حتما شما هم تاكنون روزهای پرکار و مشغله زیادی را تجربه کرده و در نتیجه برای هفته‌ ها و شاید ماه‌ ها  فرصت داشتن مرخصی و رفتن به مسافرت را پیدا نکرده‌اید. کمبود خواب و استراحت، کار مداوم و استرس زیاد باعث ایجاد خستگی مزمن خواهد شد؛ اما ناامید نباشید، راه‌هایی برای مقابله با آن وجود دارد. ما در این مطلب از دکتر سلام راه‌هایی را به شما معرفی می‌كنیم که کمک خواهند کرد صبح‌ها سرحال و شاداب در محل کارتان حاضر شوید.

1) روی خوابتان تمرکز کنید

– داشتن خواب مناسب برای رهایی از خستگی مزمن، مسئله‌ای بدیهی و اساسی است؛ با این حال هنوز هم دانشمندان هر روزه این حقیقت را تکرار و تاکید می‌کنند كه «کم شدن خواب شب به سلامتی آسیب می‌رساند.»

– كم‌خوابی سبب بر هم خوردن ساعت بیولوژیک بدن شده و باعث ایجاد اضافه وزن و چاقی و به وجود آمدن بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شود. کمبود خواب شب، سیستم ایمنی بدن را ضعیف کرده و راه ورود ویروس‌ها و سایر بیماری‌ها به بدن را هموار می‌کند. علاوه بر این، باعث ایجاد کسالت شده و روز شما را خراب خواهد کرد.

پس بهتر است برای رفع خستگی، با خواب کافی شروع کنید. قانونی کلی برای تعیین میزان خواب هر فرد وجود ندارد و این خود شخص است که باید میزان خواب ایده‌آل خودش را محاسبه کند. همچنین باید ساعت مناسب هر فرد برای خواب هم در نظر گرفته شود. از مبارزه با خواب شب با تماشای تلویزیون یا مطالعه یک کتاب دست بکشید و در ساعتی که برای خواب تعیین کرده اید، بخوابید. چنانچه می‌خواهید بخوابید ولی خواب به سراغتان نمی‌آید، می‌توانید از این موارد كمك بگیرید:

– دم‌نوش گیاهی دم کنید. ریحان، اسطوخودوس و بابونه از جمله گیاهان خواب‌آوری هستند که توسط طب سنتی به رسمیت شناخته شده‌اند.

– می‌توانید پیش از خواب از تمرینات مدیتیشن بهره بگیرید. این تمرینات به ایجاد تمرکز و از بین رفتن استرس کمک خواهد کرد.

– استفاده از روغن‌هایی مانند روغن اسطوخودوس هم راه حلی دیگر برای تجربه خوابی مناسب است به این صورت كه چند قطره از روغن یا عصاره اسطو خودوس را بر بالش یا لباس خوابتان بریزید.

در این باره بیشتر بخوانید: ترفندهایی برای بهتر و بیشتر خوابیدن

2) به صبحانه اهمیت بدهید

– انجام برخی اشتباهات در ساعات اولیه پس از بیدار شدن از خواب، موجب ایجاد کسالت در باقی روز خواهد شد. برای جلوگیری از این اشتباهات، با اولین وعده غذایی روز شروع کنید: صبحانه. بدن شما برای چند ساعت هیچ غذایی دریافت نکرده است و باید انرژی لازم را به آن برگردانید. می‌توانید از یک وعده صبحانه مفصل برای تغذیه و هیدراته کردن مجدد بدن استفاده کنید. پروتئین، میوه، شیر و نوشیدنی‌های گرم از جمله موادی هستند که باید در وعده صبحانه مصرف شوند پس بهتر است این وعده را به بهانه کمبود وقت از دست ندهید. بدون مصرف صبحانه، احساس خستگی و ضعف در ساعات اولیه روز قطعا اتفاق خواهد افتاد. مصرف کربوهیدرات و استفاده از نان کامل، ماکارونی و غلات و حبوبات به تامین انرژی برای سایر ساعات روز کمک می‌کند.

3) تحرک داشته باشید

– هر چقدر بیش‌تر تحرک داشته باشید و فعالیت کنید، کمتر خسته خواهید شد .فعالیت و تحرک تا حد امکان، بسیار مهم و اساسی است. ورزش‌هایی مانند دویدن، استفاده از دوچرخه ثابت و بوکس، سبب بالارفتن آدرنالین شده، ترشح اندرفین را افزایش می‌دهند. با انجام مرتب تمرین‌های ورزشی علاوه بر کم شدن احساس خستگی، شاهد کم شدن استرس هم خواهید بود. علاوه بر این، ورزش با خستگی مزمن و شدید مبارزه کرده و به خواب شب نیز کمک می‌کند. البته باید توجه داشته باشید که برای تامین انرژی روزانه‌تان احتیاجی به ساعت‌ها دویدن ندارید بلكه 10 دقیقه دویدن و انجام ورزش‌های هوازی پیش از شروع کار روزانه در تجربه روزی شاد و پرانرژی مفید خواهد بود.

منبع: دکتر سلام