30-6

کم کم با رشد کودک او می تواند مداد در دستش بگیرد ، در ابتدا به سختی می تواند حرکت مداد را کنترل کند و فقط برگه را خط خطی می کند. اما کم کم کنترلش نسبت به مداد ، بیشتر و بیشتر می شود او به مرور می تواند تصاویری که در ذهنش هست را بر روی کاغذ بیاورد. یکی از چیز هایی که کودکان در نقاشی های خود می کشند ، خورشید است. آیا تا بحال فکر کرده اید که تفسیر این نقاشی چیست ؟

خورشيد در رؤياها، خيالات و نقاشي‌هاي كودكان هميشه نماد پدر بوده است.
كودكاني كه بدون پدر زندگي مي‌كنند يا پدر در زندگي‌شان نقش كم‌رنگ‌تري دارد در نقاشي‌ها و رؤياهاي كودكانه‌شان كمتر خورشيد را تجسم كرده و يا آن را كم‌نور و كم‌رنگ ديده و به تصوير مي‌كشند.
از اين‌رو روانكاوان و روانشناسان با انجام چند تحقيق علمي دريافتند وقتي ارتباط عاطفي كودكي را با پدرش بهبود بخشيده و اين رابطه براي مدت‌هاي طولاني ادامه پيدا مي‌كند كودك تمايل بيشتري به تجسم و تصور خورشيد تابان دارد.
اما نماد خورشيد فقط منحصر به رؤياي كودكاني كه از عاطفه پدري بي‌بهره‌اند نيست بلكه در خانواده‌هايي كه كودك با پدر رابطه عاطفي مثبتي داشته و جمع خانوادگي آنها با كمترين معضلي روبه‌رو است اشعه‌هاي پرتوان خورشيد در رؤياي كودكانه بيانگر زندگي طبيعي كودك است كه با سلامتي و رشد او ارتباط دارد.
وقتي كودكي در خواب مي‌بيند كه در يك روز آفتابي مشغول بازي در فضايي باز است بيانگر شادي و خلق مثبتي است كه كودك در زندگي طبيعي‌اش تجربه مي‌كند.
از نظر روانكاوان و روان‌پوياگران خورشيد در زندگي هر كودكي معناي متفاوتي دارد.
در يكي ديگر از معناهاي نمادين خورشيد اين منبع انرژي نيروي مراقبت كننده از كودك است. كودكاني كه در آب و هواي گرم زندگي مي‌كنند بيش از كودكان مناطق سردسير خورشيد را به شكل نيرويي مي‌بينند كه از او مراقبت مي‌كند.
از اين‌رو متخصصان بر اين باورند اين نيروي طبيعي با محيط زندگي كودك و خصوصاً محيط عاطفي او ارتباط دارد.
يعني هر چه كودك محيط فيزيكي و رواني زندگي‌اش با عواطف مثبت همراه باشد بيشتر بازي كردن در فضاي باز و هواي روشن را در رؤيايش مي‌بيند.
البته كودكان پائين‌تر از سن دبستان معمولاً كابوس‌هايشان را براي والدين بيشتر توصيف مي كنند تا رؤياهاي نشاط‌بخش‌شان را.
جاي مسرت است اگر كودكي رؤياي رنگين داشته باشد اما اگر او بارها در تخيلاتش و يا در نقاشي‌ها و بازي‌هايش فضاي تاريك را ترسيم كرد و در نقاشي مناظر او جاي خورشيد خالي بود حتماً بايد از نظر سلامت رواني با كمك يك روانشناس يا روانكاو مورد بررسي قرار گيرد.