دندانپزشکی نارمک: کامپوزیت چیست؟

کامپوزیت دندانپزشکی نارمک

مطمئنا کلماتی مثل فایبر‌گلاس یا کامپوزیت تا به حال به گوشتان خورده باشد. این محصولات این روزها استفاده های زیادی در زمینه های مختلف دارند.بهتر است در ابتدا با معانی فایبرگلاس که بخش مهمی از کامپوزیت می باشد آشنا شوید.

کامپوزیت چیست؟

با پیشرفت تکنولوژی در این سال ها برای انجام انواع برنامه های مهندسی احتیاج به ترکیب خواص ویژگی های مواد مختلف داریم. این ترکیبات علاوه بر مقاومت بالا، نباید وزنی داشته باشند، استحکام سایشی و UV مناسبی داشته باشند و ….

ولی از جایی که قادر نیستیم ماده‌ای پیدا کنیم که تمامی خواص مهم را داشته باشد، نیاز به یافتن راه حل جدیدی است: تولید و بکاربردن کامپوزیت‌ها.

کامپوزیت دندانپزشکی نارمک

در صورتی که این محصولات مهندسی را به 3 بخش مهم فلز، پلیمر و سرامیک دسته بندی کنیم، کامپوزیت جزو دیگری است که تلفیقی از این سه بخش است. محصولاتی چند بخشی که خاصیت های آنها در کل از هر یک از بخش ها مناسب تر است. دیگر بخش ها، کاربرد همدیگر را ارتقاء میدهند.

بکاربردن این مواد پیشنهاد تازه ای نیست. مردم چین و مردم مصر جزو تمدن‌های اولیه بوده‌اند که در نخستین بار از ترکیب کاه‌گل و شن جهت بناسازی بهره مند شده اند تا استحکام گل بالا رود..

مردم مصر با وصل کردن سطوح ظریف چوب و پارچه به هم و با کمک طناب، قایق‌هایشان را در مقابل بادکردن بابت وارد شدن آب محکم می‌کرده‌اند.

ولی بکاربردن کامپوزیت‌های پیشرفته، از اوایل قرن بیستم شروع شد.

چند نوع کامپوزیت داریم؟

وقتی در زمینه کامپوزیت سخن به میان می آید، هدفمان کامپوزیت‌های مهندسی می باشد و نه کامپوزیت‌های معمولی مثل استخوان‌های بدن.

کامپوزیت حاوی 1 فاز زمینه (ماتریکس) و 1یا چند فاز افزایش دهنده به نام پرکننده یا فیلر. مخلوطی از مواد در کامپوزیت حاوی یک تلفیق فیزیکی و ماکروسکوپی می باشد؛ بخش های تشکیل‌دهنده هرکامپوزیت با یکدیگر صورت شیمیایی تلفیق نمی‌گردند به گونه ای که بخش های تشکیل دهنده حالت شیمیایی و نرمال خود را به خوبی نگه میدارند و سطح مشترک معینی میان بخش ها وجود دارد.

کامپوزیت‌های مهندسی از لحاظ فیزیکی فاز زمینه به سه دسته CMC (کامپوزیت‌های با کاربرد سرامیکی)، PMC (کامپوزیت‌های با کاربرد پلیمری) و MMC (کامپوزیت‌های با کاربرد فلزی) دسته بندی کرد.

کامپوزیت دندانپزشکی نارمک

ولی از حیث فاز تقویت‌کننده کامپوزیت‌ها به دو بخش کامپوزیت‌های ارتقا داده شده با فیبر (FRC) و کامپوزیت‌های ارتقاء داده شده با ذرات (PRC) تقسیم میگردند.

مثلا فایبرگلاس جزو پرمصرف ترین کامپوزیت‌هاست، نوعی کامپوزیت ساخته شده از پلیمر است که به وسیله فیبرهای شیشه ارتقاء داده شده‌است. سیمان و بتن هم ترکیباتی از یک کامپوزیت سرامیکی می باشند.

کامپوزیت چه فایده هایی دارد؟

بهترین فایده مواد کامپوزیتی این است که با دقت به احتیاجی که داریم، قادر خواهیم بود خاصیت های آن ها را مدیریت کنیم. مواد کامپوزیتی ویژگی هایی  از این قرار دارند:

از ونیر کامپوزیت به چه منظور استفاده می شود؟

استفاده از ونیر کامپوزیت جهت درمان یک بخش گسترده از معایب زیبایی دندان می باشد و در این زمینه ونیر کامپوزیت مثل ونیر پرسلاین است. برای عارضه های معمول درمان با کمک روکش های ونیر از این قرار است:

در صورتی که دندان ها منحرف شده و کج باشند، روکش ونیر نوعی روش درمانی مناسب  برای به دست آوردن دندان های سفید و صاف برای شما خواهد بود. این روش درمانی را به راحتی می توانید با دیگر روش های درمانی مرتبط با  ارتودنسی و سفید کننده دندان ها استفاده کنید تا بتوانید در زمانی شش ماه به مناسب ترین نتییجه ها در این زمینه دست یابید در هر صورت، این روزها ترکیب شیوه های درمانی جزو سیاست های ندان پزشکان به صورت وسیع جهت درمان عارضه های دندان بکار برده می شود.

کامپوزیت دندانپزشکی نارمک

لک دندان ها:

زمانی که سطح دندان های شما را لکه های تیره یا سفید فرا گرفته باشد و بکار بردن شیوه های رایج تمیز کننده و سفید کننده حرفه ای دندان اثری بر این مشکل ندارند،بکاربردن ونیر کامپوزیت روشی ویژه جهت برطرف کردن این عارضه می باشد.

 

آسیب دیدگی دندان ها:

زمانی که دندان هایتان به مرور زمان اسیدی شود یا به خاطر خوردن غذا یا نوشیدنی های مختلف آسیب ببیند یا به دلیل تروما یا ضربه دچار شکستگی شود، ونیر کامپوزیت (باندینگ زیبایی) بهترین گزینه جهت رفع این عارضه هاست که در آن با  کمترین میزان آسیب به بافت دندان و همچنین با پرداخت مقداری هزینه بسیار مناسب قادر به تغییر وضعیت دندان ها خواهید بود.

رفع فاصله های میان دندان ها:

از جمله  مشکلات زیبایی میان افراد در زمینه فاصله  میان دندان ها (دیاستما) نواحی پیشین یا دیگر دندان ها هستند که با بکار بردن باندینگ کامپوزیت قادر خواهید بود فاصله بین دندان ها را  برطرف کنید تکمیل این روش درمانی جهت پر نمودن فاصله میان دندان هادر 1 جلسه ویزیت با دندان پزشک انجام می شود و از حیث هزینه در برابر با روش های ارتودنسی یا ونیر پرسلاین مقرن به صرفه تر خواهد بود.

• برابر با وزنتان مقاومت مکانیکی زیادی دارند.

• استحکام آن ها در مقابل خوردگی زیاد است.

• در مقایسه با فلزات ویژگی های مکانیکی مناسب تری دارند.

• به جای یک عایق حرارتی خاصیت های مناسبی دارند.

کامپوزیت دندانپزشکی نارمک

همه  این ویژگی هاست که موجب استفاده های گسترده کامپوزیت‌ها در تکنولوژی های صنعتی جدید می‌شود. در تولید بدنه جنگنده‌ها هم کامپوزیت‌ وجود دارد. در تولید بخش های هواپیما و پره نیروگاه بادی و پره هلیکوپتر هم کامپوزیت‌ها وجود دارد.