نخود

نخود یکی از دانه های خوراکی می باشد که دارای فواید درمانی بسیاری است. نخود بسیار مقوی و خون ساز است و همچنین در درمان سینه درد و گرفتگی صدا بسیار موثر می باشد. در این مقاله از دکتر سلام به خاصیت درمانی نخود پرداخته ایم. توصیه می کنیم که این مقاله را از دست ندهید و حتما آن را مطالعه کنید. با ما همراه شوید.

امام رضا(ع) در حدیثی دیگر می‌فرماید: نخود با طبیعت گرم و خشک، مقوی ریه، ملیّن، خون‎ساز، مغذی، چاق‌کننده و اشتهاآور است. خوردن آب نخود پخته توام با نمک مُدر و درمان‌کننده سینه درد ، گرفتگی صدا و التیام دهنده سرفه است.

سبک زندگی ایرانی- اسلامی بر اساس آموزه‌های دینی تمام جهات زندگی ازجمله خوردن، آشامیدن و عبادت را شامل می‌شود.

غذا و تغذیه در آموزه‌های دینی هم‌چون سایر موضوعات مورد توجه قرار گرفته است و قریب به 250 آیه قرآنی و ده‌ها روایت از معصومین در رابطه با اهمیت تغذیه در زندگی و سلامتی وجود دارد و می‌توان گفت غذا مهم‌ترین و حیاتی‌ترین نیاز روزمره او از مرگ تا تولد است.

نخود یک ماده غذایی بسیار مفید و پرانرژی است که متأسفانه از سفره ایرانیان در حال حذف شدن است و شاهد استفاده کمتر آن در تغذیه مردم هستیم.

امام رضا(ع) در حدیثی به نقل از پدرانش فرمودند: بر شما باد خوردن نخود و عدس، زیرا مبارک و مقدس است و باعث رقت قلب و زیاد شدن اشک می‌شود.

ایشان در حدیثی دیگر می‌فرماید: نخود با طبیعت گرم و خشک، مقوی ریه، ملیّن، خون‎ساز، مغذی، چاق‌کننده و اشتهاآور است. خوردن آب نخود پخته توام با نمک مُدر و درمان کننده سینه درد ، گرفتگی صدا و التیام دهنده سرفه است و همچنین مصرف گوشت با حبوبات را توصیه کرده‌اند.

امام رضا(ع) پیش و پس از غذا نخود پخته می‌خورند.

از نگاه طب سنتی نخود برای درمان پوکی استخوان به دلیل منابع غنی کلسیم بسیار سودمند است و در دوران رشد استخوان‌ها و دندان‌ها مصرف آن توصیه می‌شود همچنین این ماده غذایی چنان‌چه با عسل ترکیب شود و به صورت یک پماد درست شود به‌عنوان التیام‌دهنده زخم‌ها مفید است.

منبع: خبرگزاری فارس