مقامات بهداشتي آمريكا هشدار دادند، كودكان زير دو سال نبايد بدون نسخه پزشك داروهاي سرماخوردگي و ضد سرفه مصرف كنند زيرا اين داروها براي اين گروه سني بسيار خطرناك است.
به گزارش دکتر سلام به نقل از خبرگزاري رويترز، “اداره نظارت بر غذا و داروي آمريكا” اعلام كرد، مرگ، تنش و ضربان سريع قلب در موارد نادري در كودكان كمتر از دو سال بر اثر مصرف اين داروها گزارش شده است.

دكتر “چارلز گانلي” رييس اداره نظارت بر غذا و داروي آمريكا كه داروهاي بدون تجويز پزشك را بررسي مي‌كند گفت، آنها به شدت توصيه مي‌كنند كه نبايد به كودكان زير دو سال داروهاي سرماخوردگي و ضد سرفه را بدون نسخه پزشك داد زيرا اين داروها عوارض جانبي جدي و بالقوه كشنده‌اي دارند.

گانلي اعلام كرد، نشان داده نشده است كه مصرف بي‌خطر و موثر اين داروها در كودكان زير دو سال تاييد نشده است و خاطرنشان كرد كه اين داروها تنها “علائم” سرماخوردگي را از بين مي‌برند اما “خود” اين بيماري را درمان نمي‌كنند.

اين اداره هنوز اعلام نكرده است كه آيا مصرف داروهاي سرماخوردگي ساخت شركت‌هايي نظير “ويت” و “جانسون‌اند جانسون” براي كودكان گروه سني ديگر مناسب هستند يا خير.

گانلي گفت، مقامات در حال ارزيابي اطلاعات در زمينه مصرف اين داروها در كودكان دو تا ‪ ۱۱‬هستند و اميدوارند كه تا بهار در اين زمينه تصميم بگيرند.

ده‌ها سال است كه داروهاي ضد سرفه و سرماخوردگي فروخته شده‌اند اما اداره نظارت بر غذا و داروي آمريكا بطور كلي شركت‌ها را ملزم نكرده است كه فعاليت براي كودكان را ثابت كنند.

آكادمي اطفال آمريكا در بيانيه‌اي اعلام كرد، سوخت و ساز داروها در بدن كودكان و واكنش آنها نسبت به داروها نسبت به بزرگسالان متفاوت است.

اين گروه در تاييد اقدام اداره نظارت بر غذا و داروي آمريكا افزود، مطالعات نشان داده‌اند كه داروهاي ضد سرفه و سرماخوردگي در درمان علائم سرماخوردگي در كودكان زير شش سال بي‌نتيجه هستند و مي‌توانند خطرات جدي ايجاد كنند.

اداره نظارت بر غذا و داروي آمريكا دادن داروهاي سرماخوردگي را به كودكان زير دو سال هرگز تاييد نكرده است و سال گذشته نسبت به انجام چنين كاري بدون دستورالعمل‌هاي خاص از سوي پزشك هشدار داد.