آیا خانم‌ها پایین تنه‌ قوی‌ دارند یا آقایان

getty_rf_photo_man_lifting_weight

قدرت بالاتنه را در خانمها و آقایان مورد ارزیابی قرار می دهیم  سپس قدرت قسمت بالا و پایین بدن را مورد مقایسه قرار می دهیم .در حالیکه  ممکن است خانمها به نسبت سایزشان قدرت معقولی داشته باشند، ولی آقایان بطور متوسط قوی‌تر هستند. این مسئله در مورد قدرت قسمت پایین بدن

و همچنین قدرت قسمت بالای بدن نیز صدق می‌کند. خانم‌ها تستوسترون (هورمون اصلی عضله سازی) کمتری تولید می‌کنند، و نسبت به مردی که با همان شدت تمرین می‌کند توده‌ی خالص عضلانی کمتری پرورش می‌دهند.

اما زنان هنوز هم می‌توانند با پیروی از یک برنامه‌ی تمرینی متعادل، به قدرت زیادی دست یابند. البته فراموش نکنید که قبل از شروع هر رژیم غذایی یا روتین ورزشی با پزشکتان مشورت کنید.

قدرت

قدرت، توسط مقدار وزنی که شما می‌توانید فقط یکبار آنرا تکان بدهید اندازه گیری می‌شود. تمرینات متداول برای اندازه‌گیری قدرت عبارتند از اسکات، پرس سینه، و ددلیفت. اما اسکات، بهترین معیار برای اندازه گیری قدرت پایین تنه است. مقایسه‌ی رکوردهای اسکات مربوط به وزنه برداران زن و مرد با وزن یکسان، نشان می‌دهد که زن‌ها، بیشتر از ۶۵ درصد از مقدار اسکات یک مرد، نمی‌تواند اسکات بزند. بهترین رکورد اسکات یک خانم، ۶۰۰ پوند و برای یک مرد ۱۰۰۰ پوند می‌باشد.

 

نوع فیبر و پاسخ

در حالیکه زنان مشابه مردان به تمرینات مقاومتی پاسخ نشان می‌دهند، اما اندازه‌ی فیبر عضلانی تند انقباض در مردها بزرگتر است، و نسبت فیبر تند انقباض به کند انقباض نیز در آنها بیشتر می‌باشد. فیبرهای تند انقباض به قدرت عضلانی کمک بیشتری می‌کنند، و نسبت فیبرها و نیز اندازه‌ی آنها، عوامل مهمی ‌در میزان قدرت بشمار می‌روند. بخاطر این واقعیت که زنان چربی درون ماهیچه‌ای بیشتری نسبت به مردان دارند، مسئله پیچیده‌تر می‌شود. در مدت و تمرینات یکسان، خانم‌ها می‌توانند مشابه مردان به تمرین پاسخ دهند، اما این تفاوت‌ها در قدرت کل، همیشه پا برجاست.

تستوسترون

تستوسترون، یک هورمون آنابولیک است که به شما کمک می‌کند عضله بسازید. بعنوان یک زن، تنها جایی که تستوسترون تولید می‌کنید، در غدد آدرنال شماست و شما کمتر از ۱۰ درصد تستوسترون یک مرد متوسط را تولید خواهید کرد. تستوسترون شما، بلافاصله بعد از تمرینات مقاومتی سنگین، واکنش نشان داده و افزایش پیدا می‌کند، اما اغلب مستلزم آن است که شما حداقل با وزن ۷۵ درصدی از حداکثر یک تکرارتان تمرین کنید! تمرین کردن با این سطح از شدت، زمان‌بر است، و به داشتن تکنیک خوبی هم نیاز دارد. اگر می‌خواهید حداکثر بهره را از تمرینتان ببرید، باید اول مهارتتان را بالا برده، سپس بطور مرتب وزن زیاد کنید.

 

قدرت قسمت پایین و بالای بدن

زنان بطور کلی قدرت پایین تنه‌ی کمتری نسبت به مردان دارند، اما این مسئله هنگام مقایسه‌ی قدرت بالا تنه واضح‌تر است. اما نگران نباشید، این اختلاف با تمرین منظم قابل اصلاح است. با گذشت زمان، تفاوت بین قدرت بالا تنه و پایین تنه‌ی شما کمتر به چشم خواهد آمد. شما باید روی تمرینات سنگین و ترکیبی (چند عضله‌ای) که قدرت را افزایش می‌دهند تمرکز کنید، و با تعداد تکرارهای کمتر تمرین کنید. با یک تمرین مداوم شما می‌توانید با توجه به محدودیت‌های قدرت، این اختلاف جنسیتی را برطرف کنید.

منبع : fitnessmagazine.ir

۱۱ مرداد ۱۳۹۴ ۱۷:۵۳
اشتراک گذاری (چگونه میتوانید این مطلب را برای دیگران بفرستید)

ساختمان پزشکان

  • هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.