معمولا افرادی که یوگای شدید کار می ­کنند کمی ماهیچه های سفت و سختی دارند. برای این افراد دردهای خفیف و کوفتگی چیز عجیبی نیست. اما ضرب دیدگی جزء اثرات جانبی یوگای شدید می ­باشد که در حین تمرین اتفاق می ­افتد، مخصوصا هنگام اجرای پوزیشن قورباغه یا سگ خمیده. اما در این مطلب از بخش ورزش و سلامتی دکتر سلام قصد داریم ببینیم دقیقا چه بر سر روبکا لِی (یوگا کار) آمد.

آسیب دیدگی در اثر یوگای شدید

در سال 2017، لِی به تازگی حرکات بالانس که جزء حرکات پایه است را کامل کرده بود. همانطور که می ­دانید در این حرکات ملزم به قوس دادن کمر و گردن خود هستید. لِی در سن 39 سالگی یک روز از جای خود بلند شد و احساس کرد مشکلی برایش به وجود آمده است. او به سرویس خبری جنوب غربی، تاری دید و از دست دادن کنترل عضلاتش را گزارش کرد.

یوگای داغ

بعد از فروکش کردن این علائم سردرد عجیبی به سراغش آمد. لی در مصاحبه این گونه توضیح داد: سعی کردم موهایم را دم اسبی ببندم که متوجه بی حسی انگشت شستم شدم. انگار که مغزم به بازوهایم فرمان انجام کار نمی ­داد. سردرد بسیار بدی داشتم. مشکلات بینایی و درد زیاد در قسمت سر و گردن به سراغم آمده بود.

دو روز بعد خانم ماری لند متوجه پرش چشم راست او و یکسان نبودن اندازه مردمک چشمش شد. لِی و همسرش، کوین، به سرعت به مرکز اورژانس مراجعه کردند. پزشک علت را ضربه سنگین وارد شده اعلام کرد.

لی گفت: نمی توانستم باور کنم، کسی در سن من با سلامت کامل با یک ضربه اینچنین شود.  اما این اتفاق افتاده بود و او هم تنها کسی نبود که از این آسیب دیدگی جسمی و روحی که در نتیجه یوگای شدید بود، رنج می ­برد.

آسیب دیدگی در اثر یوگای شدید، نادر اما ممکن

مطالعه ای در سال 2009 در دانشگاه کالیفرنیا بر روی افرادی که یوگای شدید کار می­کردند در سراسر جهان انجام شد و چهار نفر در این افراد پیدا شدند که بر اثر حرکات خمیدگی عمیق دچار آسیب مغزی شده بودند. لی طی انجام آزمایشات آنژیوگرافی متوجه شد که رگ کاروتیدش پاره شده است. این رگ وظیفه خون رسانی به مغز را دارد. این مشکل قطع سرخرگ کاروتید نامیده می شود.

پارگی سرخرگ کاروتید معمولا بسیار نادر است. در سال از هر صدهزار نفر برای سه نفر این اتفاق رخ می­دهد. اما یکی از اصلی ترین دلایل ضرب دیدگی در جوانان و افراد میانسال می­ باشد.

در هر یک مورد از پنج مورد پارگی سرخرگ گردنی، افراد زیر 45 سال و کسانی که مبتلا به کم خونی بودند دچار ضرب دیدگی شده اند.

این پارگی ها به دلیل بیش از حد بسط دادن بدن هنگام حرکات رقص، شنا، اسکیت، تصادفات ماشینی، سرفه، عطسه، ماساژ ستون فقرات، تنفس مصنوعی و یوگای شدید اتفاق می­افتد. ژسالین آدام، داروساز معروف در بالتیمور اظهار کرد که به قطعیت نمی­توان علت پارگی را اعلام‌ کرد.

در بعضی موارد نیز ممکن است شکستگی رخ دهد یا به علت آسیب روانی، سستی گردن نیز اتفاق بیفتد. سرعت و شدت خون بالا در رگ ها و پارگی آن علت اصلی می ­باشد.

آدام در ادامه می­گوید که اگر کسی اتصال بافت غیر نرمال داشته باشد، خطر این نوع ضرب دیدگی هم بالاتر می ­رود. او گفت: شرایط خاصی برای افراد وجود دارد که در آن پوست افراد دچار کشیدگی و پویایی بیش از حد مفاصل می ­شود.

آدام اضافه کرد که افراد با این مشکلات ممکن است به دلیل انعطاف بالای عضلاتشان تمایل بیشتری به یوگا پیدا کنند، در حالیکه از عاملی که باعث آن شده اطلاعی ندارند. او گفت: ممکن است این افراد مشکلات اتصالی غیر نرمالی در اطراف این رگ ها پیدا کنند که بیشتر شبیه قطع سرخرگ گردنی می ­باشد.

اگرچه دکتر لورن فیشمن در نیویورک اظهار داشت که این نوع آسیب دیدگی ها بسیار نادر هستند.  طبق گفته او نزدیک به 40 میلیون آمریکایی در حال حاضر یوگا کار می ­کنند و این مشکلات در بین آنها نادر است. آسیب دیدگی در افرادی که یوگا کار می ­کنند رواج کمتری نسبت به ورزش های گلف دارد.

آرتروز شانه

احتیاط کنید

جانیس ایسامن سرپرست استودیوی سلامت اعلام کرد که آسیب دیدگی ها در مراحل اولیه یوگای شدید اتفاق نمی ­افتد. بعد از یک تا دو سال تمرین مداوم ممکن است این اتفاقات رخ دهد. زمانی که کشیدگی ها و حرکات یوگا بیشتر و سنگین تر می­ شود. فشار آوردن بیش از حد به عضله ها کاملا منع شده است و علت آن تنها جلوگیری از ضرب دیدگی نیست.

آدام در ادامه گفت: اگر در هنگام کش آوردن بدن با تنگی نفس، یا هرنوع نشانه عیر معمول مثل سردرد یا چیزهایی شبیه به آن روبرو شدید، باهوش باشید و به درخواست بدنتان گوش دهید و از ادامه کار دست بکشید. در هر قسمت از تمرین باید حس خوبی داشته باشید و بدنتان احساس ناراحتی نکند. من افراد زیادی را در این دنیا دیده ام که به دلیل اشتیاق بیش از حد دچار اشتباه می­ شوند و به خود آسیب می­ زنند.

آنا اسوانسون، نویسنده علم یوگا پیشنهاد می­دهد که یک مربی یوگای ماهر پیدا کنید تا حرکات را از اصولی ترین و درست ترین راه به شما آموزش دهد.

او گفت: اگر در وضعیت سلامتی خاصی به سر می­برید مثل خطر ضرب دیدگی یا ارث داشتن آن، پیشنهاد می­کنم که یک درمانگر یوگا پیدا کنید که بالای دو سال تجربه و 800 ساعت تمرین سالم را پشت سر گذاشته باشد.

هشدار

لِی که بیش از 20 سال به طور منظم یوگا کار کرده است، داستان خود را برای اخطار یا عبرت به اشتراک گذاشت تا کسانی که یوگا کار می کنند و با این نشانه ها مواجه شدند، هرچه سریع تر از خطرات بیشتر جلوگیری کنند.

او در پست اینستاگرام خود نوشت: هیچ عکس و ژستی ارزش کاری که من کردم را نداشت. پس وسوسه ی تمایلات درونی تان نشوید. ریکاوری و بهبودی برای لی بسیار سخت بود. اکنون بیش از یک سال است که او با مشکلات تاخیری مثل از دست دادن حافظه، سوزش و خارش بازو و سردرد شدید مواجه است.

او در مصاحبه گفت: می دانم که هرگز نمی­توانم مثل قبل شوم. در واقع الان باید شکرگزار باشم که می­توانم انگشتانم را لمس کنم.

لی بعد یک ماه قرار گرفتن تحت درمان، دوباره به زمین یوگا برگشت و تمرینات ساده نفس گیری را انجام می­داد.

چگونه به ضرب دیدگی و آسیب دیدگی در اثر یوگای شدید پاسخ دهیم؟

اگر فکر می­ کنید خودتان یا کسی که می­ شناسید دچار این آسیب شده، سریعا اقدام کنید:

  • رنگ پریدگی صورت
  • ضعف بازو
  • سختی تکلم

سه مورد اول جزء رایج ترین علایم ضرب دیدگی می­باشد. در صورت بروز این علائم سریعا با اورژانس یا 115 تماس بگیرید. تایم بین هجوم این نشانه ها و شروع درمان، میزان آسیب به مغز و مشکلات درازمدت بعد از آن را تعیین می ­کند.