zelenjava1

استرس و هورمون هایی که در بدن ترشح می کند باعث چاقی می شوند.راهکار این مشکل چیست؟چگونه از از استرس شدید که موجب چاقی مفرط می شود پیشگیری کنیم؟بله، ممکن است نتوانیم احساسات خود را کنترل کنیم اما میتوانیم با تغذیه مناسب با احساسات شدید و سرشار از استرس مبارزه کنیم. خصوصا غذاهای سرشار از ویتامین C که باعث خنثی شدن کورتیزول، این هورمون اصلی استرس‌ساز می‌شود.

نه، شما نمی‌توانید احساسات‌تان را بخورید. اما می‌توانید غذاهایی بخورید که می‌توانند با احساسات شدید و سرشار از استرس مبارزه کنند، خصوصا غذاهای سرشار از ویتامین C که باعث خنثی شدن کورتیزول، این هورمون اصلی استرس‌ساز می‌شود. این کار اصلا مستلزم خارج شدن از مسیر اصلی رژیم غذایی‌تان نیست و برعکس، غیرفعال کردن کورتیزول به این معنا خواهد بود که این هورمون نمی‌تواند سبب ذخیره چربی‌های شکمی شود که خودش یکی از آزاردهنده‌ترین اثرات استرس است. در اینجا به غذاهایی از این دست اشاره می‌کنیم که شما را در رسیدن به این هدف یاری خواهند داد.
۱.پاپایا
محتوای ویتامین C: یک فنجان از آن حاوی ۸۸ میلی‌گرم ویتامین C بوده که ۱۴۶ درصد از ارزش غذایی روزانه شما را تأمین می‌کند.
پاپایا که گاهی آن را میوه فرشته‌ها هم می‌نامند یکی از معادن مغذی‌ای است که اغلب به آن زیاد توجه نمی‌شود. این میوه عجیب و ‌غریب به ازای ۶۲ کالری و ۱۱ گرم قند، چیزی حدود ۸۸ میلی‌گرم ویتامین C و ۲.۵ گرم فیبر اشباع‌کننده دارد.
۲.پرتقال
محتوای ویتامین C: یک پرتقال متوسط چیزی حدود ۷۰ میلی‌گرم ویتامین C داشته و ۱۱۷ درصد از ارزش غذایی روزانه‌تان را تأمین می‌کند.
این میوه منبع غنی فیبر و پتاسیم هم محسوب می‌شود و سرشار از فیتوکمیکال‌هاست که دشمن سرطان هستند. شما می‌توانید پرتقال را به اسموتی‌تان اضافه کنید، تکه‌های آن را در ماست یونانی بریزید و یا در قالب یک اسنک از بین برنده استرس مصرف کنید.
۳.کیوی
محتوای ویتامین C: یک کیوی متوسط چیزی حدود ۶۴ میلی‌گرم ویتامین C داشته و ۱۰۷ درصد از ارزش غذایی روزانه شما را تأمین می‌‌کند.
تنها مصرف یک عدد کیوی نیاز کلی ویتامین C روزانه شما را تأمین می‌کند. هم‌چنین تحقیقات نشان می‌دهد این میوه دشمن سرسخت خستگی، افسردگی و تشویش است. می‌توانید این میوه استوایی را به خوراک بلغور جودوسر همراه با نارگیل شیرین‌نشده‌تان بیافزایید و بعد در یک اسموتی بریزید و یا آن را با میوه‌های دیگر در یک سالاد سبک مخلوط کنید.
۴.آناناس
محتوای ویتامین C: یک فنجان آناناس بریده حاوی ۷۹ میلی‌گرم ویتامین C بوده و ۱۳۱ درصد از ارزش غذایی روزانه‌تان را تأمین می‌کند.
واقعا چیزی در مورد این میوه وجود دارد که آن را دوست نداشته باشید؟ خوردن این میوه این حس را به شما می‌دهد که انگار میلیون‌ها کیلیومتر آن طرف‌تر از بقیه در دوردست‌ها و بر ساحلی خلوت نشسته‌اید. این میوه علاوه بر ۷۹ میلی‌گرم ویتامین C موجود در آن، حاوی آنزم بروملین است که نوعی آنزیم گوارشی است که به تجزیه غذا و کاهش تورم و نفخ کمک می‌کند.
۵.کلم
محتوای ویتامین C: یک فنجان کلم خردشده حاوی ۸۷ میلی‌گرم ویتامین C بوده و ۱۴۵ درصد از ارزش غذایی روزانه‌تان را تأمین می‌کند.
کلم ۱۳۳ درصد از ویتامین A روزانه و چیزی حدود یک و نیم برابر میزان توصیه شده از ویتامین C شما را تأمین می‌کند. کلم تفت‌داده‌شده یک افزودنی عالی به بشقاب خوراک‌های سرخ‌کردنی، سوپ و املت است در شرایطی که نوع خام آن را می‌توان در لای یک ساندویچ چپاند یا در قالب سالاد و یا محتوای اصلی اسموتی از آن استفاده نمود.
۶.توت‌فرنگی
محتوای ویتامین C: یک فنجان توت‌فرنگی نصف‌شده از وسط حاوی ۸۹ میلی‌گرم ویتامین C بوده و ۱۴۸ درصد از ارزش غذایی روزانه شما را تأمین می‌کند.
اغلب افراد عاشق توت‌فرنگی هستند؛ چرا که یکی از چیزهای خوشمزه و لذیذ برای اشباع اشتها بوده و از طرفی سرشار از پلی‌فنول هم هست: ماده شیمیایی بسیار قدرتمندی که به کاهش وزن شما کمک می‌کند. فراموش نکنید که توت‌فرنگی از شکل‌گیری چربی در بدن پیشگیری می‌کند. اندازه یک فنجان از آن را بریده و به عنوان خوراک سبک عصرانه میل کنید یا می‌توانید آن را به سالادتان بیافزایید یا برای غلات نیمه‌شب از آن استفاده کنید تا  از محتوای از بین برنده استرس ویتامین C آن بیشتر بهره‌منده شودید.
۷.کلم بروکسل
محتوای ویتامین C: یک فنجان از نوع پخته‌شده آن حاوی ۹۷ میلی‌گرم ویتامین C بوده و ۱۶۱ درصد از ارزش غذایی روزانه‌تان را تأمین می‌کند.
علاوه بر آنکه خوردن آن، تقریبا نیاز ۲ روز ویتامین C شما را تأمین می‌کند، باید گفت این سبزی چلیپایی منبع غنی امگا۳‌های مفید برای قلب است. اگر به خوردن ماهی علاقه‌ای ندارید، جوانه‌های بروکسل و سایر غذاهای سرشار از مواد مغذی مانند گردو و تخم برزک، مواد مهمی برای افودن به رژیم غذایی‌تان محسوب می‌شوند.
۸.فلفل دلمه‌ای قرمز
محتوای ویتامین C: یک فنجان فلفل دلمه‌ای خام و بریده‌شده حاوی ۱۹۰ میلی‌گرم ویتامین C بوده و ۳۱۶ درصد از ارزش غذایی روزانه شما را تأمین می‌کند.
فلفل دلمه‌ای به خاطر ترکیب دی‌هیدروکاپسیات موجود در آن که باعث افزایش کارکرد متابولیسم می‌شود و نیز محتوای بالای ویتامین C، یک سبزی افزودنی به هر نوع رژیم کاهش وزن محسوب می‌شود. شما می‌توانید تکه‌های بزرگ آن را به حمص اضافه کنید، آن را در ساندویچ و سالادتان بریزید و یا مقداری استیک را در یک خورک تورتیای ذرت با سس سالسا، لوبیای سیاه و فلفل دلمه‌ای قرمز و پیاز مخلوط کنید.
۹.بروکلی
محتوای ویتامین C: یک فنجان بروکلی پخته‌شده حاوی ۱۰۲ میلی‌گرم ویتامین C بوده و ۱۷۰ درصد از ارزش غذایی روزانه‌تان را تأمین می‌کند.
بروکلی علاوه بر محتوای فوق‌العاده ویتامین C ای که دارد، سرشار از یک عامل سرطان‌کش بسیار قدرتمند به نام سولفورافان است که باعث افزایش تستسترون در بدن شده و با ذخیره چربی در بدن مبارزه می‌کند.
۱۰.گریپ‌فروت
محتوای ویتامین C: یک گریپ‌فروت متوسط چیزی حدود ۷۸ میلی‌گرم ویتامین C داشته و ۱۳۰ درصد از ارزش غذایی روزانه‌تان را تأمین می‌کند.
خوردن یک عدد گریپ‌فروت که بیش از حد ویتامین C دارد، باعث عدم فعالیت هورمون استرس شما خواهد شد. برای آنکه از خواص چربی‌سوز این میوه بیشتر استفاده کنید، آن را به عنوان یک غذای اشتهاآور بخورید. تحقیقات نشان می‌دهد خوردن نصف یک گریپ‌فروت پیش از غذا باعث کاهش چربی‌های شکمی و کاهش میزان کلسترول خواهد شد.
۱۱.طالبی
محتوای ویتامین C: یک فنجان طالبی حاوی ۵۸ میلی‌گرم ویتامین C بوده و ۹۶ درصد از ارزش غذایی روزانه شما را تأمین می‌کند.
همانطور که می‌دانید استرس باعث کاهش انرژی شما شده و به نوعی قاتل میل جنسی‌تان است. خوشبختانه خوردن یک فنجان طالبی می‌تواند با این وضعیت مبارزه کند. این میوه سرشار از ویتامین C به میزان روزانه شما بوده و به خاطر طعم خوشمزه‌ای که دارد می‌توان آن را به هر چیزی اضافه کرد؛ از آب‌های طعم‌دار چربی‌سوز تا سالاد سبک و طراوت‌بخش میوه.
۱۲.گل کلم
محتوای ویتامین C: یک فنجان از آن حاوی ۵۲ میلی‌گرم گل کلم بوده و ۸۶ درصد از ارزش غذایی روزانه شما را تأمین می‌کند.
گل کلم نه تنها یک غذای بسیار مغذی چربی‌سوز محسوب می‌شود، بلکه جایگزینی فوق‌العاده برای غذاهای سرشار از کربوهیدرات و نشاسته‌دار هم هست. گل کلم خردشده را می‌توانید روی پوره سیب‌زمینی بریزید و گلچه‌های آن را می‌توانید با ماکارونی و پنیر مخلوط کنید.
۱۳.میوه گل‌ساعت
محتوای ویتامین C: یک فنجان از این میوه حاوی ۷۱ میلی‌گرم ویتامین C بوده و ۱۱۸ درصد از ارزش غذایی روزانه شما را تأمین می‌کند.
علاوه بر محتوای ویتامین C تسکین‌دهنده موجود در آن، این میوه که خاستگاه آن آفریقای جنوبی است، منبع غنی ویتامین A برای محافظت از قدرت بینایی و فیبرهای اشباع‌کننده است. شما می‌توانید این میوه را نصف کنید و محتوای آن را با قاشق بخورید و یا آن را به تکه‌هایی تقسیم کرده و گوشت و دانه‌های آن را همراه با انبه، ماست وانیلی، آب و نمک به اسموتی‌تان بیافزایید.
۱۴.انبه
محتوای ویتامین C: یک فنجان انبه ۶۰ میلی‌گرم ویتامین C داشته و ۱۰۰ درصد ارزش غذایی روزانه‌تان را تأمین می‌کند.
سوای این‌که هر فنجان انبه مقدار ویتامین C مورد نیاز روزانه‌تان را تأمین می‌کند، عطر و بوی استوایی آن شما را به یاد مکان‌های آرام‌بخشی می‌اندازد که می‌تواند استرس را از شما دور نموده و به طور همزمان آرامتان کند.
۱۵.اسفناج
محتوای ویتامین C: یک فنجان از اسفناج خردشده حاوی ۱۹۵ میلی گرم ویتامین C بوده و ۳۲۵ درصد از ارزش غذایی روزانه شما را تأمین می‌کند.
اسفناج یکی از سبزیحات سرشار از ویتامین C در فروشگاه‌ها و میوه‌فروشی‌ها محسوب می‌شود. بسیاری از سبزیجات خانواده آن (مانند گل کلم، کلم و بروکلی) هم سرشار از مواد مغذی هستند. شما می‌توانید این سبزی نسبتا تند را به ظرف سبزیجات تفت‌داده‌تان بیافزایید.
منبع: eatthis