کامل سلولیت وجود ندارد و تمام روش ها (مثل کرم های موضعی، ماسا‍‍ژ درمانی، …)، همگی موقتی هستند و فقط می توانند ظاهر سلولیت رو کاهش بدهند اما نمی توانند اون رو به طور کامل و برای همیشه، از بین ببرند. در بین تمام روش ها، کاهش وزن و ترکیب ورزش های هوازی و قدرتی، نتیجه بهتر و ماندگارتری دارند اما هیچ وقت انتظار نداشته باشید که با کاهش وزن، پوستی کاملاً صاف و بدون کوچکترین ذره ای، سلولیت داشته باشید. نگران نباشید، شما تنها نیستید. همونطور که گفته شد، ۹۰٪ از خانم ها به به درجات کم و زیاد سلولیت مبتلا هستند.

منبع : yeka.ir