antibiotics-bacteria
افرادی که به صورت خودسرانه داروهای آنتی بیوتیک مصرف می کنند بهتر است با پافشاری در این امر موجب مقاوم سازی بدنشان در برابر این داروها نشوند چون در این صورت این داروها دیگر تاثیری روی بدنشان نمی توانند بگذارند

علیرضا زالی رییس سازمان نظام پزشکی در خصوص مصرف بی‌رویه آنتی بیوتیک‌ها بیان کرد: مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیک‌ها باعث به وجود آمدن مقاومت بدن در مقابل انواع آنتی‌بیوتیک‌ها می‌شود.
وی افزود: در واقع سوش‌های بیماری‌زا مقاوم می‌شوند و در مقابل سایر قرص‌ها نیز عکس‌العمل و کارایی لازم را نخواهند داشت.
زالی با اشاره به این که مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک باعث تحمیل بار مالی می‌شوند، عنوان کرد: اگر بیماری با یک آنتی‌بیوتیک ارزان و ساده درمان می‌شد، در حال حاضر باید تنها با مصرف آنتی‌بیوتیک گران‌تر به سراغ بیماری رفت.
وی در خصوص راهکار برای حل این معضل اظهار کرد: ما از طریق برنامه‌های باز‌آموزی در حال پیگیری این معضل هستیم. در حال حاضر نیز انجمن عفونی ایران کار ارزشمندی در این زمینه انجام داده است. این انجمن پروتکلی را طراحی کرده است که بخش‌هایی در ارتباط با مصرف منطقی آنتی‌بیوتک‌ها دارد.
رییس سازمان نظام پزشکی اضافه کرد: این پروتکل باید مورد توجه وزارت بهداشت، سازمان نظام پزشکی، بیمه‌ها و به طور کلی حوزه سلامت واقع شود، زیرا در این صورت است که می‌تواند در مدیریت منطقی آنتی‌بیوتیک‌ها مؤثر واقع شود.
باشگاه خبرنگاران جوان