جراحی سمپاتکتومی توراکوسکوپیک با استفاده از آندوسکوپی (ETS)، یک روش متداول است که تعریق بیش از حد دست، صورت و زیر بغل را کنترل می ­کند. قبل از انتخاب عمل جراحی ETS تجویزها و درمان های پزشکی زیادی باید امتحان شوند. روش ETS مسیرهای عصبی مرتبط با غدد تعرق بیش فعال را از بین می برد و فرآیند تعریق را متوقف می ­سازد. این جراحی، عوارض جانبی و خطرات متعددی بهمراه دارد و غیرقابل بازگشت می ­باشد. در این مقاله از بخش پزشکی دکتر سلام به بررسی جراحی سمپاتکتومی توراکوسکوپیک بااستفاده از آندوسکوپی (ETS) می پردازیم.

جراحی سمپاتکتومی توراکوسکوپیک با استفاده از آندوسکوپی (ETS) چیست؟

جراحی سمپاتکتومی توراکوسکوپیک بااستفاده از آندوسکوپی (ETS) یک روش به روز با هدف متوقف سازی تعریق غیرقابل کنترل دستها و صورت است که افراد را از خجالت همیشگی تاثیر تعریق بیش از حد در زندگی ­شان می ­رهاند. علی رغم احتمال موفقیت بالای عمل ETS، خطرات و عوارض جانبی بالقوه­ای را بهمراه دارد که منجر به شهرت بیشتر این عمل 11 ساعته می ­شود. این عمل جراحی بسیار حائز اهمیت است و نباید دست کم گرفته شود.

جراحی سمپاتکتومی توراکوسکوپیک بااستفاده از آندوسکوپی (ETS)

توصیف هیپرهیدروز

در حالی که بعضی افراد خیلی خونسرد هستند حتی وقتی گرما و فشار بسیار زیاد باشد، اگر شما مبتلا به هیپرهیدروز باشید، می فهمید که لبخند مصنوعی زدن در این شرایط چقدر دشوار است؟ تعریق بیش از حد زیر بغل، کف دست و کف پا هیپرهیدروز نام دارد و حدود 2% آمریکایی­ها از این بیماری (عارضه) رنج می برند.

علائم اولیه معمولاً در دوران بلوغ شروع می ­شود و تا آخر عمر به همراه شخص است. هیپرهیدروز حاصل بیش فعالی دستگاه عصبی سمپاتیک است.

دستگاه عصبی سمپاتیک واکنش های ستیز و گریز را کنترل می ­کند که شامل ضربان قلب، تنگی عروق خونی، افزایش فشار خون و تعریق می ­باشد. به بیان ساده، اگر شما از هیپرهیدروز رنج می ­برید، دمای درونی بدن شما بدرستی سنجیده (کالیبره) نشده است و به اشتباه احساس می ­کنید گرمتان است در حالی که در واقع این طور نیست.

مشاهده مطالعات حاکی از آنند که یک ارتباط ژنتیکی بین بیش از 50% بیماران هیپرهیدروز وجود دارد. این ارتباط اغلب به خانواده مادری بیمار مرتبط است.

دکتر براک پینکر، متخصص طب سوزنی، طی تجربه­ای که در نانوئت نیویورک داشته است، به این نکته اشاره می ­کند که شما باید نسبت به بدعمل کردن دستگاه ؟تنظیمی ؟ بدنتان هوشیار باشید: “اضطراب، هیجان یا نگرانی، این وضعیت را همراه با غذا، سیگار و کافئین خاص ایجاد می ­کند.”

در نتیجه بیماران حاد هیپرهیدروز، اغلب احساس شرمساری می ­کنند و از تخریب اعتماد به نفسشان به خاطر تعریق شدید رنج می برند و خودباوری را برای آنها دشوار می ­سازد.

جراحی سمپاتکتومی توراکوسکوپیک بااستفاده از آندوسکوپی (ETS) -2

علائم رایج بیماری:

 • کف دست یا پا، مرطوب یا خیس می ­شود.
 • تعریقی که با گرما، استرس یا فشار ایجاد نشده باشد.
 • تعریق غیرقابل کنترل که پوست را اشباع می ­کند.

پیش از انتخاب درمان با جراحی سمپاتکتومی توراکوسکوپیک بااستفاده از آندوسکوپی (ETS)

توافق بین متخصصین و جراحان این است که بیماران قبل از انتخاب جراحی برای درمان این وضعیت درمان ­های بالقوه­ی دیگر با ناامی دی پشت ­سر گذاشته شده باشند.

درمان های جایگزین عبارتند از:

ضد تعریق

انجمن بین­المللی هیپرهیدروز پیشنهاد می ­کند برای بهینه­ سازی تأثیر ضد تعریق بدون نسخه همزمان با کاهش خطر حساسیت پوستی می ­بایست:

 • شب ها قبل از خواب، ضد تعریق را روی موضع بمالید.
 • روی پوست خشک بمالید. (پوستتان چرب یا خیس نباشد.)
 • پس از زدن کرم دستانتان را مشت نکنید؛ اینکار بشدت باعث حساسیت پوستتان می ­شود.

ولی اگر ضد تعریق ­های بدون نسخه در کنترل تعریق شما کارآمد نباشد، دکتر تاد ماینرز، از مرکز پوست ­شناسی ماینرز در هالیوود فلوریدا، افزایش آنتی ­ها با ضد تعریق ­های تجویزی را پیشنهاد می ­دهد: “این داروها به دست، پا و زیر بغل استعمال می ­شوند و حاوی عناصری است که موقتاً مجرای عروق را مسدود می ­کند و رطوبت را کاهش می ­دهد.”

بوتاکس:

بوتاکس یک پروتئین طبیعی و خالص است که سیگنال های شیمی ایی آزاد شده از پایانه عصب را مختل می ­کند. دکتر ماینرز معتقد است بوتاکس در درمان هیپرهیدروز زیر بغل، دست و صورت روش موثر و مطمئنی است. وی اعلام می ­کند: “هنگامی که بوتاکس مستقیماً به موضع تزریق می ­شود، غدد تحریکی تعریق را مسدود می ­سازد.”

جراحی سمپاتکتومی توراکوسکوپیک بااستفاده از آندوسکوپی (ETS) -0

مطالعات حاکی از آنند که یک جلسه بوتاکس تعریق بیش از حد را تا حدود 7 ماه کنترل می ­کند. به همین ترتیب بسیاری از بیمه­کنندگان، تزریقات بوتاکس را تحت پوشش قرار می ­دهند تا تعریق غیر قابل کنترل زیر بغل را کنترل کنند.

درمان های خوراکی:

داروهای تجویزی نیز می ­توانند از تحریک غدد تعریق جلوگیری کنند و تعریق را کاهش دهند. با پزشک خود درباره داروی متناسب برای خودتان مشورت کنید.

یونتوفورزیس

یونتوفورزیس یک روش درمانی است که ترکیبات دارویی یونی (داروهای دارای بار مثبت یا منفی) را به بیماری معرفی می ­کند که از درمان های تجویزی جواب نگرفته است. این درمان از دهه 1940 برای مقابله با تعریق غیر قابل کنترل دست ­ها و پاها در دسترس بوده است.

یونتوفورزیس را می ­توانید در مطب توسط پزشک یا در منزل، خودتان انجام دهید. این روش شامل یک جریان ولتاژ پایین است که از آب عبور می ­کند و به موضع می ­رسد: دست، پا، زیر بغل

یک مطالعه مشاهداتی در سال 1952 نشان داد که 113 بیمار اقدام به درمان با یونتوفورزیس کرده­اند. 91% کاهش چشمگیری در تعریق بیش از حد داشتند. درسال 1989 مطالعه­ی دوسوکور با عنوان درمان ؟مانوم؟ هیپرهیدروز با یونتوفورزیس آب شیر، نشان داد که با این روش تا 81% تعریق کاهش می ­یابد.

جراحی سمپاتکتومی توراکوسکوپیک بااستفاده از آندوسکوپی (ETS) -3

میرادرای

میرادرای که یک روش درمانی نوپا برای هیپرهیدروز است، دارای یک دستگاه دستی است که غدد عرق و بو در زیربغلتان را با استفاده از انرژی اختصاصی میراویو از بین می ­برد. این روش درمانی غیرتهاجمی تائید شده توسط سازمان غذا و دارو به نظر می رسد تقریباً بدون درد است. تخریب غدد ممکن است تورم و ناراحتی به دنبال داشته باشد. البته این درد به مرور زمان کمتر می ­شود. این روش تا 90% موفقیت آمیز است.

روشهای دیگر:

برای پیشگیری از تعریق بیش از حد به توصیه های زیر عمل کنید:

 • رژیم غذایی ممکن است منجر به تعریق شود بخصوص غذاهای چرب و غنی و غذاهایی که متابولیسم بدنی شما ممکن است آنها را به سختی هضم کند. از این غذاها تا حد ممکن اجتناب کنید.
 • مشروبات الکلی دست ساز منجر به انقباض بیشتر منافذ می ­شود و تعریق را کاهش می ­دهد. بخصوص در شرایط اجتماعی می تواند تاثیرگذار باشد.
 • سیگار را ترک کنید. نیکوتین موجب تولید یک ماده شیمیایی به نام استیل کولین می ­شود که موجب تحریک غدد تعریق، بالا رفتن ضربان قلب، افزایش دمای بدن و فشار خون می ­شود.
 • شواهد حاکی از آنند که نوشیدن چای مریم گلی می تواند تعریق را کاهش دهد. اعتقاد بر این است که خواص؟ قابض؟ این چای به انقباض و کوچک کردن بافت ­های بدن کمک می ­کند و تعریق را کاهش می ­دهد. خیساندن دست یا پا در یک کاسه چای مریم گلی سرد نیز توصیه می ­شود.

درمان با جراحی سمپاتکتومی توراکوسکوپیک بااستفاده از آندوسکوپی (ETS)

دکتر دیوید اس. ادلمن جراح عمومی دارای بورد تخصصی که در هالیوود فلوریدا است، بیش از 900 عمل جراحی ETS انجام داده است. او سمپاتکتومی توراکوسکوپیک با استفاده از آندوسکوپی را مانند یک نوع کالبد شکافی تنه اصلی سمپاتیک در ناحیه فوقانی قفسه سینه در ناحیه عصبی سمپاتیک توصیف می ­کند. دکتر ادلمن توضیح می ­دهد که از کلمپ­ ها (گیره ­ها) برای قطع حرکات عصبی غدۀ عصبی که تعریق را کنترل می ­کند، استفاده می ­شود.

در شرایط سرپایی: جراح، سیگنال های بین ستون فقرات و غدد تعریق را قطع می ­کند و متعاقباً تعریق را متوقف می ­سازد.

در حالی که در بیهوشی، یک دوربین کوچک در سینه و زیر بغل تعبیه می ­شود تا نمای واضحی از تنه ­ی اصلی سمپاتیک ارائه دهد. در طول مدت جراحی، یک ریه بایستی از کار بیفتد تا محیط کافی برای جراح فراهم سازد تا مسیرهای عصبی را قطع کند.

این یک روش دائمی است. هیچ روش معکوس موفقیت آمیز دیگری گزارش نشده است.

جراحی سمپاتکتومی توراکوسکوپیک بااستفاده از آندوسکوپی (ETS) -1

میزان موفقیت:

 • دست: جراحی ETS دست، بالغ بر 98% کارآمد بوده و احتمال بازگشت (شکست؟) تنها 1% است.
 • پا: احتمال موفقیت جراحی ETS پا و تعریق بیش از حد پا بالغ بر 30% است.
 • زیربغل: می زان آسودگی از تعریق بیش از حد زیربغل حدود 85% است.

هزینه­ ها:

اگرچه پوشش بیمه ای روش ETS در حال تکامل است، اما عوامل موثر در هزینه­ های جراحی عبارتند از:

 • ارزیابی بالینی
 • نوع بیمه
 • درمان های قبلی
 • تعریق جبرانی

تعریق جبرانی

علی رغم مفید واقع شدن جراحی سمپاتکتومی توراکوسکوپیک بااستفاده از آندوسکوپی (ETS) در حذف یا کاهش تعریق در ناحیه مورد نظر، مهمترین اشکال این جراحی اینست که تقریباً تمام بیماران، مقداری تعریق جبرانی در قسمت های مختلف بدنشان تجربه می ­کنند.

 • 50-90% افرادی که جراحی کرده­ اند با تعریق بیش از حد در کمر، ران، شکم، کشاله ران و ساق پا را مواجه می ­شوند. این نوع تعریق از خفیف تا شدید گزارش شده است.
 • بیمارانی که اضافه وزن دارند، ممکن است تعریق جبرانی بیشتری داشته باشند همچنین کسانی که در شرایط آب و هوایی گرم و مرطوب هستند نیز ممکن است تعریق جبرانی بیشتری داشته باشند.
 • برای کمک به کنترل تعریق جبرانی بعد از عمل، ممکن است داروهایی نیاز باشد.
 • برخی بیماران از افزایش بیش از حد دمای بدن خود هنگام انجام حرکات ورزشی و کارهای فیزیکی گله­مندند.
 • تعریق ذائقه ­ای بدلیل خوردن غذاهای داغ و تند رخ می دهد. این اتفاق پس از عمل جراحی در تقریبا 10-20% بیماران افزایش می ­یابد.

جراحی سمپاتکتومی توراکوسکوپیک بااستفاده از آندوسکوپی (ETS) -9

دیگر عوارض جراحی سمپاتکتومی توراکوسکوپیک بااستفاده از آندوسکوپی (ETS)

اگرچه عوارض جدی غیر معمول است ولی احتمال وقوع وجود دارد. شما باید از این عوارض آگاه باشید:

 • حساسیت چاک سینه؛ که تحرک و ورزش را محدود می ­سازد.
 • سندروم هورنر؛ به ندرت رخ می دهد، ولی تخریب مسیرهای عصبی به صورت، ممکن است منجر به افتادگی پلک شود.
 • پنوموتوراکس؛ وقتی هوا از خلاء بین سینه و ریه عبور می ­کند، می ­تواند به قسمت خارجی ریه فشار بیاورد تا زمانی که فشار، آنرا از کار بیندازد.
 • خونریزی؛ اگرچه بندرت ولی خونریزی جدی می تواند در حین یا بعد از عمل جراحی رخ دهد.
 • نورالژی و خواب­ رفتگی پس از عمل؛ در ناحیۀ عمل شده ممکن است بی حسی یا حساسیت ایجاد شود.
 • ریزش مو و خارش پوست سر؛ هنگامی که غدد تعریق غیرفعال می ­شوند، خشکی پوست سر ممکن است منجر به از دست رفتن فولیکول مو شود.
 • کاهش ضربان قلب (کندتپشی)؛ کاهش ضربان قلب ممکن است رخ بدهد زیرا دستگاه عصبی سمپاتیک (که طی روش ETS تغییر کرده است)، بر سیگنال های بین قلب و دستگاه عصبی سمپاتیک تأثیر بگذارد و در نهایت منجر به کندی تپش قلب شود.
 • بازگشت علائم؛ در صورت احیاء عصبی، که یک ناهنجاری است، ممکن است بیمار نیاز به عمل جراحی ثانویه داشته باشد.
 • مرگ؛ با اینکه بسیار نادر است ولی مرگ برخی بیماران در حین یا در اثر جراحی، گزارش شده است.

بنابراین، عمل جراحی سمپاتکتومی توراکوسکوپیک بااستفاده از آندوسکوپی (ETS) به عنوان گزینه آخر در نظر گرفته می شود. بخصوص امروزه با توجه به افزایش میزان موفقیت روش درمانی نسبتاً جدید میرادرای. برخلاف روش ETS دستگاه میرادرای تهاجمی نیست و عوارض جانبی و خطرات بالقوه­ی کمی دارد و نتایج قابل قبولی را تا کنون به عمل آورده است.