14-milk

سعی کنید کودکتان را به خوردن شیر گاو ترغیب کنید و وی را علاقه مند به نوشیدن آن کنید.

وقتی که میخواهید مصرف لبنیات را در رژیم غذایی کودک قرار دهید ممکن است سوال‌های زیادی برای‌تان پیش بیاید. اینکه چه جور شیری را برای کودک انتخاب کنید، اصلا از کی شیر را در رژیم غذایی او قرار دهید و… قطعا ذهن شما را درگیر می‌کند بنابراین بهتر است این مطلب را بخوانید.

چه زمان شروع کنید؟
زمانی که کودک شما وارد یک سالگی می‌شود اولین فنجان شیر را می‌توانید به دستش بدهید. کودکان کمتر از یک سال مواد معدنی، پروتئین و سدیم موجود در شیر گاو را نمی‌توانند تحمل کنند بنابراین بهتر است تا تولد یکسالگی صبر کنید.

چطور شروع کنید؟
بهتر است کودک را در زمان شام یا بین میان وعده‌هایی که میخورد با شیر آشنا کنید. اغلب  کودکان مزه شیر گاو را دوست دارند و آن را میخورند. بهتر است آن را در یک فنجان بریزید و یک نی هم در آن قرار دهید. میتوانید برای خوردن شیر از فنجان در روزهای اول به او کمک کنید.

چه مقدار شیر نیاز دارد؟
تا سه سالگی کودکان فقط به دو لیوان شیر در روز نیاز دارند. مادران میتوانند از شیر مادر یا شیر گاو برای تغذیه کودکشان استفاده کنند اما نیازی به تغذیه با شیر خشک نیست. فقط به یاد داشته باشید که بچه‌ها لازم نیست به همان روشی که شیشه شیر می‌خوردند، شیر بخورند. شیر در حال حاضر یک مکمل غذایی در کنار مواد غذایی جامدی است که کودک می‌خورد و مانند شیر خشک و شیر مادر به تنهایی یک وعده غذایی محسوب نمی‌شود.

فواید تغذیه‌ای شیر گاو
شیر حاوی مواد مغذی استخوان ساز مانند کلسیم، ریبوفلاوین، ویتامین D و پروتئین است. اگرچه بچه‌ها می‌توانند این مواد مغذی را از طریق مواد غذایی دیگر هم دریافت کنند اما شیر ساده‌ترین راهی است که این مواد را به بدن کودک برسانید.

اگر مزه شیر را دوست نداشته باشد؟
اگر کودک هنگام خوردن شیر دماغش را بگیرد بهترین راه این است که کمی شیر مادر یا شیر خشک به این شیر اضافه کنید. مهم‌ترین نکته این است که والدین نباید از علاقه‌مند کردن کودک به شیر دلسرد شوند و راه‌های مختلف را امتحان کنند و حتی با پزشک تغذیه در این مورد صحبت کنند.

چطور حساسیت را تشخیص دهید
علائم واکنش آلرژیک به شیر مانند تورم لب، کهیر، استفراغ یا خون در مدفوع است. معمولا این علائم مدت کوتاهی پس از خوردن شیر بروز می‌کند. اگر در حال حاضر فرزند شما شیر سویا شیر خشک ضد حساسیت مصرف می‌کند بهتر است پیش از آنکه به او شیر گاو بدهید، با پزشک متخصص در این باره  مشورت کنید. خبر خوب اینکه بیشتر بچه‌ها بعد از ۲ سالگی حساسیت به شیر گاو را از دست می‌دهند.

اگر عدم تحمل داشت چطور؟
چطور میتوان حساسیت را از عدم تحمل لاکتوز تفکیک کرد. نوزادانی که عدم تحمل شیر را دارند معمولا علائمی مانند نفخ، گاز یا شلی مدفوع را نشان می‌دهند. عدم تحمل معمولا ناتوانی در هضم لاکتوز به قند ساده در شیر است. بنابراین بهتر است از مکمل‌هایی بتواند کلسیم و ویتامین D لازم را به بدن برساند.