آیا بازسازی بافت های بدن با گیاهان امکان پذیر است؟ هنگامی که بیمار می شوید، فرآیندهای احیا کننده بدن به وسیله فرآیندهایی که دژنراتیو می کنند، مغلوب می شوند. بازسازی به عنوان رشد دوباره قسمت آسیب دیده یا ازبین رفته توسط بافت باقی- مانده، توصیف شده است. بعضی از ارگان های بدن مانند کبد و پوست می توانند دوباره رشد کنند. به عنوان مثال، هنگامی که بخشی از کبد به علت بیماری یا آسیب از بین رفته است، کبد می تواند به اندازه اولیه خود دوباره رشد کند. با این حال، به شکل اصلی خود رشد نمی کند. از سوی دیگر، پوست به طور مداوم در حال تجدید و تعمیر است. با بخش تغذیه دکتر سلام همراه باشید.

بازسازی بافت های بدن با غذا

با این حال، بسیاری از بافت های انسانی بازسازی نمی شوند. در نتیجه، دانشمندان همچنان به دنبال راه هایی برای بازسازی بافت های بدن از طریق داروها هستند. متاسفانه، داروهایی بر پایه مواد مخدر از مواد شیمیایی استفاده می کنند که پتانسیل بازسازی ندارند. داروهای مبتنی بر مواد مخدر، تقریبا همیشه “خود بازسازی” بدن را مختل می کنند تا مانع از علائمی شوند که علیه آنها اعمال می شود. لیست ذکر شده در زیر ترکیبات طبیعی، غذاها، گیاهان و مواد مغذی هستند که می توانند به بازسازی بافت ها در بدن کمک کند.

بازسازی بافت های بدن

بازسازی بافت های بدن با ترکیبات نوروژنیک

برای بازسازی عصب، انواع مختلفی از ترکیبات طبیعی همراه با اثرات بازسازی عصبی اثبات شده وجود دارد. یک مطالعه در سال 2010 که در مجله Journal Evidence Research چاپ شده بود، نشان داد که ترکیبی از بلوبری، چای سبز و کارنوسین اثرات نوروژنیک، مانند تجدید حیات عصبی و اثرات بازسازی سلول های بنیادی را در یک مدل حیوانی از بیماری های نورودژنراتیو تولید می کند.

دیگر ترکیبات طبیعی اثرات نوروژنیک شامل کورکومین (موجود در زردچوبه)، قارچ یال شیر، جینسنگ، huperzine، natto، مریم گلی، resveratrol، ژله رویال (شاه انگبین)، تانین، ashwaganda، قهوه و apigenin است که می تواند در سبزیجاتی مانند کرفس یافت شود.

ترکیبات بازسازی کننده میلین

یکی دیگر از ترکیبات شفا دهنده عصبی که ترکیبات remyelinating نامیده می شود، می تواند تعمیر پوسته محافظ در اطراف آکسون نورون ها که میلین نامیده می شود را تحریک کند، که اغلب در آسیب های عصبی و یا اختلال عملکرد به طور مرتب از بین می رود.

بازسازی بافت های بدن با ترکیبات احیا کننده کبدی

ترکیبات طبیعی برای بازسازی کبد عبارتند از glycyrrhizin، که در شیرین بیان یافت می شود و می تواند به عنوان یک عامل قوی ضد سارس استفاده شود. بر اساس مطالعه در یک مدل حیوانی هپاتکتومی، این ترکیب همچنین می تواند فورا بازسازی توده و عملکرد کبد را انجام دهد. سایر ترکیبات بازسازی کننده کبدی عبارتند از کورکومین، جینسنگ کره ای، رووئیبوس، ویتامین E و کارواکرول که در پونه کوهی یافت می شود.

بازسازی بافت های بدن

ترکیبات بازسازی سلول های بتا

سلولهای بتا مسئول ذخیره و آزاد شدن انسولین هستند. این سلول ها در دیابت وابسته به انسولین تخریب می شوند. بنابراین، بازسازی این سول ها می تواند به لحاظ نظری، سلامت یک بیمار دیابتی را بازگرداند. مواد غذایی و مواد مغذی از قبیل Gymenna sylvestre، nigella sativa، ویتامین D، کورکومین، آمینو اسید arginine,، آووکادو، berberine، خربزه تند، chard، کاکل ذرت، استویا و سولفورفان به عنوان بازسازی کننده سلول های بتا شناخته شده اند.

ترکیبات نئوکاردیوژنیک

مواد neocardiogenic یک طبقه از ترکیبات بازسازی کننده بافت قلب است. گفته می شود این ترکیبات، شکل گیری سلول های پیشگام قلب را تحریک می کنند که می توانند به بافت های سالم قلب متمایز شوند. مواد غذایی و ترکیباتی مانند رزوراترول، جینسنگ سیبری، Geum japonicum و n-acetyl-cysteine متعلق به این طبقه هستند.

ترکیبات بازسازی کننده مفصلی و ستون فقرات

کورکومین و رزوراترول باعث بهبودی آسیب نخاعی می شوند، در حالی که آلوئه ورا، بوسولیا، پنجه گربه، اکالیپتوس، زنجبیل، چای سبز، انگور زردرنگ، زردچوبه و پوست بید می توانند به پیشگیری و درمان بیماری های مفصلی دژنراتیو نظیر استئو آرتریت کمک کنند.

بازگردان: سیما آزاد فلاح