از چه چیزی می ترسید؟ ” ترس” ، شما را از خطر محافظت میکند؛ اما ” فوبیا” با کمی خطر همراه است. بیشتر از 19 میلیون امریکایی فوبیا دارند (ترسهای شدید، غیرمنطقی، روبرویی با یک موقعیت مطمئن، فعالیت و یا حتی اشیاء). با فوبیا ، شما ممکن است بفهمید که اضطراب و ترستان موجه نیستند، اما نمی توانید به احساساتتان کمک کنید. حتی در مواقعی احساس ترس و اضطراب شما می تواند آنقدر شدید شود که زندگیتان را فلج کند.

انواع فوبیا

تا به حال، صدها نوع مختلف از فوبیا، کشف شده است که شامل ” ترس از خود ترس ” هم می شود. اما زمانی که درباره فوبیا ( یکی از انواع اختلالات اضطرابی) صحبت میکنیم ، کارشناسان آن را به سه طبقه تقسیم میکنند: ترس از مکانهای شلوغ ( یک اضطراب شدید در محل های عمومی که امکان فرار از آن دشوار باشد)_ هراس اجتماعی ( یک ترس و اجتناب از موقعیتهای اجتماعی) و ترس خاص ( که البته غیرمنطقی و نسبت به اشیاء و موقعیتهای خاص می باشد).

1- ترس از مکانهای شلوغ

آگورا، یک واژه یونانی است که در واقع نام یک بازار در یونان باستان بوده است . افراد مبتلا به این هراس، از ترس به دام افتادن در یک محل عمومی، یا مکانهایی شبیه پل و یا مسیر یک بانک، در اینگونه مکانها، ظاهر نمی شوند. در زنان، دو برابر مردان اتفاق می افتد و چنانچه درمان نشده باقی بماند، ممکن است فرد را برای تمام عمر، خانه نشین سازد.

2- هراس اجتماعی ؛ فراتر از خجالتی بودن

افراد مبتلا، فقط خجالتی نیستند. آنها اضطراب  و ترس شدید دارند ؛ ترس از اینکه در انظار عمومی و در یک موقعیت اجتماعی، چگونه میتوانند کارشان را انجام داده و یا نظر دیگران درباره او چیست ، و یا حتی اینکه آیا دیگران متوجه اضطراب او شده اند؛ این هراس بزرگ، اغلب باعث پرهیز ازتماس اجتماعی میشود. همین مسئله ، یک تاثیر بزرگ و منفی برروی روابط شخصی و حرفه ای فرد میگذارد.

3- ترس ازفضاهای بسته

این ترس، یک ترس غیرمعمولی از بودن در فضاهای تنگ و محصور است، که با “ ترس خاص” مشترکاتی دارد. شخص مبتلا به این نوع هراس، نمیتواند بدون احساس اضطراب شدید، سوار آسانسور شده و یا از تونلی عبور کند. چنین فردی معمولا به دنبال رفتارهای در جستجوی امنیت، مثل باز کردن پنجره ها و یا نشستن نزدیک درب خروجی است.

4- حیوان هراسی

معمولی ترین نوع از ترس های خاص، حیوان هراسی و یا ترس از حیوانات است. این ترس، البته ریشه ژنتیک دارد ، که شامل یک گروه از ترس های خاص مثل” عنکبوت هراسی، مار هراسی، پرنده هراسی و ترس از زنبورعسل” است . این ترس ها در بچگی، گسترده هستند و گاهی اوقات با بزرگ شدن از بین می روند؛ البته گاهی در بزرگسالی هم می توانند باقی بمانند.

5- رعد و برق هراسی- ترس از تندر (رعد)

افراد مبتلا به این هراس، بطور منطقی میدانند که صدای رعد، هیچ آسیبی به آنها نمی زند؛ اما ممکن است درهنگام توفان رعد وبرق، به خارج ازخانه نرفته و حتی در داخل خانه هم ، دولا زیر نیمکت و یا پنهان در کمد بمانند.

6- ارتفاع هراسی- ترس ازبلندی

این ، یک ترس شدید از بلندی است که در هنگام اضطراب شدید، آشکار میشود. فرد ممکن است فقط در بالا رفتن ازپله ها یا نردبان سنگ نوردی، دچار حمله شود. گاهی این ترس آنقدر بزرگ می شود که فرد نمیتواند حرکت کند. این هراس ، میتواند موقعیت های خطرناکی را برای فرد مبتلا درست کند. اضطراب بالای فرد، جلوی پایین آمدن بدون خطر وی را میگیرد.

7- ترس از پرواز

افراد مبتلا، از پرواز با هواپیما میترسند. اغلب هنگامی که فرد، تجربه یک آسیب در هواپیما (تلاطم شدید هواپیما در هنگام توفان و یا افتادن دریک چاله هوایی) را داشته باشد و یا شاهد حمله هراس مسافر دیگری در هواپیما بوده باشد، دچار این ترس می شود. حتی بعد از فراموشی حادثه، ترس باقی می ماند. گاهی ممکن است به هنگام تماشای یک فیلم سینمایی درباره سقوط یک هواپیما، فرد دچارحمله شود. هیپنوتیزم درمانی، عموما علت ضربه اولیه را شناسایی کرده و می تواند آن را درمان کند.

8- تزریق هراسی- ترس ازجراحت و آسیب

در اینجا طیفی از خون، جراحت و تزریق وجود دارد که به نام ” ترس  از خون” نیز، نامیده می شود. افراد مبتلا، از دیدن خون و یا دریافت یک تزریق، میترسند. حتی گاهی از روش های نوین پزشکی نیز میترسند. این فوبیا همراه با از حال رفتن است.


ادامه ی این مقاله را پیگیری کنید: انواع ترس (فوبیا) را بشناسید (2)


 برگردان: سیما آزادفلاح

دکتر سلام