Dry-Apples

ممکن است در خانه سیب زیادی داشته باشید و یا درخت سیب داشته باشید ویا سیب زیادی خریده باشید و  بخواهید سیب ها را خشک کنید ولی طریقه خشک کردن‌ آن را ندانید همانطوریکه می دانید سیب خشک فایده های زیادی دارد و یکی از خوردنی های سالم و مغذی است اکنون گام به گام  طریقه خشک کردن آن را  یاد بگیرید.

چگونه

بخش اول: شستن و در آوردن هسته ی سیب ها

Dry-Apples-1

سیب هایی که انتخاب کرده اید بشویید. لازم نیست حتما پوستشان را بکنید. پوست طعم بیشتری به سیب می دهد و دارای فیبر زیادیست که سیب به آن مشهور است. کسانی که دوست ندارند پوست سیب خشک شده بخورند می توانند آن ها را بکنند. این واقعا به علاقه ی شما بستگی دارد.

Dry-Apples-2

هسته ها را در بیاورید. همچنین قسمت هایی که زده دارند جدا کنید. در مغازه ها وسیله ای می فروشند که می توانید با آن ها به آسانی هسته ها را در بیاورید. اگر از آن ها ندارید می توانید هسته ها را با دستانتان در بیاورید.
اگر از این ها برای دکوراسیون استفاده می کنید یا دوست دارید غذاهایتان زیبا باشد، هسته ها را خالی نکنید. سیب هایی که هسته ی آن ها در نمی آید، شکل کروی خود را حفظ می کنند و در مرکزشان الگویی ستاره ای دارند.

Dry-Apples-3

سیب را به تکه ها نازک ببرید. شما هم می توانید سیب را ببرید تا شکل کروی آن ثابت باقی بماند و هم می توانید آن را به قاچ های نازک ببرید. این هم به سلیقه ی شما بستگی دارد.

Dry-Apples-4

این تکه ها را در محلولی قرار دهید که قهوه ای نشوند. بهترین گزینه برای این کار، آب لیمو و آناناس، همراه با آب است. آب آناناس الزامی نیست اما طعم شیرینی به سیب ها می دهد و طعم تند ترشی آبلیمو را متعادل می کند.
همچنین می توانید، آب پرتغال را با آب لیمو و آب مخلوط کنید.

Dry-Apples-5

روی تکه ها، ادویه بپاشید (اختیاری). برخی دوست دارند با ادویه هایی چون جوز بویا، دارچین یا فلفل شیرین، به غذای خود طعم دهند. این، طعم سیب را خوب می کند، ولی سیب های بی ادویه نیز به همین اندازه خوشمزه اند.

بخش دو: خشک کردن سیب
روش اول: استفاده از فر

Dry-Apples-6

فر را روی 95 درجه ی سانتی گراد تنظیم کنید.

Dry-Apples-8

تکه های سیب را روی کاغذ روغنی قرار دهید. مطمئن باشید آن ها روی همدیگر نباشند، و گرنه موقع خشک شدن به همدیگر می چسبند.

ورق را در گاز قرار دهید. تکه ها را برای یک ساعت بپزید. وقتی یک ساعت تمام شد، ورق را بیرون آورید و به تکه های سیب تلنگری بزنید. اگر می خواهید سیب ها تردتر باشند می توانید آن ها را برای یک ساعت دیگر نیز بپزید.

فر را خاموش کنید ولی سیب ها را بیرون نیاورید. اندکی از در فر را باز کنید و اجازه دهید در داخل خنک شوند. تا زمانی که سیب ها کاملا خنک نشده اند نباید آن ها را بیرون بیاورید (ممکن است یک یا دو ساعت طول بکشد).

روش دوم: از خورشید استفاده کنید

Dry-Apples-10

تکه های سیب را در سینی کم عمقی بخوابانید. قبل از قرار دادن سیب ها، کف آن را با کاغذ بپوشانید. سینی هایی که دسته دارند بهتر از سینی های معمولیند. زیرا سیب ها اندکی شیره تولید می کنند که سبب چسبندگی می شود.

Dry-Apples-11

در روز گرم، سیب ها را زیر آفتاب قرار دهید. برای دور نگه داشتن سیب ها از حشرات، آن ها را با تور بپوشانید. عصر، پیش از اینکه شبنم ببارد، برای جلوگیری از کپک زدن سیب ها، آن ها را به داخل خانه بیاورید.

Dry-Apples-12

تکه ها را برگردانید. حداقل روزی یک بار این کار را انجام دهید تا به طرف دیگر نیز آفتاب بخورد.

Dry-Apples-13

سیب ها را دوباره زیر آفتاب بگذارید. روز بعد نیز همین کار را انجام دهید. معمولا دو روز طول می کشد تا سیب به طور کامل خشک شود.

Dry-Apples-14

تکه های خشک شده ی سیب را آویزان کنید. هنگامی که سیب ها خشک شدند ولی مغز میوه مرطوب است، آن ها در پاکت های کاغذی قهوه ای قرار دهید و در هوا آویزان کنید. پس از خشک شدن، سیب ها را در محفظه های پلاستیکی برای محافظت از هوا نگهداری کنید.

روش سوم: استفاده از غذا خشک کن

تکه ها را داخل غذا خشک کن قرار دهید. سعی کنید آن ها را طوری قرار دهید که یکدیگر را لمس نکنند. اگر با هم در تماس باشند ممکن است به یکدیگر بچسبند.

خشک کن را روشن کنید. اگر خشک کن شما امکان کنترل دما دارد آن را در 60 درج سانتی گراد تنظیم کنید. با توجه به نوع سیب شما و نازکی تکه های بریده شده، استفاده از خشک کن 12 تا 24 ساعت زمان می برد.

وقتی کار تمام شد، آن ها را خارج کنید. با لمس آن ها می توانید بفهمید که خشک شده اند. تکه ها باید انعطاف پذیر باشند نه شکننده. تکه ها را در ظروف پلاستیکی که درب محکم دارند قرار دهید و هر وقت دوست داشتید از آن ها لذت ببرید.

روش های فوق العاده آسان برای خشک کردن سیب

خشک یا کم کردن آب بهترین راه برای نگهداری و ذخیره میوه است. تقریبا همه میوه ها از جمله سیب را می توان خشک کرد. سیب های خشک نه تنها ماندگاری طولانی دارند بلکه راحت هستند و برای تهیه دستورالعمل های خوشمزه می توان از آنها استفاده کرد.

برخی از تولیدکنندگان میوه های خشک به سیب های خشک شده خود شکر اضافه می کنند که این مورد چیزی جز کالری به میوه اضافه نمی کند. سیب ها به طور طبیعی شیرین هستند و فرآیند خشک شدن این شیرینی را تشدید می کند، بنابراین واقعا به شکر اضافی نیازی نیست. نگران مارک سیب های خشک خریداری شده هستید که ممکن است حاوی مقدار زیادی شکر یا سایر مواد نگهدارنده باشد؟ به گزارش درایینگ آل فودز، در اینجا چند روش برای خشک کردن سیب وجود دارد.

روش های ساده خشک کردن سیب در خانه

خشک کردن سیب با دستگاه خشک کن

سیب ها را بشویید سپس پوست کنده و مغز آنها را جدا کنید.

سیب ها را نازک و به صورت یکنواخت برش دهید (حدود یک چهارم اینچ)

برش های سیب را در آب لیمو مخلوط شده با یک لیتر آب خیس کرده تا از قهوه ای شدن جلوگیری شود.

تا جایی که ممکن است مایع را تکان دهید سپس برش ها را روی سینی های خشک کن قرار دهید. اطمینان حاصل کنید کمی فاصله بین برش های میوه برای گردش هوا وجود دارد.

کمی دارچین روی برش ها بپاشید.

در دمای 135 درجه فارنهایت معادل 57 درجه سانتیگراد به مدت 6 تا 8 ساعت آبگیری کنید.

سیب را از نظر وجود رطوبت بررسی کنید. برش ها باید خشک و چرمی باشند. داخل آن باید شبیه یک اسفنج خشک و متراکم باشد.

قبل از نگهداری در ظرف ضدهوا اجازه دهید چند ساعت خنک شود.

می توانید سیب ها را در مکانی خنک، خشک و تاریک برای چند ماه نگهداری کنید.

خشک کردن سیب در فر

سیب ها را بشویید، پوست و هسته های آن را بگیرید، همچنین می توانید با پوست خشک کنید.

سیب ها را نازک و یکنواخت برش دهید (حدود یک چهارم اینچ)

برش ها را در محلول یک چهارم فنجان آب لیمو و یک چهارم آب قرار دهید. این کار از قهوه ای شدن آنها جلوگیری می کند.

برش ها را از محلول خارج کرده و خشک کنید.

مقداری دارچین روی آنها بپاشید.

برش ها را روی قفسه های فر چیده و داخل آن قرار دهید، همچنین می توانید سیب ها را مستقیم روی قفسه های تمیز فر قرار دهید.

فر را در دمای 150 درجه فارنهایت معادل 65 درجه سانتی گراد تنظیم کنید. در را با قاشق چوبی باز کنید تا هوا گردش کرده و رطوبت از فر خارج شود.

5 تا 8 ساعت بپزید، زمان پخت به دلیل رطوبت، نوع فر، انواع سیب و دلایل دیگر متفاوت است.

سیب را از نظر وجود رطوبت بررسی کنید باید خشک و چرمی باشند. داخل آن باید شبیه یک اسفنج خشک و متراکم باشد.

قبل از نگهداری در ظرف ضدهوا اجازه دهید چند ساعت خنک شود.

سیب های خشک شده را می توان در مکانی تاریک و خنک به مدت چند ماه نگهداری کرد. اگر از خشکی آنها مطمئن نیستید در فریزر نگهداری کنید. به یاد داشته باشید حالت سخت شدن زمانی اتفاق می افتد که قسمت بیرونی غذا خیلی زود خشک شود تا رطوبت از مرکز به دلیل خشک شدن با حرارت زیاد خارج نشود. از دمای بسیار پایین استفاده کنید مگر اینکه قصد داشته باشید بلافاصله سیب های را مصرف کنید.

خشک کردن سیب در معرض نور خورشید

سیب ها را نازک برش دهید. هرچه برش ها نازک تر باشند خشک کردن آنها راحت تر است.

برش های سیب را در مخلوطی از یک فنجان آب لیمو و یک لیتر آب خیس کنید. دقت داشته باشید بیش از 10 دقیقه در این محلول خیس نکنید.

مایع میوه را تخلیه کرده و ادویه ها را روی برش ها بپاشید.

قسمت پایینی سینی های پخت را با کاغذ روغنی یا معمولی بپوشانید سپس برش ها را روی آنها قرار دهید.

سیب ها را در یک روز گرم زیر نور آفتاب قرار دهید. روی سیب ها را با پارچه پنبه ای بپوشانید تا از آنها مقابل حشرات محافظت شود.

برش های سیب را حداقل یک بار در روز برگردانید حتی اگر خشک شده باشند، همچنین باید آنها را هنگام عصر که می خواهید داخل خانه بیاورید نیز بچرخانید.

تکه های سیب را دوباره در معرض آفتاب قرار دهید و تمام روز بیرون نگه دارید به احتمال زیاد در طول روز به نسبت خشک می شوند.

هنگام خشک شدن ورقه های سیب به طور کامل آنها را در کیسه های کاغذی قهوه ای رنگ نگهدارید و در یک مکان خشک آویزان کنید، همچنین می توان آنها را در ظروف سربسته برای نگهداری قرار دهید.

در حال حاضر با آماده شدن سیب های خشک شده تنها کار روش درست نگهداری آنهاست که برای آن نیز چند روش وجود دارد.

نحوه نگهداری سیب خشک

نگهداری در ظروف شیشه ای

یک ظرف شیشه ای را با قطعات سیب خشک شده تقریبا تا نیمه پر کنید. یک قاشق چوبی بردارید و به آرامی سیب ها را فشار دهید تا ضمن فشرده شدن هوا خارج شود. شیشه را تا انتها با سیب ها پر کنید به طور متناوب آنها را با قاشق در حال پر کردن فشار دهید.

سیب ها را تا آنجا که ممکن است داخل ظرف پر کنید و قبل از بسته شدن شیشه با یک در محکم فضای اضافی در بالای آن را نیز پر کنید.

سیب ها را در مکانی تاریک با دمای 60 درجه فارنهایت نگهداری کنید و استفاده از آنها تا یک سال مناسب نیست، همچنین می توان در فریزر برای دو برابر کردن عمر مفید آن نگهداری کنید.

نگهداری در کیسه های پلاستیکی

کیسه های مواد غذایی سازگار با محیط زیست را با سیب های خشک شده پر کنید. تا جایی که ممکن است آنها را در کیسه جا دهید.

کیسه را محکم ببندید و به آرامی برای خروج هوای اضافی فشار دهید.

کیسه را به مدت دو سال در فریزر یا در مکانی خشک و خنک و دور از نور نگهداری کنید. سیب ها را هر ماه  برای جلوگیری از خرابی چک کنید.

برای اطمینان از خروج کامل هوا از کیسه نگهداری از کیسه سیلر خلاء استفاده کنید.

مترجم: الهه زارعی