ترس در مقابل فوبیا

ترس شما را در برابر خطر محافظت می کند ؛ فوبیاها کمی با خطر سر و کار دارند. بیش از 19 میلیون آمریکایی فوبیا دارند – یک ترس شدید و غیر منطقی که در هنگام رویارویی با موقعیتی خاص، فعالیت یا موضوعی معین رخ می دهد. با داشتن فوبیا، شما ممکن است هراس خود را بشناسید اما نمی توانید به احساسات خود کمک کنید. فوبیاها می توانند آنقدر شدید باشند که تقریبا شما را فلج کنند. در ادامه با دکتر سلام همراه باشید تا ببینید چه جیزهایی مردم را می ترساند.

فوبیا,انواع فوبیا,درمان فوبیا

3 نوع از فوبیا

صدها مدل فوبیای مختلف شناسایی شده است از جمله فوبوفوبیا یا ترس از فوبیا ؛ اما وقتی راجع به فوبیا ها صحبت می کنیم که نوعی اختلال اضطرابی هستند، کارشناسان آنها را به سه دسته تقسیم می کنند: آگورافوبیا ( هراس از مکان های باز که ممکن است فرار کردن در آن شرایط سخت باشد ) ، سوشیال فوبیا ( یک ترس و اجتناب از موقعیت های اجتماعی ) و فوبیا خاص ( یک هراس غیر منطقی از شرایط یا اشیا خاص ).

آگورافوبیا : هراس از مکان های عمومی

آگورا یک بازار و محل ملاقات در یونان باستان بود. کسی که آگورافوبیا دارد، از گیر افتادن در یک مکان عمومی یا مکانی مثل یک پل ، یک لاین در بانک و . . . اگر اضطراب بیش از حد بالا باشد ، هراس واقعی از عدم توانایی در فرار کردن است. آگورافوبیا بیشتر از مردان بر روی زنان تاثیر می گذارد. اگر در موارد شدید، درمان نشده باقی بماند، می تواند منجر به خانه نشینی شود.

سوشیال فوبیا : بیش از حد خجالتی

فوبیا,انواع فوبیا,درمان فوبیا

کسی که سوشیال فوبیا دارد، فقط خجالتی نیست ؛ این فرد احساس اضطراب شدید و ترس غیر منطقی از اینکه چگونه در یک موقعیت اجتماعی قرار خواهد گرفت، دارد. آیا رفتارهای این فرد به نظر دیگران مناسب است؟ آیا دیگران قادرند او را فردی مضطرب خطاب کنند؟ از آنجا که سوشیال فوبیای درمان نشده اغلب منجر به اجتناب از تماس اجتماعی می شود، می تواند تاثیر مهمی بر روابط فرد و زندگی حرفه ای وی داشته باشند.

کلاستروفوبیا : تنگناهراسی

کلاستروفوبیا، هراس غیر عادی حضور در فضاهای تنگ و محصور، یک فوبیای خاص و رایج است. فرد مبتلا به کلاستروفوبیا نمی تواند وارد آسانسور شود یا بدون اضطراب شدید از تونلی عبور کند و اغلب در جستجوی رفتار ایمنی نظیر باز کردن پنجره یا نشستن در نزدیکی درب خروجی می باشد. در این صورت ممکن است شرایط را قابل تحمل کند اما ترس را از بین نمی برد.

زوفوبیا : هراس از حیوانات

فوبیا,انواع فوبیا,درمان فوبیا

شایع ترین نوع فوبیا، زوفوبیا یا ترس از حیوانات است. زوفوبیا در واقع یک اصطلاح عمومی است که شامل یک گروه از ترس های مربوط به حیوانات خاص است. بطور مثال آراکنوفوبیا – عنکبوت هراسی ، اوفیدیوفوبیا – مار هراسی ، اورنیتوفوبیا – پرنده هراسی و آپی فوبیا هراس از زنبورها می باشد. چنین فوبیاهایی اغلب در دوران کودکی رشد می کنند و بعضی اوقات در سنین کودکی هم از بین می روند اما همچنین آنها می توانند تا بزرگسالی ادامه پیدا کنند.

برونتوفوبیا : هراس از رعد و برق

فوبیا,انواع فوبیا,درمان فوبیا

کلمه یونانی برونته به معنی رعد و برق و برونتوفوبیا به معنای ترس از رعد و برق است. اگرچه افراد مبتلا به برونتوفوبیا ممکن است متوجه شوند که رعد و برق به آنها آسیب نمی رساند، اما ممکن است در هنگام وقوع رعد و برق از خانه خارج نشوند.

آکروفوبیا : ترس از ارتفاع

فوبیا,انواع فوبیا,درمان فوبیا

آکروفوبیا هراس بیش از حد از ارتفاع است و اضطراب شدیدی را آشکار می کند. فرد می تواند یک حمله در هنگام بالا رفتن از طبقات و یا بالا رفتن از نردبان داشته باشد. گاهی اوقات نیز ترس بسیار بزرگ می شود و فرد توانایی حرکت ندارد. آکروفوبیا می تواند وضعیت خطرناکی برای کسی که آن را دارد، ایجاد کند.

آئروفوبیا : پرواز هراسی

فوبیا,انواع فوبیا,درمان فوبیا

کسی که آئروفوبیا دارد از پرواز کردن می ترسد. فوبیا به طور کلی پس از آنکه فرد تجربه تهاجمی را در هوایپما تجربه کرده است، ایجاد می شود. حتی پس از اینکه حادثه فراموش می شود، ترس باقی می ماند و می تواند با تماشای فیلمی که سقوط هواپیما را نشان می دهد، دوباره شعله ور شود. از هیپنوتیزم برای شناسایی آسیب اولیه و درمان این ترس و وحشت استفاده می شود.

فوبیای سوزن : ترس از تزریق

فوبیا,انواع فوبیا,درمان فوبیا

فوبیا تزریق ، خون و فوبیای آسیب شامل هموفوبیا ( ترس از خون ) و تریپانوفوبیا ( هراس تزریق آمپول ).

کارسینوفوبیا : ترس از سرطان

فوبیا,انواع فوبیا,درمان فوبیا

افرادی که مبتلا به کارسینوفوبیا هستند، نگرانی غیر منطقی در مورد سرطان دارند. در صورتی که کوچکترین تغییری در بدنشان رخ دهد سریعا به این فکر می افتند که سرطان دارند. به عنوان مثال، یک سردرد نشانه ای برای آنها است که تومور مغزی دارند. جهت درمان این فوبیا، متخصص علاوه بر رفتار درمانی به کمک آزمایش‌ و دوره های پزشکی، بیمار را متقاعد می‌کند که خطر بزرگی سلامت وی را تهدید نمی کند.

فوبیا از جدید به قدیم!

کسی که از هر چیز جدیدی هراس داشته باشد، نئوفوبیا دارد. همچنین کسی که از پیر شدن می ترسد، گرونتوفوبیا دارد. در این میان ممکن است شخصی را پیدا کنید که پارتوفوبیا دارد ؛ ترسی غیر منطقی از عبور گاز در یک مکان عمومی است.

تاثیرات فوبیاها در زندگی

فوبیاها موجب مي شوند افراد تغييري در نحوه زندگي خود داشته باشند و از چیزی که می ترسند، اجتناب می کنند. اما زندگی آنان همچنین تحت تاثیر تلاش های آنها برای مخفی کردن این فوبیا از دیگران قرار می گیرد.

فوبیا و الکل

الکلی ها می توانند 10 برابر بیشتر احتمال رنج بردن از فوبیا را نسبت به افرادی که الکلی نیستند، داشته باشند. همچنین افرادی که فوبیا دارند، دو برابر احتمال بیشتری برای اعتیاد به الکل دارند.