آريل نيومن دونده استقامت به دليل جذب بيش از حد متيل سالي‌سايلت، ماده‌اي ضد التهابي كه در پمادهاي ورزشي يافت مي‌شود، جان خود را از دست داد.
این خبر مربوط به سال 1386 می باشد.

شايد شما هم خبر مرگ آريل نيومن، قهرمان 17 ساله دوي استقامت را شنيده باشيد. به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس يك تيم پژوهشي دارويي دليل مرگ اين قهرمان دوو‌ميداني را مصرف بيش از حد پماد ضد‌التهاب ماهيچه‌ها كه براي آرام كردن درد پاها پس از تمرينات استفاده مي‌كرد دانستند.

آريل نيومن دونده استقامت در آكادمي نوتردام در جزيره استاتن به دليل جذب بيش از حد متيل سالي‌سايلت، ماده‌اي ضد التهابي كه در پمادهاي ورزشي از جمله بن‌گي «‌BENGA» و آيسي‌هات «ICY HOT» يافت مي‌شود، جان خود را از دست داد.

الن براكف سخنگوي اين تيم پژوهشي گفت: اين نوجوان به دليل افراط در مصرف نوع خاصي از دارو فوت كرده بود. و اين اولين باري است كه آنها چنين گزارشي را مبني بر مرگ فردي به دليل مصرف يك پماد ورزشي دريافت كرده‌اند. علاوه بر استفاده از پماد ماهيچه‌ها در فواصل تمرينات نيومن همچنين از پدهاي چسبنده حاوي مواد ضد‌التهاب استفاده مي‌كرد. به علاوه ماده سوم نامشخصي كه حاوي مواد شيميايي بوده است.

اين محصولات بطور مداوم توسط او استفاده مي‌شد و مواد شيميايي به طور مستمر جذب بدن اين نوجوان مي‌شده است. نيومن كه جوايز بسياري را در دووميداني كسب كرده بود، در روز سوم آوريل جان خود را از دست داد. شب قبل از آن وي به ميهماني رفته و پس از بازگشت به خانه ساعتها با مادر خود صحبت كرده بود. مسموميت از متيل سالي‌سايلت بسيار غيرطبيعي و غيرعادي است و مرگ ناشي از مصرف زياد مواد شيميايي بسيار نادر است.

ادوارد آرسورا، رئيس دانشكده پزشكي ريچموند در اين‌باره مي‌گويد: مصرف مزمن اين دارو بسيار خطرناك‌تر از يك‌بار مصرف كردن آن است و فعاليت و حرارت جذب مواد شيميايي از طريق بدن را افزايش مي‌دهد.

دكتر رونالد گرل‌سامر، از مركز پزشكي مونت‌سيناي نيز گفت: ميزان غيرطبيعي از متيل سالي‌سايلت در بدن نيومن يافت شده است و اين ممكن است به اين دليل باشد كه وي بيش از حد از اين ماده استفاده كرده يا به ميزان مناسب از اين ماده استفاده كرده ولي بدن وي درصد غير‌عادي از آن را جذب كرده است. مادر وي هنوز باور نمي‌كند كه مرگ دخترش به دليل مصرف بيش از حد يك پماد ورزشي بوده است.

او مي‌گويد: من در مورد سلامت فرزندانم خيلي محتاطم و فكر نمي‌كردم چنين دارويي مي‌تواند مضر باشد. شركت جانسون و جانسون سازنده پماد بن‌گي، با ابراز همدردي با اين خانواده به مصرف‌كنندگان اهميت خواندن ليبل تمامي داروها براي اطمينان از ايمني و مصرف مناسب آن را خاطرنشان كرده است.

روي ليبل اين داروي بسيار قوي تاكيد شده است مصرف بيش از 3 تا 4 بار در روز ممنوع است و مصرف‌كنندگان در صورت وخامت حالشان بايد به پزشك مراجعه كنند.

منبع: دکتر سلام