19478
حتما شما هم شنیده اید که میگویند فعالیت بدنی و ورزش برای شما خوب است. درواقع، فعالیت جسمی منظم یکی از سالمترین مواردی است که شما میتوانید خودتان انجام دهید. مطالعات نشان داده است که  ورزش فواید بسیاری برای افراد مسن دارد ،حتی برای افرادی که ضعیف هستند بسیار خوب است  تا جایی که بیماریهایی که در اثر کهولت سن بوجود آمده است بهبود می بخشد
انجام ورزش و فعالیت های فیزیکی می تواند موجب طول عمر گردیده و بیماری ها و ناتوانی هایی که در اثر افزایش سن ممکن است ایجاد شوند را به تاخیر می اندازد.فواید ورزش و فعالیت های بدنی در تمام عمر می تواند موجب بهبود سلامتی گردد. ورزش و فعالیت های بدنی خطر افتادن ، بیماری های قلبی و دیابت را کاهش می دهد و می تواند موجب تقویت قوای جسمانی گردد به طوری که فرد در سنین سالمندی بتواند بدون ناتوانی های سالمندی به توانایی های خود متکی باشد و در زندگی روزمره نیازی به کمک دیگران نداشته باشد. ورزش و فعالیت های بدنی برای اکثریت سالمندان مفید و مناسب است حتی برای افرادی که دارای بیماری های مزمن پایدار نظیر بیماری های قلبی ، دیابت و التهاب مفاصل هستند . پزشکان می توانند مشاوره و توصیه های لازم را در خصوص ایمن بودن فعالیت ورزشی مشخص ارائه کنند.
چگونه ورزش و فعالیت های بدنی را برنامه ریزی و انجام دهیم؟
*فعالیت هایی را انتخاب کنید که از آن لذت می برید* ورزش را قسمتی از برنامه هر روزه و اصلی خود قراردهید*طیفی از فعالیت های مختلف مانند ورزش های هوازی ، ورزش های قدرتی جهت تقویت عضلات ، ورزش های کششی و تمرین های تعادلی را با مشاوره با مربیان ورزشی در برنامه خود بگنجانید*ورزش و تحرک را به آهستگی شروع کنید و به تدریج آن را به 30 دقیقه در روز برسانید *نکات ایمنی را در نظر بگیرید و همیشه از لباس و کفش مناسب ورزش استفاده کنید* از ورزش در هوای خیلی سرد و خیلی گرم بپرهیزید*در هنگام ورزش مقدار فراوانی آب بنوشید.
علایم هشدار دهنده در ورزش سالمندان:
در صورت هر کدام از این علائم ورزش را قطع کنید و مشکلات خود را با پزشکتان در میان بگذارید: درد یا احساس فشار در قفسه سینه ، بازو ها گردن و یا فک – احساس سبکی سر ویا تهوع – تنگی نفس – ایجاد درد در پاها ساق پا . مطمئن باشید پس از بررسی این علائم توسط پزشک و بازنگری در شدت و زمان ورزش می توانید به ورزش روزانه خود ادامه دهید.