diabet

پژوهش های امروزی  نشان می دهد اشخاصی که به تازگی به دیابت نوع 2  مبتلا شده اند  و به سایر مشکلات جدی و مزمن سلامت دچار هستند، چنانچه در مدت دوازده ماه از زمان تشخیص دیابت به یک متخصص غدد مراجعه کنند کمتر به امراض قلبی مبتلا شده و  میزان مرگ و میر در آنها کاهش خواهد یافت.

برای بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 که به سایرشرایط پزشکی پیچیده مبتلا نیستند، مراجعه به ارائه دهندگان مراقبت های اولیه یا پزشکان خانواده برای مدیریت بیماری کفایت می کند.

دکتر Booth، متخصص غدد در بیمارستان سنت مایکل و پژوهشگر موسسه ارزیابی علوم بالینی می گوید: این مطالعه نشان داد که سیستم مراقبت های اولیه ی انتاریو آن گونه که باید مراقبت های خوبی را در زمان تشخیص دیابت نوع 2 به اکثر بیماران ارائه می دهد.

او می افزاید: با بیش از یک میلیون نفر مبتلا به دیابت در انتاریو، انتظار نمی رود و یا لزوما نیازی به مراجعه به متخصصان غدد برای هر بیمار نیست، ما واقعا می خواستیم بدانیم چه کسانی باید برای دریافت مراقبت های ویژه در بدو تشخیص در اسرع وقت به متخصصین غدد ارجاع داده شوند و چه افرادی می توانند با مراقبتهای اولیه ی استاندارد، بیماری خود را کنترل کرده و نیاز فوری برای دریافت کمکهای تخصصی ندارند.

نتایج این پژوهش که بصورت آنلاین در مجله ی  Diabetic Medicineمنتشر شده، نشان می دهد خطر حوادث قلبی عروقی در بیماران مبتلا به دیابت که به سایر بیماریهای جدی و مزمن مبتلا هستند، چنانچه در زمان تشخیص دیابت برای دریافت مراقبت های تخصصی به متخصصان غدد مراجعه کنند، 10 تا 20درصد کاهش می یابد(حمله قلبی، سکته و مرگ ناشی از بیماری عروق کرونر)، این خطر در کسانی که حداقل سه بار یا بیشتر به متخصص غدد مراجعه داشته اند، 30 درصد پایین تر است.

در این مطالعه محققان از داده های مرکز بهداشت انتاریو استفاده نموده و تقریبا اطلاعات مربوط به 80000 فرد بزرگسال 30 ساله و مسن تر که دیابت نوع 2 در آنها در فاصله ی 1 آوریل  1998 تا  3مارس2006  تشخیص داده شده بود را بررسی کردند.

هیچ دستورالعمل خاصی در کانادا برای ارجاع بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 به متخصصان برای ارائه ی مراقبت های ویژه وجود ندارد.اغلب، ارائه دهندگان مراقبتهای اولیه (پزشکان، پرستاران و کارشناسان تغذیه) مراقبت از بیماران دیابت نوع 2 را مدیریت می کنند.اما مدیریت دیابت نوع 2 وضعیت پیچیده ای است که شامل ترکیبی از رژیم غذایی، فعالیت فیزیکی، داروهای کنترل قند خون، فشار خون و کلسترول است.

تنها هنگامی که مراقبت از یک بیمار پیچیده و سخت می شود، متخصصان غدد وارد جریان درمان می شوند. متخصصان غدد پزشکانی هستند که در تشخیص و درمان بیماری های ناشی از عدم تعادل هورمونها تخصص دارند.

دکتر Boothمی گوید: هر چه زودتر بتوانیم مراقبت های هدفمند را به این بیماران ارائه دهیم، نتایج بهتری دریافت خواهیم کرد، این تحقیق نشان داد بهره وری سیستم بهداشت و درمان ما برای ارائه ی مراقبتهای بهداشتی به افراد مبتلا به دیابت مناسب است و این بیماران مدتهای طولانی زندگی سالمی را تجربه می کنند.

بنا به تخمین 360 میلیون نفر در سراسر جهان به دیابت نوع 2 مبتلا هستند، نرخ ابتلا به دیابت در انتاریو در 12 سال گذشته دو برابر شده است. در حال حاضر از هر 10 فرد بزرگسال یک نفر به این بیماری مبتلا می باشد،این تعداد در بزرگسالان بالای 65 سال به یک نفر از هر چهار نفر افزایش یافته است. انجمن دیابت کانادا پیش بینی کرده است که با افزایش سن جمعیت و افزایش چشمگیر چاقی، این آمار به یک نفر از هر سه نفر تا سال 2020 افزایش خواهد یافت

منبع : diabetestma.org