چیزی در مورد دل سپردن به صدای موسیقی وجود دارد که به نظر می رسد تمام غم های ما را از بین می برد. شاید این، ریتم آهنگ های مورد علاقه شما و یا تمرین پمپاژ قلب شما است که سبب می شود که از تخت خواب بلند شوید یا به تخت خواب بروید. یا شاید یک چالش یادگیری حرکات پیچیده تری است که شما را شاد می کند. صرف نظر از دلایل شما، یک چیز برای اطمینان: مزایای سلامت جسمی، ذهنی و احساسی رقص، بی پایان است. در این مقاله از بخش ورزش و سلامتی دکتر سلام به بررسی مزایای رقص می پردازیم.

مزایای رقص

اینکه آیا شما 80 ساله یا 8 ساله هستید، فعالیت های جسمانی از جمله رقصی که سبب تغییر در شما می شود، داشته باشید. از سلامت جسمی و روحی بهتر تا سلامت عاطفی و اجتماعی، حرکت بدن شما به صدای موسیقی، می تواند زندگی شما را تغییر دهد.

رقص

جسمی

رقص، ورزش است، بنابراین مزایای جسمی رقص مشابه با سایر فعالیت های هوازی است.

باعث سلامت قلب و عروق می شود

نقشی که رقص بر سلامت قلب دارد، درست در راستای دستورالعمل های فعالیت فیزیکی ارائه شده توسط منبع قابل اعتماد سازمان بهداشت و درمان و خدمات انسانی برای بزرگسالان است. این سازمان بیان می کند که بزرگسالان باید برای بهره مندی از مزایای سلامتی، اقدامات زیر را انجام دهند:

حداقل 150 تا 300 دقیقه در هفته ورزش متوسط تا شدید، یا

75 تا 150 دقيقه در هفته فعاليت بدني هوازي شديد

Leon Turetsky، رقاص حرفه ای سالن رقص و مربی خصوصی دارای گواهی، می گوید که تمام سبک های رقص برای انجام تمرینات هوازی عالی است چرا که ضربان قلب شما به دلیل انجام حرکت های مختلف به چالش کشیده می شود.

 تعادل و قدرت را بهبود می بخشد

رقاص حرفه ای، Jonathan Tylicki، مدیر آموزش AKT، یک مفهوم تناسب اندام بوتیک ریشه دار در رقص، می گوید یکی از دلایلی که رقص چنین فرم عالی از آمادگی جسمانی است، این است که آن ترکیبی از همه حرکات از تمام سطوح و از تمام جهت هاست.

به گفته او “حرکاتی که ما معمولاً در زندگی روزمره مان انجام می دهیم مانند راه رفتن، از پله بالا رفتن و تمرین های معمول مانند تردمیل و دوچرخه سواری در سطح ساجیتال صورت می گیرد، اما رقص بدن شما را از تمام سطوح از جمله سطوح جانبی و چرخشی به کار می گیرد به نحوی که تمام عضلات گرفته می شوند، به این معنی است که عضله  ای نیست که به کار گرفته نشود ”

این نوع حرکت نه تنها قدرت را افزایش می دهد، بلکه باعث افزایش تعادل نیز می شود.

 بدن خود را کنترل کنید

بسیاری از انواع رقص، مانند رقص دونفره، برای افرادی که دارای تحرک محدود یا بیماری های مزمن هستند، مناسب هستند. اگر در مورد شدت یک کلاس نگران هستید، قبل از شروع کلاس با دکتر و مدرس صحبت کنید. آن ها می توانند در صورت نیاز به هر گونه تغییری، به شما کمک کنند.

رقص

روانی

عملکرد شناختی را افزایش می دهد

اگر شما نیاز به یک دلیل برای حرکت دارید، این را در نظر بگیرید: تحقیقات زیادی نشان می دهند که چگونه رقص می تواند توانایی فکر کردن شما را، مطابق با سن شما حفظ و حتی تقویت کند. اما چگونه این اتفاق می افتد؟ خوب، طبق برخی مطالعات، دانشمندان دریافته اند که مناطقی از مغز که حافظه و مهارت ها (مانند برنامه ریزی و سازماندهی) را کنترل می کنند، ، با ورزشی مانند رقص، بهتر عمل خواهند کرد. علاوه بر این، بر خلاف دیگر انواع ورزش، رقص دارای مزایای بیشتری برای بهبود تعادل از طریق ریتم و موسیقی است.

 مغزتان را به چالش می کشد

اگر تا به حال رقص تپ را تجربه کرده باشید، دقیقاً خواهید دانست که منظور ما از اینکه رقص، مغز شما را به چالش می کشد، جیست. Tylicki اشاره می کند که جهت تقویت قدرت مغزی شما، به رقص نیاز است، به ویژه نیاز است که بر روی تغییر مداوم حرکات و به خاطر آوردن حرکت ها و الگوها، تمرکز کنید. این، صرف نظر از سن شما، یک شکل عالی از تمرین ذهنی برای حافظه شما است.

عاطفی

 همگانی است

یکی از بزرگترین موارد که در مورد رقص وجود دارد این است که هر کسی می تواند شرکت کند. اگر بتوانید حرکت کنید، حتی اگر تنها قسمت فوقانی بدن شما باشد، می توانید برقصید. این برابری، چیزی است که باعث می شود رقص در بین افرادی که به طور معمول از دیگر اشکال ورزشی خجالت می کشند، بسیار محبوب باشد.

می تواند یک فعالیت اجتماعی باشد

زمانی که شما تنها هستید، ممکن است ترجیح دهيد که از انجام حرکتی صرف نظر کنید، اما چیزی شگفت انگیز در مورد رقص با دیگران وجود دارد. اینکه آیا شما به کلاس رقص دو نفره یا رقص شکم می روید یا با دوستانتان می رقصید و یا با بچه ها یا نوه های خود حرکاتی انجام می دهید، در کنار دیگران هستید، درحالیکه رقص برای سلامت اجتماعی و عاطفی شما خوب است.

به بهبود خلق و خوی شما کمک می کند

به گفته Tylicki  ” بسیار واضح است که حرکت و رقص می توانند به شما امکان رهایی دهند. این “حس رهایی” است که با کاهش استرس، کاهش علائم اضطراب و افسردگی و افزایش اعتماد به نفس، به تقویت منبع وابسته به سلامت روحی و احساسی شما کمک می کند.

رقص

فواید رقص برای بچه ها

بچه  ها به طور طبیعی، پر جنب و جوش هستند و هنگامی که یک کودک در کلاس های رقص به شکل منظم شرکت می کند، فواید بیشتر هم می شوند. رقص نه تنها باعث می شود بچه ها انرژی خود را از دست بدهند، بلکه یک راه عالی (و اغلب سالم) برای آن هاست که خود را به نمایش بگذارند.

Joseph Corella ، رقاص برادوی، مربی رقص و تناسب اندام، می گوید که بخش هنری رقص به بچه ها فرصتی می دهد تا به زبان دیگری سخن بگویند: زبان حرکت. آموزش رقص نیز به بچه ها آموزش می دهد که انجام کار دشوار را تجربه کنند.

او می گوید: اگر آن ها همچنان در کلاس ها شرکت داشته باشند، آن ها به معنای واقعی کلمه نتایج را مشاهده خواهند کرد. Corella می گوید: این یک راه بنیادی برای کودکان است تا کارکردشان را ببینند و به راهنمایی معلمانشان گوش کنند که این دو همراه با تلاش سخت، منجر به نتایج مثبت شده است.

Turetsky اشاره می کند که رقص همچنین به کودکان کمک می کند تا نظم و انظباط را یاد بگیرند، زیرا آن ها باید مراحل خاص و حرکات بدنی را که نیاز به تمرین و مداومت دارند را به خاطر بسپارند و مدیریت کنند.

سرانجام، Turetsky اظهار کرد: آن ها با کار کردن با رقاص های دیگر در جهت یک هدف مشترک با پرداختن به جنبه های مختلف زندگی، کار گروهی را فرا می گیرند.

فواید رقص بر اساس نوع آن

تمام سبک های رقص، از باله سنتی و بالیوود گرفته تا فانک، دارای مزایای فیزیکی، ذهنی و حسی هستند. کلید اینکه چگونه رقص به نفع شما خوهد بود این است که سبکی را که از آن لذت بیشتری می برید را پیدا کنید.

در اینجا چندین نوع برای شروع اشاره گردیده است:

فواید رقص باله

این یک شکل بسیار زیبا و فنی از رقص است، اما همچنین برای تمام سنین مناسب است. به طور کلی باله، سبک بنیادی برای همه رقص شناخته می شود.

Turetsky می گوید که این به این دلیل است که شما یک درک پایه از موارد زیر خواهید داشت:

رقص

فواید رقص عربی

رقص عربی، یک سبک عالی برای شروع است، به خصوص اگر شما می ‎خواهید یاد بگیرید که چگونه خود را با استفاده از عضلات شکم، عضلات ناحیه مرکزی بدن، بازو و باسن نشان دهید. به گفته Turetsky، “این یک سبک از رقص است که بسیار ریتمیک و سرگرم کننده است.” این برای بزرگسالان نسبت به کودکان مناسب تر است.

هیپ هاپ

به گفته Turetsky، “هیپ هاپ یک شکل رقص بسیار آزاد و خلاقانه است که در آن شما می توانید خود را همراه با موسیقی با تمام بدن و وضعیت خود نشان کنید.” سبک هیپ هاپ، برای تمام سنین مناسب است و مخصوصاً برای افرادی که می خواهند با موسیقی های معروف و مدرن با شخصیت ها و سبک های زیاد رقابت کنند، عالی است.

رقص تپ

به گفته Corella  “مطالعه درباره رقص تپ مانند شرکت در یک کلاس نظری موسیقی با بدن شما است.” رقاصان رقص تپ یاد می گیرند چگونه لایه های مختلف موسیقی را بشنوند، ریتم ها را تقسیم کرده و لایه های مکمل و اضافی دیگری از ریتم را بر روی موسیقی ایجاد کنند. به علاوه او بیان کرده: “آن ها علاوه بر اینکه رقاص هستند، نوازنده نیز هستند، که به عنوان بخشی از قسمت ضربه ای عمل می کنند.”

راهنمایی برای رقص خوب

هنگام راهنمایی گرفتن برای رقص خوب، کارشناسان همه قبول دارند که مهمترین چیز این است که از آن لذت ببرید. فراتر از آن، برخی نکات دیگر عبارتند از:

ناامنی و ترس را رها کنید

اولین قدم برای رقص خوب این است که از ناامنی و ترس خود بیرون بیایید. این درست است بدون در نظر گرفتن سطح شما، این حقیقت دارد.

به گفته Corella، “رقص-  قرار گرفتن در مقابل یک آینه، در یک کلاس یا در وسط طبقه رقص در یک کلوپ شبانه، نیاز به سکوت شما دارد تا آنچه که در ذهنتان دارید و نمی توانید آن را بیان کنید یا اینکه ممکن است مردم شما را قضاوت کنند، بیان کنید”. او می گوید رقصیدن، نیاز به اعتماد به نفس دارد، به آموزش خود اعتماد کنید و به خودتان اجازه پرواز بدهید.

با یک پایه قوی شروع کنید

Turetsky توصیه می کند که هرکسی آموزش برخی از باله ها را ببیند، حتی اگر می خواهید روی یک سبک متفاوت از رقص تمرکز کنید. او توضیح می دهد که به همین دلیل است که “باله به شما تنظیم مناسب بدن و چگونگی بکارگیری عضلات ناحیه مرکزی بدن را خواهد آموخت، به طوری که بدون توجه به اینکه در حال انجام چه حرکتی هستید، شما قادر خواهید بود تعادل خود را پیدا کنید”

رقص -1

تمرین خارج از کلاس ها

Turetsky می گوید: در حالی که شرکت در کلاس های رقص بسیار مهم است، مهم تر از آن این است که شما همچنین باید برای تقویت اطلاعات و اطمینان از اینکه بدن شما یادگیری حرکتی مناسبی دارد، تمرین کنید. بنابراین یک آینه در دسترس در خانه داشته باشید!

ریتم و زمانبندی را قبل از سبک طراحی کنید

Turetsky می گوید، در حال حاضر بسیاری از مردم، بر روی بخش سرگرمی “یک سبک” را تمرکز می کنند. Turetsky می گوید اما اگر شما در یک کلاس برای یادگیری یک سبک خاص از رقص شرکت می کنید، شما باید ابتدا زمان بندی و ریتم پایه را بدست آورید و بعد از آن فقط، دست ها، هویت و سایر حرکات را اضافه کنید.

خود را به طور صحیح در کلاس قرار دهید

شما می توانید این کار را با حضور در وسط کلاس به جای گوشه نشینی انجام دهید. Tylicki توضیح می دهد “این به خصوص برای مبتدیان مفید است، زیرا شما می توانید مربی را خوب ببینید، و مربی می تواند شما را ببیند و به شما در انجام اصلاحات کمک کند.”

چگونه با رقص شروع کنیم

در حالیکه رقص به آسانی چرخش همراه با برخی از آهنگ ها و حرکات در اتاق نشیمن شما است، روش های رسمی بیشتری برای یادگیری سبک های و تکنیک های مختلف رقص وجود دارد. در اینجا چند راه برای شروع رقص وجود دارد.

سبکی از رقص که بیشترین علاقه را به آن دارید، انتخاب کنید

گام اول این است که یک یا دو سبک را انتخاب کنید که یادگیری آن بسیار برای شما جذاب است. سپس، بر روی این سبک ها برای پیدا کردن بهترین راه برای یادگیری بهترین روش ها و تکنیک ها، جستجو کنید.

در یک کلاس در یک استودیوی رقص شرکت کنید

اگر برای آموزش رسمی آمادگی دارید، شروع در یک استودیوی رقص بهترین گزینه است. اکثر استودیوها، کلاس های مقدماتی تا پیشرفته دارند. سبکی را که می خواهید امتحان کنید را انتخاب کنید و برای کلاس معرفی یا مقدماتی ثبت نام کنید. اگر مطمئن نیستید از کجا شروع کنید، با صاحب استودیو یا مدرس کلاس های مورد علاقه خود مشورت کنید.

رقص

در یک کلاس مرکز تناسب اندام شرکت کنید

بسیاری از ورزشگاه ها و استودیوهای تناسب اندام بوتیک،کلاس های مربوط به رقص را ارائه می دهند، مانند:

  • پیلاتس
  • باروسل
  • زومبا
  • رقص قلب
  • هیپ هاپ

سریال های ویدئویی آنلاین را تماشا کنید

چندین برنامه رسمی آنلاین وجود دارد که قطعاتی از رقص را برای شما فراهم می کند.

یوتیوب را ببینید

فراتر از فیلم های رسمی تر که شما می توانید آنلاین پیدا کنید، یوتیوب نیز به برخی از کلیپ های عالی و نکاتی در مورد رقص که رایگان نیز هستند، می پردازد. اگر می توانید فیلم ها را بر روی تلویزیون خود برنامه ریزی کنید و آن ها را دنبال کنید.

نتیجه گیری

مزایای رقص شامل تمام حوزه ای بهداشتی، از جمله جسمی، ذهنی و عاطفی است. نه تنها به شما امکان ابراز می دهد و از آن لذت می برید، بلکه از جمله تمرینات قلبی- عروقی برای چند دقیقه در هفته به شمار می آید. بنابراین، یک دوست را تشویق کنید، به یک کلاس معرفی یا مقدماتی بپیوندید و حرکت کنید!