سلامت کبد برای هر فردی قابل اهمیت است. شاید اگر بدانیم با خوردن بعضی از مواد غذایی در سلامتی کبد خود قدمی بلند بر می داریم، حتما آنها را در برنامه غذایی خود قرار می دهیم. با دکتر سلام همراه باشید تا ببینیم کدام غذاها برای کبد مفید هستند.

7- بادام و سلامت کبد 

آجیل  و بخصوص بادام  منابع بسیار خوبی از ویتامین ای دارند ؛ یک ماده مغذی که ثابت شده از ابتلا به کبد چرب جلوگیری میکند. بادام برای سلامتی قلب شما نیز مفید است ، پس میتوانید روزانه تا 14 عدد آن را به عنوان میان وعده برداشته و در زمانی که کمی گرسنه هستید، به جای انواع بیسکویت و شیرینی، آنها را دانه دانه استفاده کنید.  چنانچه تمایل دارید سالادتان کمی تردتر شود، میتوانید چند عدد از بادام را پوست گرفته به سالاد خود اضافه کنید.

8- روی نمکدان خود را بپوشانید

بدن شما احتیاج به نمک دارد؛ البته نه آنقدرکه احتمالا مصرف میکنید.  یک تحقیق اخیرا نشان داده است که مصرف سدیم زیاد در رژیم غذایی ممکن است به تصلب بافتها کمک کند که آن هم اولین مرحله از زخم های کبدی است . به جای مصرف نمک زیاد، کارهای زیادی میتوانید انجام بدهید؛ از مصرف زیاد غذاهای فرآوری شده مثل بیکن و گوشت های اغذیه فروشی مثل سوسیس و کالباس دوری کنید؛ به جای استفاده از سبزیجات کنسروی، ازنوع تازه آن استفاده کنید. برای جلوگیری از وسوسه دراز کردن دستتان به سوی نمکدان،  فقط کافیست آن را از روی میز غذا بردارید.

9- اسفناج و سلامت کبد

برگهای سبز، حاوی مقادیر بسیارزیادی از یک آنتی اکسیدان به نام” گلوتاتیون” هستند  که میتواند به کبد شما کمک کند تا کارش را درست انجام دهد.  اسفناج ، یکی از این برگهاست که میتواند یک رکن اساسی برای سالاد شام شما باشد، همینطور سرخ کرده آن به همراه سیر و روغن زیتون بسیار خوشمزه است. حتی برگهای پژمرده آن را میتوانید خشک کرده و سپس مثل نعناع  پودر کرده و روی پنیر تازه پارمزان و یا روی ماست خود ریخته و از فواید بیشمار آن بهره مند شوید.

10- بلوبری و سلامت کبد

این میوه ها، در درون خود ماده مغذی به نام ” پلی فنول” دارند ، که میتواند به جلوگیری از اختلال کبدچرب غیرالکلی کمک کند ؛ البته این اختلال با چاقی و کلسترول بالا نیز، دست به دست هم داده اند. اگر بلوبری جزو میوه های دلچسب شما نیست ، میتوانید پلی فنول مورد نیاز خود را از شکلات تلخ ، زیتون و آلو نیز دریافت کنید.

11- داروهای گیاهی و ادویه ها

آیا دوست دارید همزمان از قلب و کبد خود محافظت کنید؟ روی هر غذایی که دوست دارید، مقداری پونه کوهی ، مریم گلی و یا رزماری بپاشید. آنها منابع بسیار خوبی از پلی فنول هستند. یک سود ویژه : این گیاهان کمک به حذف نمک برای بسیاری از دستورات غذایی میکنند. دارچین ، پودر کاری و زیره نیز بسیار مزه دلچسبی به غذاها میبخشند؛ امتحان کنید.

12- غذاهای بسته بندی شده را محدود کنید

دفعه بعدی که میخواهید از ماشینهای فروش محصولات ، چیپس و یا انواع اسنک بخرید، خوب فکر کنید. میتوانید اسنک سالم خودتان را بسازید.  مشکل چیپس و دیگر محصولاتی شبیه به آن ، این است که آنها مملو از شکر، نمک و چربی هستند. کاهش مصرف آنها  در مرحله اول برنامه ریزی برای یک رژیم غذایی سالم است.

یک راهکار خوب برای افرادی که علاقه زیادی به انتخاب چیپس و اسنک های غیر سالم  دارند ، این است که با تغییراتی در دستور تهیه، اسنک سالم خود را بسازند.

یک بسته کوچک یک نفره از سیب ورقه شده به همراه کره مغزها (مثل کره بادام زمینی) یا نخودفرنگی پخته شده با مقدار بسیار کمی شکر به همراه یک فنجان کوچک حمص، میتواند میان وعده سالم و خوشمزه ای باشد؛ آن را با خود به سرکار برده و از طعم و مزه آن لذت برده و سالم زندگی کنید.

* حمص = یک نوع خوراک مدیترانه ای مرکب از نخود پخته – روغن زیتون – ارده – آبلیمو و سیر له شده است که به عنوان پیش غذا در این کشورها سرو میشود.


بهترین و بدترین غذاها برای سلامت کبد شما (1)


برگردان: سیما آزادفلاح

بازنویسی: فرزانه پاشایی

هر گونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است