محققان می گویند شکر باید به عنوان سم درنظر گرفته شود

یک قاشق غذاخوری پر از شکر، ممکن است اثر دارو را کاهش دهد. اما باعث افزایش فشار خون و کلسترول نیز می شود، بعلاوه خطر ابتلا به نارسایی کبد، چاقی، بیماری های قلبی و دیابت را بالا می برد. 

بنا به یک گزارش که توسط محققان دانشگاه کالیفرنیا سان فرانسیسکو (UCSF) در شماره جاری مجله “Nature ” منتشر شده است، شکر و شیرین کننده های دیگر، در واقع، برای بدن انسان بسیار سمی است و این ماده باید مشابه الکل، به طور دقیق توسط دولت ها در سراسر جهان دوباره تنظیم شوند.

محققان، مقرراتی مانند مالیات بر تمام غذاها و نوشیدنی هایی که شامل شکر افزوده شده می باشد، ممنوعیت فروش در مدارس یا نزدیکی آنها و قرار دادن محدودیت های سنی برای خرید آن را، پیشنهاد می کنند.

اگر چه این گزارش ممکن است مستقیما بیرون از ایده این مجله باشد که هرگز هم عملی نخواهد شد، اما محققان، مطالعات و آمارهای متعددی را برای مورد شکر اضافه شده به کار می گیرند؛ یا به طور خاص، حداقل ساکاروز، یک ترکیب حقیقی از گلوکز و فروکتوز موجود در شربت ذرت با فروکتوز بالا و قند روی میز تولید شده از نیشکر و چغندرقند، درست مشابه الکل و تنباکو برای جامعه مضر است.

کلمات شیرین در مورد قند

سابقه آن به خوبی شناخته شده است: در ایالات متحده بیش از دو سوم جمعیت دارای اضافه وزن هستند و نیمی از آنها چاق هستند. طبق نظر نویسندگان UCSF در این نظرسنجی که توسط رابرت لوستیک رهبری می شود، در حدود 80 درصد از کسانی که چاق هستند، دچار دیابت یا اختلالات متابولیسم بوده و زندگی کوتاهی خواهند داشت. نویسندگان این مقاله می گویند که درحدود 75 درصد هزینه های مراقبت های بهداشتی برای بیماری های مرتبط با رژیم غذایی صرف می شود.

به گفته سازمان بهداشت جهانی در حال حاضر فرد چاق، فردی است که گرفتار سوء تغذیه بیش ازحد شده باشد. چاقی یک مشکل بهداشت عمومی در اکثر کشورها است. به گفته سازمان ملل متحد برای اولین بار در تاریخ بشر، بیماری های مزمن مرتبط با رژیم غذایی مانند بیماری های قلبی، دیابت و برخی از سرطان ها، بیشتر از بیماری های عفونی افراد را می کشد.

نقش شکر در چاقی و بیماری های همه گیر مزمن، کمتر شناخته شده و هنوز هم درمورد آن بحث می شود. محققان UCSF اعلام کردند که از یک دیدگاه تکاملی، شکر در شکل میوه ای آن، تنها چند ماه از سال و در زمان برداشت میوه در دسترس است، به همین ترتیب، عسل توسط زنبورها محافظت میشود و بنابراین یک درمان است، نه یک رژیم غذایی.

امروزه، قند اضافه شده در مقایسه با قندهای طبیعی موجود در میوه ها، در اغلب غذاها از سوپ گرفته تا سودا اضافه می شود. آمریکایی ها به طور متوسط بیش از 600 کالری در روز از شکر اضافه شده استفاده می کنند که معادل 40 قاشق چای خوری است. محققان می نویسند: “طبیعت موجب شد که قند سخت آماده شود؛ انسان آنرا آسان ساخت.”

بسیاری از محققان قند را فقط به عنوان یک “کالری خالی” نمی بینند، بلکه آن را یک ماده شیمیایی می بینند که استفاده در مقادیر زیاد، آن را سمی میکند. در مورد این موضوع، حقیقت این است که گلوکز به دست آمده از کربوهیدراتهای پیچیده ای مانند دانه های جامد، سلول های بدن را به طور سالم متابولیزه می کند، اما عنصر فروکتوز قند در ابتدا توسط کبد متابولیزه می شود. اینجا جایی است که مشکل می تواند شروع شود، آسیب بر کبد، باعث بیماری کبد چرب شده، و در نهایت منجر به مقاومت به انسولین خواهد شد، که از علل اساسی چاقی و دیابت می شود.

شکر افزوده، بسیار بیشتر از فروکتوز موجود در میوه های غنی از فیبر، به طور مستقیم به کبد دسترسی پیدا می کند و می تواند باعث آسیب بیشتر شود.(حداقل در جوندگان آزمایشگاهی) با این حال، برخی از محققان از باقی مانده شواهد اثرات سمی شکر بر بدن انسان در سطوح مصرف شایع، به همان اندازه که هستند، متقاعد نشدند.

محققان می گویند شکر باید به عنوان سم درنظر گرفته شود

اقتصاددانان برای نجات می آیند.

لوستیگ، یک پزشک متخصص اطفال در بخش کودکان UCSF، شکر افزوده را با تنباکو و الکل (که به طور تصادفی از شکر ساخته شده اند) مقایسه می کند، زیرا آنها اعتیاد آور، سمی و دارای تاثیر منفی بر جامعه هستند، بنابراین، معیارهای سلامتی عمومی را با تنظیم مقرراتی تعیین کرد. لوستیگ از یک مالیات برای مصرف کننده هر محصول با شکر افزوده، دفاع می کند.

در میان پیشنهادات رادیکالی لوستیگ، ممنوعیت فروش نوشیدنی های شیرین به کودکان زیر 17 سال، و محدود کردن قوانین منطقه ای برای فروش نوشیدنی های شیرین و تنقلات در اطراف مدارس و مناطق کم درآمد که تحت تاثیر چاقی قرار دارند، مشابه قوانین الکل و الکلیسم قرار دارد.

اقتصاددانان، با این حال، در مورد اینکه آیا مالیات مصرف کنندگان، به طور مثال مالیات سودا که در بسیاری از ایالات متحده پیشنهاد شده، موثرترین راه برای محدود کردن مصرف قند است یا نه، مباحثه می کنند. اقتصاددانان دانشگاه ایالتی آیووا به رهبری جان بگین پیشنهاد می کنند که مالیات شیرین کننده را در سطح تولید کننده افزایش دهند، نه محصول نهایی حاوی قند.

این مفهوم که سال گذشته در مجله سیاست اقتصادی معاصر منتشر شده، به شرکت ها انگیزه ای برای افزودن شیرین کننده های کمتری به محصولات خود می دهد. با این همه، شربت ذرت با فروکتوز بالا در مواد غذایی در همه جا در دسترس است به دلیل اینکه آن بسیار ارزان بوده و به عنوان یک جایگزین مناسب برای مواد با کیفیت بالا تر، مانند سبزیجات تازه در غذاهای فرآوری شده است.

برخی محققان معتقدند که ریشه اصلی چاقی و بیماری های مزمن، چربی اشباع شده است نه قند. دیگران ادعا می کنند که این ریشه، غذاهای فرآوری شده بالا به همراه کربوهیدرات های ساده است. هنوز هم گروهی از آنها استدلال می کنند که این ریشه به دلیل کمبود فعالیت های فیزیکی است. البته تمامی این موضوعات می توانند اهمیت داشته باشند.

 

بازگردان: آزاد فلاح