بيماري ايدز مي تواند علائم اوليه خود را در دهان بروز دهد که توجه به آنها در تشخيص به موقع اين بيماري موثر است . هر چند افراد آلوده به ويروسHIV ممکن است از آلودگي خود به اين ويروس بي اطلاع باشند ، ولي دوره نهفته اين بيماري ، در بعضي افراد مي تواند علائم دهاني خاصي داشته باشد.

علائم ایدز

علائم ایدز چیست؟

علائم ايدز به صورت عفونت هاي قارچي با ايجاد خطوط سفيد در کناره زبان ، آفت هاي متعدد ، تبخال هاي مزمن و طولاني مدت ظاهر مي شود که فرد با مشاهده اين علائم مي بايست به متخصص بيماريهاي دهان مراجعه کند.
پس از ورود ويروس HIV به بدن فرد، بتدريج قدرت دفاع بدن وي ضعيف شده و در برابر انواع بيماري ها و عفونت ها آسيب پذير مي شود.
با کاهش قدرت سيستم دفاعي و به مرور زمان، بدن آماده ابتلا به عفونت ها و سرطان هايي مي شود که به طور معمول در مردم عادي ديده نمي شوند.
اين بيماري ها به صورت بيماري هاي ريوي، اسهال هاي شديد و مزمن، تب هاي طولاني، کاهش وزن، اختلالات شخصيتي، بيماري هاي مغزي و پوستي خود را نشان مي دهند که در نهايت منجر به مرگ فرد مبتلا خواهد شد.
گفتني است علائم ایدز آلودگي با HIV بسيار پيچيده است و داراي مراحل چندي است که الزاما همه آنها در افراد آلوده مشاهده نمي شود.

مراحل علائم  ایدز

مرحله عفونت اوليه HIV: (مرحله اول)

اين مرحله چند هفته طول مي کشد و معمولا با يک حالت شبيه سرماخوردگي که بلافاصله بعد از عفونت رخ مي هد همراه است. اين حالت شبيه سرماخوردگي گاهي اوقات تحت عنوان حالت seroconversion ياد مي شود.

(علائمي نظير تب، گلودرد، بزرگي غدد لنفاوي، درد مفاصل و عضلات، سر درد، ضعف و بي حالي، بي اشتهايي، تهوع و استفراغ، کاهش وزن، اسهال و گاهي دانه هاي جلدي يا تظاهرات عصبي).
در حدود 20 درصد موارد علائم بیماری ایدز به گونه اي است که فرد به پزشک مراجعه مي کند، ولي معمولا تشخيص داده نمي شود و حتي اگر تست HIV آنتي بادي در اين موقع انجام شود ممکن است هنوز مثبت نباشد.
طي اين مرحله مقدار زيادي HIV در خون محيطي فرد وجود دارد و سيستم ايمني با توليد پادتن ها (آنتي بادي ها) و لنفوسيت هاي سلول کش (لنفوسيت هاي سيتوتوکسيک) شروع به پاسخ در برابر ويروس مي کنند.
از هنگام ورود ويروس ايدز تا مثبت شدن نتيجه آزمايشگاهي که نشانگر آلودگي فرد است حدود دو تا 12 هفته و گاه تا 16 ماه به طول مي انجامد.

– مرحله بدون علامت باليني (مرحله دوم)

اين مرحله به طور متوسط 10 سال طول مي کشد و همانطور که از نام اين مرحله پيدا است، خالي از هر علامتي است. هرچند ممکن است غدد متورم لنفاوي هم وجود داشته باشند (لنفادنوپاتي).

سطح HIV در خون محيطي به سطح بسيار پاييني کاهش مي يابد، ولي بيماري همچنان مسري است و آنتي بادي HIV در خون قابل ارزيابي است.

تحقيقات نشان داده است که HIV طي اين مرحله غيرفعال نيست و در غدد لنفاوي بسيار فعال است.
تعداد زيادي از سلول هاي T- helper آلوده شده و مي ميرند و ويروس فراواني توليد مي شود. تست آزمايشگاهي جديدي وجود دارد که مقدار ناچيز HIV که از غدد لنفاوي آزاد مي شود را اندازه مي گيرد.
اين تست HIV-RNA را اندازه مي گيرد (RNA ماده ژنتيکي HIV مي باشد) اين تست را تست بارگيري ويروس (viral load test) مي گويند که نقش بسيار مهمي در درمان آلودگي با HIV دارد.

– مرحله علامت دار عفونت HIV (مرحله سوم):

با گذشت زمان، سيستم ايمني توان خود را از دست مي هد که به 3 دليل عمده زير است:
1 – بافت ها و غدد لنفاوي به دليل سال ها فعاليت، آسيب مي بينند.
2 – HIV جهش پيدا مي کند و آلوده کنندگي اش تشديد مي شود. به عبارت ديگر براي تخريب سلول هاي،T- helper قوي تر و متنوع تر مي شود.
3 – بدن توانايي جايگزيني سلول هاي T – helper از دست رفته را ندارد.
با ايجاد نقص در سيستم ايمني، علائم به وجود مي آيند که در آغاز بسياري از علائم خفيف بوده که با تحليل سيستم ايمني، علائم تشديد مي شوند.

علائم ایدز

درمان های بهتر و موثرتر برای HIV و ایدز

بسیاری از افرادی که به HIV یا ایدز مبتلا هستند به منظور به دست آوردن سلامتی خود، طب مکمل و جایگزین (CAM)  را با درمان های سنتی ترکیب کرده و  برای بهبودی و درمان خود استفاده می کنند. بنا بر برخی شواهد، درمان CAM  بعضی از علائم عفونت اچ آی وی یا ایدز را می تواند تخفیف دهد. با این حال، شواهدی در دست نیست که  آیا این گونه درمان ها، می توانند این شرایط را بهبود ببخشند یا خیر. همچنین، اطلاعات ناچیزی درباره عوارض جانبی این درمان ها، در اختیار می باشد.

صرفا به این دلیل که این گونه درمان ها طبیعی هستند، نمی توان ادعا کرد که خطری ندارند. بعضی از این درمان ها، فعل و انفعالاتی با داروهای خاص دارند و افراد مبتلا به اچ آی وی یا ایدز، باید پزشک خود را از اینکه از درمان CAM برای بهبودی خود استفاده می کنند، آگاه سازند. در مورد اینکه چه درمانی خوب و بی خطر است و چه درمانی را نباید انجام دهید، به مطالعه بپردازید و اطلاعات کسب کنید.

درمانی جایگزین برای کاهش علائم ایدز

تحقیقات کمی در مورد درمان CAM به منظور از بین بردن علائم ایدز وجود دارد. با این حال، برخی از درمان های رایج CAM، نشان داده اند که در بهبود علائم دیگر بیماری ها نقش داشته اند. در بعضی موارد، این گونه درمان ها ممکن است ارزش امتحان کردن برای افراد مبتلا به عفونت HIV یا ایدز را داشته باشد.

کنترل علائم ایدز با درمان های فیزیکی و جسمانی

یوگا و ماساژ درمانی در برخی افراد، باعث کاهش درد که یکی از علائم ایدز است، می شود. تحقیقات نشان داده اند که یوگا نیز به سلامت کلی بدن کمک کرده و اضطراب و افسردگی را کاهش می دهد. همچنین باعث می شود که میزان سلول های CD4 که جزو سلول های ایمنی بدن هستند و توسط ویروس اچ آی وی مورد حمله قرار می گیرند، بهتر شود.

طب سوزنی قادر به درمان حالت تهوع و سایر علائم ایدز می باشد. طب سوزنی، یک نوع عمل پزشکی باستانی چینی می باشد که سوزن های نازک و محکمی را در نقاط مختلفی از بدن فرو می کنند که از این طریق، مواد شیمیایی در بدن آزاد شده و باعث تسکین درد می شود.

ریلکس درمانی

مدیتیشن و دیگر روش های آرام کردن اعصاب، به کاهش اضطراب کمک می کنند و می توانند با استرس ناشی از بیماری مزمنی مانند HIV، مقابله کنند.

کنترل علائم ایدز طب گیاهی

داروهای گیاهی باید با احتیاط مصرف شوند. شواهد کافی برای تائید این گونه داروها به منظور از بین بردن علائم اچ آی وی وجود ندارد.

با این حال، در یک مقطع کوتاه، برخی از گیاهان، در افراد مبتلا به اچ آی وی، مصونیت ایجاد می کنند. یک نمونه از این گیاهان، گیاه خارخاسک است و تحقیقات نشان داده است که این گیاه، عملکرد کبد را بهبود می بخشد و تعاملات مهمی با آنتی ویروس ها برقرار نمی کند. با این حال، به خاطر بسپارید که ممکن است سایر گیاهان با درمان های معمولی اچ آی وی، تداخل داشته باشند.

افراد مبتلا به اچ آی وی، قبل از استفاده از هر نوع گیاهی برای درمان خود، باید با یک متخصص بهداشت، مشورت کنند تا بر هرگونه تعاملات دارویی و یا عوارض جانبی، نظارت داشته باشد.

درمان با ماری جوانا

از دست دادن اشتها در افراد مبتلا به اچ آی وی، امری رایج است. استفاده از بعضی داروهای ضد ویروسی باعث ناراحتی معده می شوند و برنامه ریزی برای مصرف دیگر داروها را مختل می کند. ماری جوانا به کاهش درد، کنترل حالت تهوع و افزایش اشتها کمک می کند. با این حال،  مصرف ماری جوانا در امور پزشکی، تنها در برخی از کشورها قانونی می باشد. علاوه بر این، سیگار ماری جوانا، مانند سیگار کشیدن با هر نوع ماده دیگری، با بسیاری از خطرات سلامتی همراه می باشد. یک متخصص بهداشت، اطلاعات بیشتری را می تواند به شما ارائه دهد.

شواهد کمی مبنی بر اینکه ماری جوانا با داروهای مدرن HIV ، در تعامل باشند، وجود دارد. با این حال، افرادی که به اچ آی وی مبتلا هستند، قبل از استفاده از ماری جوانا برای درمان علائم خود، باید با یک متخصص بهداشت، مشورت کنند. این متخصص، اطلاعاتی را درباره تعاملات احتمالی داروها  یا بروز عوارض تنفسی، ارائه خواهد کرد.

تعامل بین مکمل ها و درمان HIV

افراد مبتلا به HIV یا ایدز باید در مصرف مکمل ها، با احتیاط برخورد کنند. شاید مصرف بعضی از مکمل ها، خطری نداشته باشد در حالی که برخی دیگر ممکن است باعث بروز مشکلاتی شوند. افراد مبتلا به اچ آی وی یا ایدز باید درباره ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز خود برای به دست آوردن سلامتی، با یک متخصص بهداشت که در این زمینه اطلاعاتی دارد، مشورت کنند.

علائم ایدز

مکمل هایی که از بروز علائم ایدز جلوگیری می کنند

بعضی از مکمل ها به عنوان یک عامل اثر بخش در درمان اچ آی وی شناخته شده هستند. چهار مورد از این مکمل ها عبارتند از سیر، مخمر سنت جان، اکیناسه و جنسینگ.

مصرف مکمل سیر، به همراه بعضی از داروهای درمان کننده HIV ، می تواند تاثیر بسیار کمی داشته باشد. اگر سیر به همراه داروهای خاصی مصرف شود، میتواند باعث کاهش یا افزایش مقدار دارو در خون شود. این مسئله، خیلی مهم تر از تاثیر این مکمل ها بر سیستم ایمنی بدن است و میتوان گفت معلوم نیست که آیا خوردن سیر تازه،  مشکلاتی را به وجود می آورد یا خیر.

مخمر سنت جان، یک مکمل محبوب است که در درمان افسردگی مورد استفاده قرار می گیرد اگرچه، تاثیر کمی در درمان اچ آی وی دارد و افراد مبتلا به اچ آی وی، نباید از این مکمل استفاده کنند.

اکیناسه و جنسینگ ، در بالا بردن عملکرد ایمنی بدن، موثر هستند. با این حال، هر دو  با بعضی از داروهای خاص HIV، در تعامل می باشند. بسته به نوع درمان اچ آی وی، میتوان از این مکمل ها استفاده کرد. با این حال، مشورت با یک متخصص بهداشت، توصیه می شود.

مکمل هایی که ممکن است مفید باشند

مکمل هایی که برای افراد مبتلا به HIV ممکن است مفید باشند عبارتند از:

  • کلسیم و ویتامین D برای بهبودی و سلامت استخوان
  • روغن ماهی برای کاهش کلسترول
  • سلنیم برای پیشرفت تدریجی HIV
  • ویتامین B12 برای سلامتی زنان باردار و دوران حاملگی آنها
  • پروتئین آب پنیر یا سویا برای کمک به افزایش وزن

5  نوع درمان گیاهی برای کنترل علائم ایدز

کنترل علائم ایدز با آلوئه ورا

آلوئه ورا یکی از گیاهان دارویی است که در طیف وسیعی مورد استفاده قرار می گیرد و برای درمان سوختگی ها و جراحات، کاربرد دارد، اما از آن میتوان در اشکال مختلفی برای درمان، استفاده کرد.

دستورالعمل

ژل آلوئه ورا را می توانید بخورید یا به صورت نوشیدنی مصرف کنید. آلوئه ورا  برای افرادی که از عفونت اچ آی وی یا ایدز رنج می برند، بسیار مفید است.

انتخاب یک شیوه زندگی سالم

داشتن یک رژیم سالم و متعادل، باعث می شود تا سیستم ایمنی بدن شما قوی بماند. خوردن غذاهای سالم و مفید برای داشتن قلبی سالم، از برخی مشکلات مانند کلسترول بالا، می تواند جلوگیری کند و همچنین باعث درمان ایدز نیز می شود.

دستورالعمل

استفاده از مواد غذایی بی ارزش، کمکی به شما نخواهند کرد، بلکه شما  به غذای سالم نیاز دارید تا سیستم بدنی شما را قوی کند تا بتوانید با ویروس ها به مبارزه ادامه دهید.

علائم ایدز

کنترل علائم ایدز با چای سبز

سال های زیادی از چای سبز، به عنوان یک درمان گیاهی برای بسیاری از بیماری ها  استفاده می کردند، اما امروزه برای درمان احتمالی اچ آی وی، نیز مورد مطالعه قرار گرفته است.

 ترکیبی در چای سبز به نام EGCG وجود دارد که بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این ترکیب نشان داده است که می تواند از  نفوذ ویروس HIV در سلول های CD4 جلوگیری کند.

دستورالعمل

چای سبز را  هر اندازه که بخواهید، می توانید مصرف کنید.

کنترل علائم ایدز با زردچوبه

کورکومین ماده ای فعال در گیاه زردچوبه می باشد و حاوی رنگدانه ای است که باعث زرد شدن رنگ ریشه آن می شود. زردچوبه دارای خواص  ضدالتهابی، آنتی بیوتیک، آنتی اکسیدان و ضد ویروسی است. زردچوبه واقعا یک دارو و غذای بسیار عالی، در موارد پزشکی می باشد.

زردچوبه باعث شکسته شدن پروتئینی به نام TAT می شود که نقش مهمی در تکثیر ویروس دارد.

دستورالعمل

اضافه کردن زردچوبه به رژیم غذایی ایده ای بسیار خوبی می باشد.

غذاهای مقوی برای افزایش ایمنی بدن

سبزیجات تازه، میوه ها و پروتئین های لین (پروتئین آویدین، آلبومین، کلاژن و میوزین) و همچنین دانه های کامل، منابع خوبی برای تغذیه به شمار می روند. غذای مغذی نقش عمده ای در افزایش قدرت، افزایش ایمنی و تامین انرژی بالا دارند. شما باید در برابر مصرف مواد غذایی بی ارزش به شدت مقاومت کنید، به ویژه اگر به بیماری اچ آی وی نیز مبتلا باشید، چون مصرف مواد مغذی بسیار مهم میباشد.

اکنون نوبت شماست

اگر یک بیمار مبتلا به اچ آی وی هستید، باید به شما بگویم که به این زودی نمی میرید، و لازم نیست در مورد چیزی، نگرانی داشته  باشید. داروهای ضد ویروسی خود را به همراه گیاهان دارویی که ذکر شد، مصرف کنید و در نهایت از اینکه عمر طولانی خواهید داشت، شگفت زده خواهید شد.

کلام آخر

اچ آی وی و ایدز علائم و نشانه های مختلفی را به وجود می آورند و برخی از درمان های جایگزین، می توانند کمک کننده باشند. ابتدا باید افرادی که به این بیماری مبتلا  هستند، با یک متخصص بهداشت مشورت کنند و سپس گزینه های درمان جایگزین را مورد بررسی قرار دهند. متخصص بهداشت از تداخل هر گونه دارویی پیشگیری خواهد کرد و حتی ممکن است به معرفی گزینه های درمانی دیگری بپردازد که به کاهش علائم و نشانه ها، کمک کند.

 افرادی که با اچ آی وی یا ایدز زندگی می کنند، بهتر است که با یک متخصص بهداشت در ارتباط باشند تا گزینه های بهتری را برای سلامتی و بهبودی خویش، پیدا کنند.

منبع: دکتر سلام

علائم ایدز