3

داروی آدرال چه نوع دارویی است در چه زمینه هایی درمانی به کار می رود توصیه های مختلف داروسازان در زمینه مصرف ان چیست عوارض و پیامدهای مختلف ناشی از استفاده این دارو چگونه است مصرف آن برای چه افرادی خطرساز و مشکل آفرین خواهد بود

 دارویی ترکیبی است که برای درمان اختلال کم توجهی- بیش فعالی یا  ADHD مورد استفاده قرار میگیرد. این دارو با توجه به تغییر مقادیر مواد طبیعی معین در مغز کار میکند. آمفتامین / دکستروآمفتامین مربوط به کلاسی از داروها است که تحت عنوان محرک ها نام دارد.

نام ژنریک : دکتستروآمفتامین سولف – ساکارات/ آمفتامین سولفات آسپارتات

موارد استفاده قرص آدرال

آدرال میتواند به افزایش توانایی برای توجه، تمرکز کردن بر روی یک کار و فعالیت و مشکلات مربوط به کنترل رفتاری کمک نماید. این دارو همچنین ممکن است به شما برای سازماندهی کردن وظایف و بهبود مهارت های شنیداری کمک نماید. این دارو همچنین برای درمان بیش فعالی و  بیماری خواب و اختلال آن (حمله خواب) به منظور کمک به هوشیار بودن شما در طول روز کمک مینماید. این دارو نباید برای درمان خستگی و یا بیدار ماندن در افرادی که اختلال خواب ندارند مورد استفاده قرار گیرد.

چگونه از آدرال استفاده کنیم ؟

دستورالعمل دارویی ارائه شده توسط داروسازتان را قبل از از مصرف آمفتامین/ دکستروآمفتامین و در هر زمان مصرف مجدد بخوانید. در صورتی که شما هرگونه سوالی دارید، از پزشک یا داروسازتان بپرسید. این درمان دارویی را برای مدت یک ماه با یا بدون غذا طبق راهنمایی پزشکتان ادامه دهید معمولا 1 تا 3 بار در روز باید از آن استفاده کنید. اولین دوز معمولا زمانی مصرف میگردد که شما در هنگام صبح از خواب بیدار شده اید. در صورتی که دوزهای بیشتری تجویز شده باشد، آنها را طبق دستور پزشک مصرف نمایید که آن ها معمولا با فواصل 4 تا 6 ساعت است. آخرین دوز روزانه ممکن است منجر به ایجاد اختلالاتی در خواب شود.

دوز براساس شرایط پزشکی شما و پاسخ به درمان است. پزشک شما ممکن است دوز شما برای یافتن بهترین حالت برای شما تنظیم نماید. از دستورالعمل پزشکتان به دقت پیروی نمایید. از این درمان دارویی به صورت منظم برای دست یافتن به حداکثر بهره استفاده نمایید. برای اینکه ساعات مصرف یادتان باشد ٬ آدرال را هر روز در زمان یکسانی مصرف نمایید.

در طول دوره درمان، گاهی اوقات لازم است تا دکتر عدم استفاده از دارو را اعلام نماید تا در این مدت بتواند هرگونه تغییری در رفتار شما و نیاز به درمان مجدد را تشخیص دهد.

این نوع دارو ممکن است باعث واکنش های بازگشتی به خصوص در صورتی شود که به صورت منظم برای یک دوره طولانی در دوزهای بالا مورد استفاده قرار گرفته است. در چنین مواردی، نشانه های بازگشتی (شامل خستگی، مشکلات خواب، تغییرات ذهنی یا روانی مانند افسردگی ) ممکن است رخ دهد در صورتی که شما به صورت ناگهانی استفاده از این دارو را متوقف سازید. برای جلوگیری از واکنش های بازگشتی، پزشک شما ممکن است دوز را به تدریج کم نماید. با پزشک و یا داروسازتان برای جزئیات بیشتر مشورت نمایید و هرگونه واکنش های برگشتی را در این زمینه گزارش دهید. در ارتباط با مزیت های این دارو میتوان گفت که آدرال ممکن است به ندرت باعث رفتار خوابیدن اعتیادی ناشی از دارو به صورت غیرطبیعی گردد (اعتیاد). این خطر در صورتی افزایش می یابد که شما از الکل و یا مواد مخدر در گذشته استفاده کرده باشید.

از این دارو دقیقا طبق تجویز پزشک استفاده نمایید و به خطر مربوط به اعتیاد آن به دقت گوش دهید. دوزتان یا استفاده از این دارو برای دوره درمان طولانی افزایش ندهید. توقف مناسب این دارو در زمانی است که به خوبی از دارو استفاده شده باشد. زمانی که این دارو برای مدت طولانی مورد استفاده قرار میگیرد این دارو ممکن نیست به خوبی عمل نماید. با پزشکتان در این زمینه صحبت کنید در صورتی که توقف دارو به خوبی عمل کرده باشد. در صورتی که شرایط بهبود نیافته است یا در صورتی نگرانی با پزشکتان صحبت کنید.

عوارض جانبی مصرف آدرال

از دست دادن اشتها، کمبود وزن، دهان خشک، درد معده ، حالت تهوع و استفراغ، سرگیجه، سردرد ، اسهال ، تب، عصبانیت و اختلالات خواب ممکن است رخ دهد. در صورتی که هر کدام از این عوارض وجود دارد یا بدتر شد حتما با پزشکتان صحبت کنید. به یاد داشته باشید که پزشک شما آدرال را به این دلیل تجویز کرده است که وی هدفش دست یافتن شما به مزیت بیشتری در مقایسه با خطر مربوط به عوارض جانبی است. بیشتر افراد از این دارو به دلیل عوارض جانبی جدی استفاده نمیکنند.

این دارو ممکن است منجر به افزایش فشار خون شما شود. فشار خون را به صورت منظم چک نمایید و به پزشک خود در صورتی که نتایج ٬ بالا است اطلاع دهید. با پزشک خود در صورت وجود عوارض جانبی جدی صادق باشید که شامل نشانه های مربوط به مشکلات جریان خون در انگشتان و یا پاها (مانند سرد شدن، بیحس شدن، درد یا تغییرات رنگی پوست)، زخم های غیر معمول بر روی انگشتان یا پاها، تغییرات رفتاری/ روانی/ ذهنی (مانند پرخاشگری، افسردگی، تفکرات غیرطبیعی، فکر کردن به خودکشی)، رفتارهای غیرقابل کنترل، حرکات جویدن مداوم، فشار دادن دندان ها، پرخاشگری/ با صدای بلند، تغییر در روابط جنسی/ تمایل، اختلال نعوظ و طولانی مدت (در مردان) است.

در صورتی که شما عوارض جانبی بسیار جدی دارید حتما نیاز به کمک درمانی و پزشکی دارید که شامل کوتاه شدن تنفس، درد در بازوی چپ، فک، قفسه سینه، سردردهای شدید، ضربان نامنظم و سریع و تپش قلب ، صرع ، تورم مچ پا، خستگی بیش از حد، تاری دید، ضعف در یک قسمت از بدن، لکنت زبان و سردرگمی است.

واکنش های آلرژی بسیار شدید به این دارو نادر است. به هرحال، در صورت بروز هرگونه عوارض مربوط به واکنش آلرژی جدی مثل خارش پوست ، جوش ، تورم (به خصوص در صورت ٬ زبان و گلو)، سرگیجه شدید و اشکال در تنفس به پزشک مراجعه نمایید.

این لیست کاملی از عوارض جانبی ممکن نیست. در صورتی که عوارض جانبی دیگری غیر از لیست بالا بروز کرد با پزشک یا داروسازتان تماس بگیرید.

هشدارها

قبل از مصرف این دارو به داروساز یا پزشکتان در صورت هرگونه داشتن آلرژی به این دارو یا دیگر داروهای سمپاتومتیک (مانند lisdexamfetamine) اطلاع دهید یا در صورتی که شما نوع دیگری از آلژی ها را دارید بگویید. این محصول ممکن است شامل مواد تشکیل دهنده فعالی باشد که میتواند منجر به واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگری شود. برای جزئیات بیشتر با داروسازتان صحبت نمایید.

قبل از استفاده از این دارو، به پزشک یا داروسازتان تاریخچه پزشکی و درمانی خود را بگویید به خصوص در مورد مشکلات گردش خون (مانند بیماری رینود)، شرایط روانی و ذهنی خاص (مانند تحریک شدید، روان پریشی)، تاریخچه فردی و یا خانوادگی در ارتباط با اختلالات ذهنی/ روانی (مانند اختلال دوقطبی ، اختلال، افسردگی، اختلال روانی، افکار خودکشی)، مشکلات قلبی (شامل ضربان قلب نامنظم ، بیماری عروق کرونر، مشکلات قلبی، کاردیومیوپاتی، مشکلات ساختار قلب ماند مشکلات دریچه)، پیشینه خانوادگی ابتلا به بیماری های قلبی (مانند مرگ ناگهانی و ضربان قلب نامنظم)، سابقه سکته قلبی ، فشار خون بالا، تیروئید پرکار، مشکلات خاص چشم (گلوکوم یا آب سیاه)، صرع، سابقه فردی و یا خانوادگی استفاده منظم از مواد مخدر یا الکل ، سابقه فردی و یا خانوادگی حرکات ماهیچه ای غیر قابل کنترل (مانند سندروم تورت)، بیماری کلیه، بیماری کبد و پیوند کبد .

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود، در زمان رانندگی از این دارو استفاده نکنید و یا در ارتباط با فعالیت هایی که نیاز به هوشیاری دارند از این دارو استفاده نکنید تا زمانی که شما از ایمنی خودتان در ارتباط با مصرف دارو اطمینان یابید. نوشیدنی های الکلی مصرف نکنید. قبل از عمل جراحی، به پزشک یا دندانپزشکتان در مورد داروهایی که استفاده می کنید بگویید (شامل داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی).

بچه ها ممکن است به عوارض جانبی مربوط به این دارو به خصوص کمبود وزن بسیار حساس تر باشند. این دارو ممکن است رشد کودکان را کاهش دهد. پزشک ممکن است به صورت موقتی توقف دارو را تجویز نماید تا این خطر را کاهش دهد. وزن و قد کودکتان را گزارش دهید. با پزشک و یا داروسازتان مشورت نمایید. افراد مسن ممکن است به اثرات جانبی دارو به خصوص درد قفسه سینه، مشکلات خواب یا کمبود وزن حساس تر باشند.

در طول دوران بارداری آدرال باید تنها در زمانی مصرف گردد که مورد نیاز باشد. در مورد خطرات و مزیت ها با پزشکتان بحث نمایید. نوزادان متولد شده از مادرانی که وابسته به این درمان دارویی هستند ممکن است زودتر متولد گردند و کمبود وزن داشته باشند. آنها ممکن است نشانه های بازگشتی را داشته باشند. در صورت بروز هرگونه تغییرات رفتاری، اضطراب ٬ استرس و یا خستگی غیرمعمول در نوزادتان به پزشک اطلاع دهید.

آدرال از طریق شیر مادر منتقل میگردد و ممکن است اثرات نامطلوبی بر نوزاد داشته باشد. بنابراین تغذیه با شیر مادر پیشنهاد نمیگردد در حالی که از این دارو استفاده می کنید. با پزشکتان قبل از تغذیه با شیر مادر مشورت کنید.

تداخلات دارویی

فعل و انفعالات دارویی ممکن است چگونگی کار دارویی شما را تغییر دهد یا منجر به افزایش خطر جدی مربوط به عوارض جانبی گردد. این مطلب شامل همه فعل و انفعالات دارویی ممکن نیست. لیستی از همه محصولاتی را که شما استفاده میکنید (شامل داروهای تجویز شده یا بدون تجویز و داروهای گیاهی) را حفظ نمایید و به پزشک یا داروسازتان بگویید. شروع به مصرف، توقف و یا تغییر هیچ گونه دوزی از دارو بدون تایید پزشک ننمایید.

مصرف نمودن بازدارنده های MAO با این دارو ممکن است باعث بروز مشکلات جدی (احتمالا مرگ) و فعل و انفعالات دارویی شود. از مصرف بازدارنده های MAO (ایزوکاربوکسازید، لینزولید، متیلن بلو، موکلوبماید، فنلزین، پروکاربازین، rasagiline، سلجیلین، ترانیل سیپرومین) در طول درمان با این دارو خودداری نمایید. بیشتر بازدارنده های MAO نباید برای دو هفته قبل از درمان با این دارو مصرف گردند. از پزشکتان در مورد شروع، یا توقف مصرف این دارو سوال نمایید.

همه لیبل ها (برچسب ها) را بر روی داروهایتان (مانند داروهای سرماخوردگی و مکمل های غذایی) کنترل نمایید زیرا آنها ممکن است دارای موادی باشد که ضربان قلب و یا فشار خون را افزایش دهند. از داروسازتان در مورد استفاده امن از این محصولات سوال کنید.

دکستروآمفتامین بسیار شبیه یه لیدکستامفتامین است. از این داروهای دارای لیدکستامفتامین در زمان استفاده ازدکستروآمفتامین خودداری کنید. این دارو ممکن است با درمان خاص/ آزمون های آزمایشگاهی (مانند خون و اوره، سطوح استروئید اوره، اسکن مغزی برای بیماری پارکینسون) تداخل داشته باشد و احتمالا باعث نتایج آزمون کاذب میگردد. اطمینان داشته باشید که پرسنل آزمایشگاه و پزشکان شما در مورد استفاده از این دارو اطلاع دارند.

مصرف دوز بالا یا اوردوز

در صورتی که دوز بالایی مصرف گردد با مرکز مسمومیت یا اورژانس تماس گیرید. در تهران میتوان با مرکز مسمومیت با شماره تلفن 1490 تماس بگیرید. ساکنان دیگر شهر ها  میتوانند با مرکز کنترل مسمومیت استانی یا اورژانس 115 تماس بگیرند. نشانه های مربوط به مصرف دوز زیاد عبارتند از: تغییرات شدید روانی و ذهنی، صرع، سردرد شدید، بی قراری شدید، تنفس سریع.

نکته  های مهم

آدرال را به بقیه افراد جهت مصرف ندهید. این برخلاف قانون است. تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی (مانند فشار خون، ضربان قلب، رشد در کودکان) ممکن است به صورت دوره ای برای نشان دادن پیشرفت شما و یا کنترل عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.