stock-footage-young-woman-in-the-kitchen-preparing-a-fresh-green-salad-as-part-of-a-modern-healthy-dietمیلیون ها نفر مردم کارهای زیادی برای کاهش  وزن انجام میدهند که شامل ،  عمل جراحی، قرص های رژیم غذایی، عضویت در باشگاه ورزشی و یا روشهای  دیگر . با این حال، بسیاری از مردم در نهایت یا وزنشان کن نمیشود و یا دچار اضافه وزن نیز میشوند و نا امید میشوندشروع کردن یک رژیم غذایی می‌تواند دلهره آور باشد، مخصوصاً اگر خودتان را از نظر روانی برای تغییرات پیش رو آماده نکرده باشید. زمانی که شما از نظر روانی در جایگاه خوبی قرار بگیرید، شروع یک رژیم غذایی و برنامه‌هایی برای سلامتی‌تان و پیگیری آن برایتان راحت‌تر خواهد بود. اگر خودتان را آماده کنید، در اجرای رژیمی صحیح شانس بیشتری خواهید داشت و خودتان را نمی بازید.

8. حالا از روی تقویمتان زمان شروع مناسبی برای ورزش و رژیم غذاییتان انتخاب کنید. به خودتان فرصت دهید تا هله هوله‌ها و غذاهای بدون ارزش غذایی که در یخچال دارید تمام شود. همیشه برای یک شروع خوب، باید از پیش برنامه‌ریزی کنید.

 

۹. یکی دو روز پیش از اینکه برنامه‌ی رژیمتان شروع شود به خرید بروید و غذا، مکمل‌های پروتئینی، ویتامین و آب‌های معدنی که احتیاج دارید در خانه نگهداری کنید را بخرید. پیش تر فهرست خرید خود را تهیه کنید. مجلات ورزشی، سلامتی و آشپزی را بررسی کنید تا جایگزین غذاهای مورد علاقه‌تان را بیابید. و سعی کنید تا وعده‌های غذایی خود را رنگین انتخاب کنید.

هرچقدر غذاهایتان رنگین باشد سالم‌تر هم خواهد بود! سعی کنید غذاهای خود را از فروشگاه‌های دسته اول بخرید تا تر و تازه باشند.

 

۱۰. تجهیزاتی که در آشپزخانه‌تان به آن احتیاج دارید را آماده کنید. ظرف‌هایی که برای نگهداری از غذاها به آن احتیاج دارید تا برای مدت بیشتری تازه بمانند را آماده کنید. باید فریزرتان را از غذاهای یخی خالی کنید و به خوردن مواد غذایی تازه عادت کنید. روغن زیتون یا روغن‌های سالم بخرید. از سبزیجات تازه استفاده کنید و نمک را نادیده بگیرید.

اگر برایتان مقدور است مطمئن شوید که لیوان‌هایی که برای اندازه‌گیری درجه‌بندی شده‌اند و ترازوی مواد غذایی داشته باشید. اندازه‌ی غذاهایی که باید بخورید را از پیش تعیین کنید تا هنگام آماده کردن وعده‌های غذایی خود دچار دردسر نشوید و وقتتان زیاد از بین نرود.

پس از کمی تمرین خواهید توانست بصورت چشمی میزان انرژی مواد غذایی را تشخیص دهید، اما برای نتیجه‌گیری دقیق بهتر است که هر چیز را اندازه کنید.

 

۱۱. به دنبال انگیزه باشید. مردم به دلایل مختلف رژیم می‌گیرند و ورزش می‌کنند. در مورد اینکه دلایل شما چیست فکر کنید و نتیجه را در ذهن خود خلق کنید.

 

۱۲. در پی موفقیت‌هایی که کسب می‌کنید به خود جایزه دهید! تا زمانی که به یکی از اهداف کاهش وزن خود نرسیده اید لباس نخرید. اگر کلسترولتان پایین آمد یا اینکه توانستید ۲۰ دقیقه بیشتر از قبل بدوید، به خودتان جایزه دهید و یک دوچرخه ی جدید یا کفش مخصوص دو برای خودتان بخرید.

 

۱۳. درباره‌ی سیستم پاداش خود، فکر کرده و برنامه‌ریزی کنید. اهدافتان را بر روی تقویمتان بنویسید و برای رسیدن به آن انگیزه‌ی خود را تقویت کنید. با آمادگی روانی و برنامه‌ریزی از پیش، خواهید توانست خیلی قوی‌تر برنامه‌ی رژیم خود را شروع کنید. اگر توانستید هفته‌ای را بدون تقلب در رژیم غذاییتان پشت سر بگذارید، یک کرم مرطوب کننده، ماساژ یا هر چیز دیگر مرتبط با سلامتی‌تان به خودتان هدیه دهید.

 

۱۴. درباره‌ی وعده‌ی تقلبتان از قبل برنامه بریزید! زمانی که از روی هوس تصمیم می‌گیرید تا در مورد وعده‌ی خاصی کمی تقلب کنید، احتمالاً تا آخر هفته به تقلبتان ادامه خواهید داد. پس، از قبل بدانید که در هفته‌ی پیش رو قرار است یواشکی در کدام وعده‌ی غذایی‌تان تقلب کنید! صبحانه‌ی شنبه؟ یا شام بهمراه خانواده در سه‌شنبه؟ روزی را تعیین کنید که در اکثر هفته‌هایتان بتوانید روی آن حساب کنید. سپس در زمان رویدادهای خاصی همچون عروسی یا تعطیلات، یک برنامه‌ریزی مخصوص کنید، و مجدداً به برنامه‌ی عادی‌تان بازگردید.

تقلب گاه و بیگاه در خوراکتان، باعث خواهد شد تا هوستان را تحت کنترل در بیاورید و روحتان را نیازارید. یک وعده تقلب، نه یک روز، به شما اجازه خواهد داد تا یک وعده‌ی غذایی در هفته از برنامه‌تان سرپیچی کنید و غذایی که آرزویش را دارید میل کنید. هر وقت چیزی هوس کردید، آنرا به لیست آرزوهای وعده‌ی تقلبتان اضافه کنید. با این کار با ایجاد ولع در مورد غذایی خاص به سادگی مقابله خواهید کرد.

اگر بخواهید تمام روز را چرب و چیلی بخورید پیشرفتتان خراب شده و هفته‌ها عقب می‌افتید. پس فقط یک وعده در هر هفته تقلب کنید. می‌توانید این وعده را در روز استراحتتان تعیین کنید، مثلاً آخر هفته‌ها. و یا اگر روز خاصی در هفته با دوستانتان برای صرف غذا بیرون می‌روید، این وعده را در همان روز در نظر بگیرید.

تا می‌توانید در مسیرتان ثابت قدم باشید. تقلبتان را برای یک وعده‌ی خاص در روزی مشخص برنامه‌ریزی کنید.

 

۱۵. اگر در عضویت هیچ باشگاهی نیستید، در یکی از باشگاه‌های نزدیک‌تان ثبت نام کنید. تصمیم بگیرید که می‌خواهید از محل کار و یا از منزلتان به باشگاه بروید، پس بدنبال باشگاهی باشید که مسیرش برایتان راحت باشد. زمانی از باشگاه‌های نزدیکتان بازدید کنید که روزهای بعد تصمیم دارید در آن موقع به ورزش بروید.

اگر در آن زمان، باشگاه مورد نظر شما خیلی شلوغ بود، پرسنل غیر قابل توجهی داشت، یا اینکه ترافیک خیابان‌ها برای رسیدن به آنجا سنگین بود، احتمالاً باید بدنبال باشگاه دیگری باشید. به مواردی که از نظرتان مهم است اولویت دهید، سپس تصمیم بگیرید که کدام باشگاه بدرد شما می‌خورد. در آخر، پس از ثبت‌نام تمام تلاش خود را بکنید که با تجهیزات و امکاناتی که آنجا در اختیار شماست، پیش از شروع رژیم غذایی و ورزشی‌تان، آشنا شوید.

نکات:

. بدنبال یک همپا برای ورزشتان باشید و رژیم غذایی‌تان را باهم برنامه‌ریزی کنید. مطمئن باشید که او کسی‌ست که می‌تواند با انگیزه باقی بماند. حتی اگر ممکن است، بدنبال کسی باشید که پیش‌تر در این زمینه موفقیتی داشته و بهتر از شما می‌خورد و ورزش می‌کند. وجود چنین شخصی بسیار در حفظ انگیزه‌ی شما کمک خواهد کرد.

. اگر که باید با خانواده یا دوستانتان خارج از منزل غذا بخورید، رستوران‌هایی را به آن‌ها پیشنهاد دهید که می‌توانید غذاهای سالمی که همفضای رژیم غذایی‌تان باشد بیابید. می‌توانید در وب‌سایت‌های اینترنتی بدنبال رستوران‌های محل یا شهرتان کمی جستجو کنید.

. از آنجایی که شما از این پس سالم‌تر می‌خورید پس مواد غذایی را تازه خرید کنید. طوری برنامه‌ریزی کنید تا دفعات بیشتری بتوانید به فروشگاه‌های محلتان سر بزنید.

. به افرادی که باهم ناهار می‌خورید و یا به خانواده‌تان، برنامه‌تان را بگویید. اجازه دهید که آن‌ها بدانند شما به پشتیبانی‌شان احتیاج دارید و از آن‌ها بخواهید که شما را به خوردن غذاهای چرب و چیلی و فاقد مواد مغذی تشویق نکنند.

منبع- مجله اینترنتی تناسب اندام