سندرم استندال یک اختلال سایکوسوماتیک یا اختلال روان تنی است که باعث ایجاد ضربان قلب سریع ، سرگیجه ، غش و ضعف ، سردرگمی و حتی توهم می شود . زمانی که یک فرد در معرض تجربه چیزهایی که به آنها اهمیت زیادی می دهد به ویژه هنر ، اختلال سندرم استندال اتفاق می افتد . سندرم استندال همچنین با نام سندرم فلورانس نیز شناخته می شود . سندرم فلورانس وضعیتی است که در آن با زیبایی غیر قابل تحملی مواجه می شویم ؛ این زیبایی بر احساسات شما چیره شده و شما را در هم می شکند .

سندرم استندال,علائم سندرم استندال,سندروم استندال

علائم می تواند شامل ضربان قلب سریع ، سرگیجه ، غش ، گیجی و توهم در زمانی که معرض زیبایی های عالی قرار می گیرید ؛ به ویژه اینکه همه موارد گفته شده به یکباره اتفاق می افتند . این اتفاق زمانی رخ می دهد که با هنر دست انسان و یا هنر طبیعت روبرو می شوید . این بیماری پس از یک نویسنده قرن نوزدهم میلادی فرانسه نامگذاری شده است . این نویسنده هنری ماری بیل ( Henri-Marie Beyle ) نام داشت و این بیماری به نام مستعار او یعنی استندال نام گرفت . او در یک سفر در سال 1817 که به فلورانس ایتالیا داشت ؛ تجربه ای شدید از این بیماری داشت که در ادامه این سفر را از زبان خودش با هم می خوانیم :

هنگامی که او از کلیسای سانتا کروچه بازدید کرد ؛ جایی که نیکولو ماکیاولی فیلسوف ، میکل آنژ شاعر ایتالیایی و گالیله به خاک سپرده شده بودند ؛ نقاشی های جوتو دی بوندونه را مشاهده کرد و چیزی را احساس کرد . او نوشت : من در نوعی از الهام بودم ، از ایده بودن در فلورانس و نزدیکی به مردان بزرگی که مقبره آنها را دیده بودم .

سندرم استندال,علائم سندرم استندال,سندروم استندال

در تفکر زیبایی بی نظیری نفوذ کردم و به نقطه ای رسیدم که احساسات آسمانی را در بر می گیرد . همه چیز با روح من خیلی واضح صحبت می کرد . آه ، اگر فقط می توانستم فراموش کنم ! من تپش قلب داشتم ، آنچه در برلین آن را اعصاب می نامید . زندگی از من تهی شده بود و با ترس افتادن راه می رفتم . به نظر درست می آید. این اتفاقی است که وقتی یک فرد معمولی به هنر نگاه می کند ، می افتد . درست است ؟ یا شاید  این یک اختلال دیگری است که من دارم !

سندرم استندال,علائم سندرم استندال,سندروم استندال

بحث در مورد این است که در واقع این یک اختلال است اما کاشف به عمل می آید که فلورانس مشکل بزرگی با مردمی که غش می کنند ، دارد . همچنین کارکنان سانتا ماریا عادت به برخورد با گردشگرانی را دارند که از سرگیجه و فقدان آگاهی نسبت به زمان و مکان پس از مشاهده مجسمه دیوید ، شاهکارهای گالری اوفیتزی ( موزه هنر ایتالیا ) و سایر گنجینه ها دارند . داشتن یک شهر زیبا که مردم نمی توانند آن را باور کنند ، مشکل خوبی است .

سندرم استندال,علائم سندرم استندال,سندروم استندال

کمدین نورم مک دونالد از سندرم استندال رنج می برد و به مارک مارون در پادکست خود اشاره کرد که او عاشق یک زن در نقاشی شده بود و نمی توانست فکر کند زنی که الهام بخش این نقاشی بوده ، اکنون مرده است . نورم معتقد است که این واکنش های عاطفی شدید را نسبت به مسائلی مانند هنر دارد زیرا احساسات عاطفی او در زندگی عادی مشکلاتی دارد . شاید با او یک موضوع مشابه داشته باشم ! در تعاملات من با دیگر افراد ؛ من همیشه خیلی احساساتی برخورد نمی کنم . من هنوز دیوارهای دوران کودکی ام را بالا نگه داشته ام و مطمئن نیستم که هیچوقت از بین برود !

من شنیده ام که برخی از مردم احساسات بیشتری برای برانگیختن دارند و این می تواند محافظت احساسی در برابر دیگران و عمق احساسی از مشاهده یا تعامل با زیبایی را توضیح دهد . هنگامی که با افراد مختلف ارتباط برقرار می کنید ، افراد حساس به دلیل تجربه های دردناک گذشته مصونیت بیشتری دارند ؛ اما با هنر ، این یک آسیب پذیری شخصی است که می توانید از آن لذت ببرید ! این یک راه برای آزاد سازی همه احساساتی است که تا به حال آنها را در وجودتان نگه داشته بودید .