585638
داروهای مسکن چه عوارض جانبی دارند و چه آسیب هایی می توانند به سلامتی مان وارد کنند چگونه در معرض این عوارض قرار می گیریم بهتر است بدانید مصرف مکرر این قبیل داروها تاثیرات خطرانی روی بدنمان می گذارند

با مصرف بیش از حد داروها، قطعاً اثرات جانبی بیشتری را تجربه خواهید کرد. برخی از مردم، دو نوع داروی ضد درد را هم‌زمان مصرف می‌کنند که این داروها می‌توانند با یکدیگر واکنش نشان دهند.
،دکتر رضوان خوش بین-داروساز  نوشت: هرگاه احساس درد می‌کنیم، به سرعت سراغ داروهای مسکن می‌رویم و همان داروهایی را مصرف می‌کنیم که در آخرین مراجعه به پزشک دریافت کردیم در زندگی پرشتاب امروزی اکثر مواقع نمی‌توانیم خودمان را با شیوه زندگی توصیه شده توسط پزشکان تطبیق دهیم؛ از این‌رو صرفاً به مصرف داروهای ضد درد متوسل می‌شویم. اگرچه این داروها از دریافت سیگنال‌های تطبیق درد توسط مغز جلوگیری می‌کنند، ولی علت دقیق و درمان ریشه‌ای درد نا مشخص باقی می‌ماند همه ما می‌دانیم که مسکن‌ها عوارض بی‌شماری دارند، ولی همچنان به مصرف آنها ادامه می‌دهیم. با فرموله کردن استراتژی درمان با استفاده از داروهای مسکن سعی داریم تأثیرات منفی این مسکن‌ها را کاهش دهیم و در اینجا به نکاتی مهم در مورد داروهای ضد درد اشاره می‌کنیم
مصرف بیش از حددر هنگام درد حتماً با تجویز پزشک و از دوز داروی تجویز شده استفاده کنید که این دوز با حداقل سطح خطر، اثربخشی آن را تضمین می‌کند، با مصرف بیش از حد داروها، قطعاً اثرات جانبی بیشتری را تجربه خواهید کرد. برخی از مردم، دو نوع داروی ضد درد را هم‌زمان مصرف می‌کنند که این داروها می‌توانند با یکدیگر واکنش نشان دهند و تداخل دارویی ایجاد کنند. حتی مصرف دوز اضافی دارو می‌تواند عملکرد مناسب دوز داروی تجویز شده را نیز از بین ببرد.

داروهای بدون نسخه

اکثر ما برای مقابله با درد حتی به پزشک نیز مراجعه نمی‌کنیم و خودمان بدون آگاهی از نوع درد از داروهای بدون نسخه استفاده می‌کنیم حتی گاه زحمت خواندن برچسب دارو را نیز به خود نمی‌دهم و تصور می‌کنیم با ترکیب دو داروی مسکن ضد درد می‌توانیم از درد شدید خلاص شویم. داروهای ضد درد که بدون نسخه فروخته می‌شوند، اغلب قرص‌های ترکیبی از مواد ضد درد هستند.

رانندگی پس از مصرف دارو

مصرف داروهای مسکن اغلب با داروهای ضد درد همراه است و مقدار خواب‌آلودگی از فردی به فرد دیگر فرق می‌کند بنابراین سعی کنید این قرص‌ها را در خانه مصرف کنید و پس از مصرف آنها در خانه بمانید و از رانندگی خودداری کنید.

گرفتن اطلاعات از داروساز

اگر زحمت خواندن برچسب دارو را به خود نمی‌دهید، حداقل هنگام خرید داروها چند دقیقه‌ای با دکتر داروخانه صحبت کنید و اطلاعات لازم را در مورد چگونگی مصرف دارو و ترکیبات آن از او به دست آورید.
توجه داشته باشید تا حد امکان باید از مصرف داروهای مسکن خودداری کرده و به جای آن علت دقیق درد را بیابید و درد را از ریشه درمان کنید و حداقل در صورت استفاده از آنها اقدامات احتیاطی ذکر شده را رعایت نمایید که نادیده گرفتن آنها نمی‌تواند گاه عواقب غیر قابل جبرانی در پی داشته باشد.

دور انداختن داروها

‌هنگامی که مشکل شما برطرف شد باقیمانده داروها را دور بریزید که در غیر این‌صورت این قرص‌ها در خانه باقی می‌مانند و تاریخ انقضای آنها به اتمام می‌رسد و هنگام درد به آن توجه نمی‌کنید و با مصرف آنها نه تنها هیچ بهبودی حاصل نمی‌شود حتی ممکن است در بخش مسمومیت‌های دارویی نیز بستری شوید! علاوه بر این، نگهداری آنها در خانه برای امنیت کودکان و نوجوانان نیز خوب نیست .

نادیده گرفتن تداخلات دارویی

هنگام مصرف داروهای مسکن، باید دیگر دارو‌هایی که به صورت روتین نیز مصرف می‌کنید، توجه داشته باشید؛ حتی اگر این داروها داروهای گیاهی باشند. تعامل آنها با مسکن‌ها می‌تواند عوارض جدی زیادی به همراه داشته باشد. مثلاً آسپیرین می‌تواند بر عملکرد صحیح برخی از داروهای دیابت تأثیر بگذارد. بنابراین اگر داروهای خاصی را استفاده می‌کنید؛ حتماً قبل از مصرف مسکن‌ها با پزشک مشورت کنید.

شکستن قرص‌ها

هیچ‌گاه قرص‌ها را در هنگام مصرف خرد نکنید، مگر اینکه پزشک آن را توصیه کرده باشد. که در این صورت نیز حتماً باید آنها از روی خط تقسیم نصف شوند؛‌ در غیر این صورت کارایی لازم را نخواهند داشت.

زندگی آنلاین