sargarm-kardane-bacheha

 

کودکان و سفر طولانی با قطار! ظاهرا زیاد هم خوب به نظر نمی رسد. اغلب اوقات سرگرم کردن بچه ها در سفرهای طولانی با قطار خیلی سخت است ، چون فرزندتان به راحتی خسته و بی حوصله می شود.

 

در حالی که غذا دادن پی در پی و خواباندن کودک یک ترفند قدیمیست، ما چند روش دیگربه شما یاد می دهیم تا در سفرهای طولانی با قطار او را سرگرم و مشغول نگه دارید.

-صبور باشید و با کودکتان پیاده روی کنید. شاید مجبور باشید دائما به سوال “رسیدیم؟” فرزندتان جواب بدهید، اما صبرتان را از دست ندهید. چون برای بچه هاس سخت است که برای مدتی طلانی یک جا بنشینند، و درباره اینکه چقدر دیگر باید روی صندلیشان بنشینند دچار اضطراب و ناراحتی می شوند. پس او را در قطار بگردانید. گاهی او را جلوی پنجره ها و درب کوپه برده تا از دیدن مناظر لذت ببرد. این کار باعث می شود کودک احساس شادابی بیشتری داشته باشد.

-از خمیر بازی استفاده کنید. بازی های تخته ای (منچ و …) بعد از یکی دو بار استفاده خسته کننده می شوند، اما خمیر بازی هم جالب است و هم خلاق، و البته با آن بهتر می شود بچه ها را مشغول نگه داشت.با خودتان خمیر بازی همراه برده و به کودکتان یاد بدهید مجسمه های جدید درست کند. کمی به او زمان بدهید تا هر چیزی که دوست دارد درست کند و شما نیز به او کمک کنید.فرزندتان را تشویق کنید تا خلاق تر شود.

-یک شهر نقاشی کرده و یک داستان از آن بسازید. با خودتان کاغذی با اندازه A3 ، مداد رنگی و ماشین اسباب بازی همراه ببرید. حالا روی کاغذ یک شهر کوچک با فروشگاه، خانه، پارک، مدرسه، خونه بهترین دوست فرزندتان، سیرک، بیمارستان و … نقاشی کنید و بعد به اوبگویید با ماشین اسباب بازی اشدر شهر رانندگی کند.به فرزندتانبگویید که تصور کند که یک روز عادیست و در شهر با ماشینش رانندگی کند، و بعد از او بخواهید داستانش را برایتان تعریف کند. اگر فرزندتان می تواند نقاشی کند، پس اجازه دهید خودش شهر را نقاشی کند.

-به او کمک کنید یک کتاب درست کند. چند کاغذ سفید برداشته و طوری آنها را قرار دهید که به شکل یک کتاب درآید. چند مداد رنگی به فرزندتان داده و از او بخواهید کتاب را با چیزهایی مثل گل، حیوان یا قهرمان مورد علاقه اش پر کند. روی کتاب را با اسم فرزندتان تزیین کنید تا جذب انجام این فعالیت شود. نوشتن اسم کودکتان روی جلد کتاب باعث ایجاد حس تعلق در او می شود.

-اجازه دهید خوش بگذراند. اگر فرزندتان با صحبت کردن با مسافران دیگر خوشحال می شود یا دلش می خواهد با بچه ی دیگری در قطار بازی کنید، پس مانع اون نشوید. اگر او را مجبور به یک جا نشستن کنید، در نهایت بداخلاق و بی قرار می شود. البته اگر فرزندتان در قطار در حال بازی کردن با دیگران است کاملا حواستان به او باشد.

 

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام تهیه و ترجمه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع (hiDoctor.ir) مجاز می باشد.