iStock-Man-at-DR-office-for-prostate-cancer-article1
دانشمندان نتوانسته‌اند توضیح زیستی مجاب‌‌کننده‌ای در مورد ارتباط وازکتومی با خطر افزایش سرطان پروستات و سرطان بیضه پیدا کنند

پزشکان هشدار دادند: وازکتومی، خطر ابتلا به سرطان پروستات به ویژه نوع مهاجم و بدخیم آن را افزایش می‌دهد.

 به گزارش مجله پزشکی دکتر سلام، متخصصان دانشگاه هاروارد دریافتند که وازکتومی احتمال ابتلا به این سرطان را در طول حیات مردان 10 درصد افزایش می‌دهد. این عمل در عین حال احتمال بروز نوع بدخیم سرطان پروستات را تشدید می‌کند. این خطر در مردانی که در سنین جوانی اقدام به وازکتومی می‌کنند به مراتب بیشتر است.
متخصصان می‌گویند: احتمال ابتلا به این بیماری‌ خطرناک در افرادی که در سنین زیر 38 سال اقدام به وازکتومی می‌کنند، افزایش می‌یابد.
برخی موسسات بهداشتی خیریه در انگلیس می‌گویند که پیش از انجام این عمل باید به مردان راجع به مضرات و خطرات ناشی از آن هشدار داد.
آمار جدید نشان می‌دهد در سال 2010 میلادی 3125 مرد در ایرلند به سرطان پروستات مبتلا شده‌اند. این بیماری از هر هشت مرد یک نفر را مبتلا می‌کند که بیشتر این موارد در سنین بالای 65 سال رخ می‌دهد.

به گزارش مجله پزشکی دکتر سلام به نقل از روزنامه آیریش ایندیپندنت، در حالی که بسیاری از مردان مبتلا به سرطان پروستات از این بیماری آسیب جدی احساس نمی‌کنند اما استفاده از شیوه‌های درمانی نظیر جراحی و پرتودرمانی برای آنها عواقب و عوارض جدی به همراه دارد.
متخصصان دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد از سال 1986 تا 2010 میلادی، 50 هزار مرد 40 تا 75 ساله را تحت بررسی قرار دادند و دریافتند که در طول این 24 سال 25 درصد از آنها وازکتومی کرده‌اند که در 6023 نفر از آنها سرطان پروستات تشخیص داده شده است.
پزشکان در این مطالعه که نتایج آن در مجله پزشکی Clinical Oncology منتشر شده خاطر نشان کردند هنوز مشخص نیست چرا وازکتومی در بروز سرطان پروستات تاثیر دارد اما احتمال می‌رود تغییر در پروتئین‌های موجود در اسپرم سبب این ارتباط باشد.