اگر به تبلیغات آژانس‌های هواپیمایی و مسافرتی توجه کرده باشید، حتما نام بلیط چارتر را شنیده‌اید. دلیل پایین‌تر بودن قیمت بلیط در بسیاری از تورهای مسافرتی نیز استفاده از همین بلیط‌های چارتر است. آگهی‌ها تاکید بسیاری روی خرید بلیط چارتر دارند و آن را به عنوان یک راه ارزان برای مسافرت مطرح می‌کنند. اما بلیط چارتر چیست و چرا قیمت کم‌تری نسبت به بلیط‌های عادی دارد؟ آیا می‌دانید بهترین راه برای خرید بلیط هواپیمای چارتر چیست؟ برای دانستن پاسخ این پرسش‌ها با ما همراه باشید.

هیپوتریپ

بلیط چارتر چیست؟

اصطلاح چارتر در واژگان گردشگری به معنای اجاره دربست هتل، قطار یا هواپیماست اما این لغت در ایران تنها برای بلیط هواپیما استفاده شده است. معمولا آژانس‌های مسافرتی و هواپیمایی یا شرکت‌های چارترکننده‌ی بلیط، همه یا قسمتی از هواپیما را به صورت عمده پیش‌خرید می‌کنند. این کار عموما در مورد مسیرهای پر رفت و آمد انجام می‌شود. این کار یک دلیل ساده دارد: قیمت فروش عمده همیشه کم‌تر از تک‌فروشی است! به بیان دیگر بلیط‌های عمده‌ای که در اختیار آژانس‌های هواپیمایی است و با قیمت ارزان‌تر به مسافران فروخته می‌شود، بلیط چارترند که در برداشت عموم به معنی بلیط ارزان هواپیما شناخته می‌شود.

قیمت خرید بلیط چارتر

پس از این که آژانس‌های هواپیمایی یا شرکت‌های چارترکننده بلیط‌ها را خریداری کردند، قیمت‌گذاری به عهده آن‌ها خواهد بود و همین موضوع قیمت را متغیر می‌کند. قیمت بلیط هواپیمای چارتر به میزان تقاضای مشتریان بستگی دارد. در ایام تعطیلات یا مناسبت‌های خاص قیمت‌ها از حالت عادی بیشتر می‌شوند اما در فصل‌های کم‌گردشگر یا به اصطلاح Low Season قیمت‌ها پایین‌تر می‌آیند. مساله دیگری که روی قیمت بلیط چارتر تاثیر می‌گذارد، نزدیکی به زمان پرواز است.

گاهی اوقات بعضی از بلیط‌هایی که یک آژانس هواپیمایی پیش‌تر خریده است به فروش نمی‌روند. در این صور اگر زمان پرواز نیز نزدیک باشد چه بلیط‌ها فروخته شوند و چه صندلی‌های هواپیما خالی بمانند، شرکت چارترکننده باید هزینه را به ایرلاین پرداخت کند. در این شرایط آژانس هواپیمایی قیمت‌ها را پایین می‌آورد تا بتواند بلیط‌های باقی‌مانده را به فروش برساند. در حقیقت هر چه زمان پرواز نزدیک‌تر باشد، می‌توانید بلیط‌های ارزان‌تری بخرید چون شرکت‌ها به سود کم‌تر راضی شده‌اند تا بلیط‌های خود را به فروش برسانند!

بلیط چارتر چه تفاوتی با بلیط سیستمی دارد؟

بلیط ‌های سیستمی بلیط‌هایی هستند که تفاوتی نمی‌کند آن‌ها را از شرکت‌های آژانس‌های هواپیمایی بخرید یا مستقیما از ایرلاین خرید کنید، به هر حال قیمت آن‌ها یکسان است. در صورتی که سفرتان لغو شود می‌توانید بلیط‌های سیستمی را پس بدهید. در این صورت مبلغی به عنوان جریمه کسر و باقی پول به شما بازگردانده می‌شود. در ضمن قیمت این بلیط‌ها برای خردسالان کم‌تر است.

بلیط‌های چارتر چنین شرایطی ندارند. شما نمی‌توانید بلیط چارتر را لغو کنید و قیمت آن هم به محدوده سنی مسافر بستگی ندارد. اما مزیت مهم بلیط چارتر این است که در آن زمان پرواز شما از قبل مشخص است و با خرید آن می‌توانید برنامه دقیق‌تری برای سفر داشته باشید و دیگر درباره‌ی زمان حرکت یا کمبود جا دغدغه‌ای نخواهید داشت.

بلیط چارتر را از کجا تهیه کنیم؟

بلیط‌های چارتر را نمی‌توانید شخصا تهیه کنید. مسافر نمی‌تواند به دفتر یک ایرلاین مراجعه کند و بلیط چارتر با قیمت ارزان بخرد. بلیط‌ها تنها به شرکت‌های خاصی فروخته می‌شوند.

آژانس‌های هواپیمایی و شرکت‌های چارترکننده بلیط‌ها را به صورت عمده می‌خرند و سپس با توجه به زمان و فصل پرواز، آن‌ها را با قیمت‌های مورد نظر خود می‌فروشند. این بلیط‌ها هم به تورهای مسافرتی فروخته می‌شود و هم به مسافرانی که مستقل سفر می‌کنند.

هیپوتریپ بهترین مرجع خرید بلیط چارتر

در هنگام خرید بلیط‌های چارتر باید به نکاتی توجه کنید. تبلیغات بسیاری در مورد این بلیط‌ها انجام می‌شود. شرکت‌های زیادی ادعا می‌کنند که بلیط‌های چارتر را با قیمت‌های ارزان می‌فروشند اما اعتبار همه این شرکت‌ها یکسان نیست. تهیه کردن بلیط از شرکت‌های غیرمعتبر می‌تواند شما را با مشکلات زیادی روبه‌رو کند. خرید بلیط از شرکت‌های چارترکننده معتبر خیال‌تان را درباره‌ی یک پرواز مطمئن راحت می‌کند و دغدغه‌ای برای لغو شدن بلیط یا جعلی بودن آن نخواهید داشت.

وب‌سایت هیپوتریپ مرجعی‌ است که می‌توانید با خیالی راحت به آن به عنوان یک سامانه معتبر و متخصص در زمینه سفر و فروش انواع بلیط، اعتماد کنید. شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت هیپوتریپ، بلیط چارتر  هیپوتریپ ارزان را برای مسیر مورد نظرتان تهیه کنید.

هیپوتریپ یک مرجع کامل برای مشاوره در زمینه سفر است که در آن می‌توانید علاوه بر خرید بلیط چارتر تورهای مسافرتی مختلف را بررسی یا هتل مورد نظرتان را رزرو کنید.

بلیط‌های چارتر یک راه ارزان و مناسب برای سفرند و خرید آن‌، در مقایسه با بلیط سیستمی به‌صرفه‌‌تر است. به‌ویژه اگر از آن دسته افرادی هستید که به دلیل شغل خود مدام سفر می‌کنند. همیشه و برای همه مسیرها بلیط چارتر ارزان وجود ندارد اما در مورد بعضی از مسیرهای پر رفت‌وآمد همیشه می‌توانید بلیط چارتر پیدا کنید.

در مورد مسیرهای داخلی می‌توان به خرید بلیط تهران مشهد ، کیش و اهواز اشاره کرد که بیشترین مسافران را دارند و آژانس‌ها بیشتر اوقات بلیط چارتر این مسیرها را برای فروش آماده دارند. البته این موضوع در تعطیلات یا مناسبت‌های خاص صدق نمی‌کند. مثلا در تعطیلات نوروز نمی‌توانید برای خرید بلیط چارتر اقدام کنید. در این مواقع با افزایش تقاضا قیمت بلیط‌ها نیز افزایش می‌یابد.