در مورد قرص اسپیرونولاکتون (آلداکتون) چه می دانید؟ آیا با عوارض این دارو آشنایی دارید؟  اسپیرونولاکتون (Spironolactone ) همراه با داروهای دیگر برای درمان فشار خون بالا و نارسایی قلبی استفاده می شود. کاهش فشار خون می تواند خطر سکته مغزی و حملات قلبی را کاهش دهد. اسپیرونولاکتون همچنین برای کاهش نیاز به بستری شدن برای نارسایی های قلبی استفاده می شود. اگر از الگوی ریزش مو یا تلوگن رنج می برید، احتمالا سعی کرده اید از روش های درمانی بدون نسخه استفاده کنید و حتی ممکن است به جراحی پیوند مو نیز فکر کرده باشید. یکی دیگر از گزینه هایی که باید در مورد آن اطلاع داشته باشید، دارو های تجویزی برای رشد مو هستند. یکی از رایج ترین داروها برای این منظور، قرص اسپیرونولاکتون می باشد. در این مقاله از بخش داروهای دکتر سلام، درباره اثر اسپیرونولاکتون برای ریزش مو، بحث خواهیم کرد که عموما تحت نام تجاری آلداکتون (Aldactone) به فروش می رسد.

اسپیرونولاکتون

اسپیرونولاکتون جزو کدام گروه دارویی است؟

این دارو جزو دارو های مسدود کننده گیرنده آندروژن است که ادعا می کند برای کمک به درمان ریزش مو در زنان، موثر است. این دارو در درجه اول برای زنان طراحی شده است و به طور کلی برای درمان طاسی الگوی مردانه توصیه نمی شود.

ضد آندروژن ها به دو شکل اصلی وجود دارند:

 • مسدود کننده های گیرنده (Aldactone)
 • فیناستراید (Propecia)

قرص اسپیرونولاکتون یا آلداکتون چیست؟

اسپیرونولاکتون یا آلداکتون که اغلب به اختصار، اسپیرو نامیده می شود، یک داروی مرکب از مواد مصنوعی است که تنها از طریق نسخه تجویزی قابل دسترس می باشد. این دارو در گروه داروهای دیورتیک حاوی پتاسیم طبقه بندی می شود که معمولا برای درمان نارسایی قلبی و فشار خون بالا استفاده می شود.

علاوه بر درمان نارسایی قلبی و فشار خون بالا، مواردکاربرد ثانویه این دارو عبارت است از مبارزه با ریزش مو، کاهش آکنه، درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، پرمویی (هیرسوتیسم) و درماتیت سبورئیک. این دارو همچنین یکی از رایج ترین دارو های تجویز شده برای افراد دو جنسیتی در کنار استروژن است و می تواند برای کمک به زنانی که تغییر جنسیت داده اند و دارای طاسی هستند استفاده شود، در حالی که به طور همزمان تولید تستوسترون را نیز محدود می کند.

اسپیرونولاکتون چگونه عمل می کند؟

این دارو به عنوان یک آنتاگونیست آندروژن، برای مسدود کردن گیرنده های آندروژن و تولید آندروژن تخمدانی در بدن طراحی شده است.

آندروژن ها که شایع ترین آنها تستوسترون می باشد،هورمون های طبیعی هستند که رشد ویژگی های مردانه از جمله موی سر، موی صورت و موی بدن را کنترل می کند. به طور خلاصه، اسپیرونولاکتون با دی هیدروتستوسترون بالا (DHT) و سطح تستوسترون مبارزه می کند که می تواند منجر به کم پشتی مو یا ریزش مو شود.

اسپیرونولاکتون

نحوه مصرف اسپیرونولاکتون

این دارو در دوز های 25 ، 500 و 100 میلی گرمی در داروخانه ها به فروش می رسد. نحوه مصرف آن برای بیماران پرایمری هایپرآلدوسترونیسم چیزی در حدود 100 تا 400 میلی گرم در روز می باشد. بیماران مبتلا به تورم و التهاب، باید به مدت 5 روز، چیزی در حدود 50 تا 100 میلی گرم از این دارو را مصرف کنند. افراد مبتلا به پرفشاری، باید به مدت دو هفته، 50 تا 100 میلی گرم از این دارو را مصرف کنند. مبتلایان به هیپوکالمی باید هر روز حدودا 25 تا 100 میلی گرم از این دارو را مصرف کنند. حتما طبق توصیه و تجویز متخصص خودتان، این دارو را مصرف کنید.

دوز این دارو برای بیماران مختلف متفاوت خواهد بود. دستورالعمل پزشک یا دستورالعملهای مربوط به برچسب را دنبال کنید. اطلاعات زیر تنها شامل دوز متوسط ​​این دارو می باشد. اگر دوز شما متفاوت باشد، آن را تغییر ندهید مگر اینکه پزشک شما به شما دستور این کار را بدهد.

مقدار دارویی که مصرف می کنید بستگی به قدرت دارو دارد. همچنین، تعداد دوزهای که هر روز مصرف می کنید، زمان مجاز بین دوزها و طول مدت مصرف دارو بستگی به مشکل پزشکی است که برای آن دارو را مصرف می کنید.

 برای ادم:

دوز خوراکی (شربت):

بزرگسالان – در ابتدا، 75 میلی گرم (میلی گرم) (15 میلی لیتر [mL]) در روز، بصورت یکباره یا تقسیم شده مصرف می شود. پزشک ممکن است دوز خود را در صورت نیاز تنظیم کند.

دوز مورد استفاده برای کودکان باید توسط پزشک تعیین شود.

دوز خوراکی (قرص):

بزرگسالان – در ابتدا، 100 میلیگرم (میلی گرم) در روز، بصورت یکباره یا تقسیم شده مصرف می شود. پزشک ممکن است دوز خود را در صورت نیاز تنظیم کند.

دوز مورد استفاده برای کودکان باید توسط پزشک تعیین شود.

 برای نارسایی قلبی:

 دوز خوراکی (شربت):

بزرگسالان – در ابتدا 20 میلیگرم (میلی گرم) (4 میلی لیتر [mL]) در روز است. پزشک ممکن است دوز خود را در صورت نیاز تنظیم کند.

دوز مورد استفاده برای کودکان باید توسط پزشک تعیین شود.

 دوز خوراکی (قرص):

بزرگسالان – ابتدا 25 میلیگرم (میلی گرم) یک بار در روز. پزشک ممکن است دوز خود را در صورت نیاز و قابل تحمل تنظیم کند.

دوز مورد استفاده برای کودکان باید توسط پزشک تعیین شود.

 برای فشار خون بالا:

 دوز خوراکی (شربت):

بزرگسالان: در ابتدا، 20 میلی گرم (میلی گرم) (4 میلی لیتر) به 75 میلی گرم (15 میلی لیتر) در روز بصورت یکباره یا تقسیم شده. پزشک ممکن است دوز خود را در صورت نیاز تنظیم کند.

دوز مورد استفاده برای کودکان باید توسط پزشک تعیین شود.

 دوز خوراکی (قرص):

بزرگسالان – در ابتدا، 25 تا 100 میلی گرم (میلی گرم) در روز، بصورت یکباره یا تقسیم شده مصرف می شود. پزشک ممکن است دوز خود را در صورت نیاز تنظیم کند. با این حال، دوز معمولا بیش از 100 میلی گرم در روز نیست.

دوز مورد استفاده برای کودکان باید توسط پزشک تعیین شود.

 برای آلدوسترون بیش از حد در بدن:

 دوز خوراکی (قرص):

بزرگسالان – مصرف و دوز باید توسط پزشک تعیین شود. این دوز به طور معمول 100 تا 400 میلی گرم (میلی گرم) در روز برای آماده سازی برای عمل جراحی است.

دور مورد استفاده برای کودکان باید توسط پزشک تعیین شود.

اسپیرونولاکتون

کاربرد اسپیرونولاکتون

این دارو برای تشخیص و درمان هیپرگالدسترونیزم، که در آن غده فوقانی بیش از حد هورمونی به نام آلدوسترون را تولید می کند، مورد استفاده قرار می گیرد همچنین ممکن است برای درمان احتباس مایعات(ادما) در بیماران مبتلا به نارسایی قلب، سیروز کبدی یا اختلال کلیوی به نام سندرم نفروتیک مورد استفاده قرار گیرد.

اسپیرونولاکتون یک دیورتیک ضعیف پتاسیم (قرص آب) است. بدن شما از جذب بیش از حد نمک جلوگیری می کند و سطح پتاسیم خود را از دست می دهد و همچنین برای درمان یا پیشگیری از هیپوکالمی (سطح پتاسیم کم خون) استفاده می شود. این دارو فقط با نسخه پزشک شما موجود است.

این محصول در قالب های دارویی زیر موجود است:

 • قرص
 • شربت

این دارو مزایای زیادی هم برای پوست و مو دارد. وقتی صحبت از ریزش شدید مو، آکنه، جوش و الگوی ریزش مو می شود اسپیرونولاکتون به شدت جواب می دهد. چون تولید و عملکرد هورمون هایی مثل تستوسترون را مسدود می کند.

اسپیرونولاکتون و اختلالات قاعدگی

متاسفانه این دارو باعث بروز ختلالات قاعدگی می شود. اگر حین مصرف دوره های قاعدگی تون، نامنظم شد به پزشک مراجعه کنید.

اسپیرونولاکتون

اسپيرونولاکتون و ریزش موی الگوی زنانه

این الگوی ریزش مو در زنان با نازک شدن ریشه ی موها اتفاق می افتد. در سال ۲۰۰۵ ژورنال پوست گزارش داد که ۴۴ درصد از خانم ها با مصرف ۲۰۰ میلی گرم از اسپیرونولاکتون به طور روزانه شاهد رشد چشمگیر موی خود بوده اند در حالی که ۴۴ درصد دیگر هیچ تغییری مشاهده نکردند.

در یک مطالعه، زنانی که از ریزش موی الگوی زنانه رنج می بردند و 200 میلیگرم اسپیرونولاکتون مصرف می کردند، به میزان 50 تا 9/62%، با کاهش ریزش مو روبرو شدند. این مطالعه همچنین نشان داد که زنانی که از دیگر گيرنده های آندروژنی مانند سیپروترون استات استفاده کردند، بين این دو دارو هیچ تفاوتی را مشاهده نکردند.

درمان ریزش مو قبل از سن یائسگی با اسپيرونولاکتون

طبق نظر کالج امراض پوستی آمریکا، نکته مهم دیگری که باید به آن توجه کرد این است که این دارو معمولا در زنانی که قبل از رسیدن به سن یائسگی دچار ریزش مو می شوند، موثرتر است. با این حساب، این دارو در زنانی که قصد باردار شدن دارند باید با احتیاط مصرف شود.

درمان ریزش موی الگوی مردانه با اسپيرونولاکتون

به طور کلی، اسپیرونولاکتون در زنان، نتایج بهتری را برای طاسی و کم پشتی مو داشته است. مردانی که با کاهش خط رویش مو و طاسی سر روبرو هستند، با مصرف داروی فیناستراید، نتایج بهتری را به دست آوردند. فیناستراید، یک مهار کننده آلفا- ردوکتاز 5 از نوع دو می باشد که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) مورد تایید قرار گرفته است که برای درمان آلوپسی آندروژنیک تجویز می شود و نسخه قوی تر آن، داروی دوتاستراید (Dutasteride) می باشد.

اسپيرونولاکتون و ریزش مو در کودکان

اگر چه مطالعات بیشتری برای تعیین اثرات اسپیرونولاکتون بر روی کودکان مورد نیاز می باشد، اما یک بررسی موردی بر روی یک دختر بچه 9 ساله، نشان دهنده بهبود قابل ملاحظه ای از کاهش ریزش مو پس از شش ماه درمان با اسپیرونولاکتون بود.

اسپیرونولاکتون

درمان پر مویی (هیرسوتیسم) با اسپيرونولاکتون

پرمویی یا هیرسوتیسم، مساله دیگری است که می تواند منجر به افزایش سطح DHT هم در مردان و هم در زنان شود. از آنجایی که میزان تولید تستوسترون با استفاده از گیرنده آندروژن کاهش پیدا می کند، می تواند به طور موفقیت آمیزی از رشد موهای زائد بر روی صورت زنان پیشگیری کند و نیز برای درمان مواردی که موها بسیار بلند یا ضخیم هستند نیز به کار می رود.

قرص اسپیرونولاکتون برای دفع سدیم و ادرار آور

اسپیرونولاکتون به طور معمول به عنوان یک ادرار آور حامی پتاسیم عمل می کند و سدیم و آب بدن را دفع و خارج می کند. همچنین باعث می شود پتاسیم در بدن باقی بماند. این روش محافظتی اسپیرونولاکتون بوده و از قلب مراقبت می کند، فشار خون را پائین می آورد و به تورم پاها که منجر به عملکرد ضعیف قلبی می شود کمک می کند. صبر کنید!

قرص اسپیرونولاکتون برای حمله حاد قلبی

وقتی این دارو به روش استاندارد مصرف شود، یعنی ابتدا با 12.5 تا 25 میلی گرم به طور روزانه شروع گردد، می تواند به بیماران مبتلا به بیماری های قلبی کمک کرده، احتمال نجات یافتن و زنده ماندن فرد را افزایش می دهد و ریسک بستری شدن را کاهش می دهد. این دارو هم چنین برای بیمارانی که حمله قلبی را تجربه کرده اند، علائم بیماری های قلبی مانند سختی در نفس کشیدن دارند و یا دیابت نوع ۱ و ۲ در آن ها پیشرفت کرده است تجویز می شود.

قرص اسپیرونولاکتون برای فشار خون بالا

اسپیرونولاکتون به عنوان اولین درمان برای فشار خون بالا تجویز نمی شود. اما وقتی به همراه داروی دیگر فشار خون مصرف می شود (حدود ۲۵ میلی گرم اسپیرونولاکتون با دارویی دیگر) احتمالا می تواند پاسخگو باشد و تاثیر بسزایی در کاهش فشار خون داشته باشد.

قرص اسپیرونولاکتون برای تورم پاها

 برای تورم اندام های تحتانی ۲۵ تا ۲۰۰ میلی گرم از اسپیرونولاکتون به طور روزانه مصرف می شود و این می تواند مایعات بدن را خارج کرده و تورم پاها را کاهش دهد.

اسپیرونولاکتون

قرص اسپیرونولاکتون برای آکنه یا جوش در خانم ها

 چندین مطالعه نشان داده است که مصرف ۵۰ تا ۲۰۰ میلی گرم از اسپیرونولاکتون به طور روزانه می تواند آکنه یا جوش در خانم ها را درمان کند.

قرص اسپیرونولاکتون برای احتباس مایعات شکمی به خاطر بیماری های کبدی:

اسپیرونولاکتون در بیمارانی که بیماری کبدی دارند به خوبی بررسی شده است. وقتی مایع شکمی به خاطر بیماری های کبدی جمع می شود، اگر ۱۰۰ میلی گرم اسپیرونولاکتون به طور روزانه و به صورت افزایشی مصرف شود و تا ۴۰۰ میلی گرم پیش رود می تواند کمک کننده باشد.

قرص اسپیرونولاکتون و لاغری

اسپورنولاکتون موجب کاهش آب محبوس شده در بدن می شود که این می تواند کاهش وزن را به دنبال داشته باشد، اما به طور مستقیم باعث کاهش چربی نمی شود. از دست دادن آب بدن همان چیزی است که از طریق تغذیه و ورزش سالم از دست می دهید. شما می توانید با استفاده از دیورتیک کمتر نفخ کنید، اما هنگامی که سطح مایع بدن به حالت عادی برسد، وزن تان دوباره افزایش می یابد.

در برخی موارد، مصرف اسپورنولاکتون ممکن است باعث از دست دادن چربی بدن شود. همانطور که می دانید سطح بالای تستوسترون به مقاومت در برابر انسولین کمک می کند که این باعث افزایش چربی بدن می شود. زنی که سطح تستوسترون بالای خود را با داروی اسپیرونولاکتون کاهش می دهد، ممکن است شاهد کاهش چربی در خود گردد.

اسپیرونولاکتون

بهترین درمان برای شما

توجه به این نکته دارای اهمیت است که مطالعات محدودی در زمینه درمان ریزش مو با داروی اسپیرونولاکتون انجام گرفته است. بسته به این که شما در مورد بروز اثرات جانبی چه احساسی دارید و این حقیقت که این داروها نتایج فوری را ارائه نمی کنند، ممکن است خواسته باشید که درمان های دیگر در رابطه با ریزش مو که نتایج اثبات شده بهتری دارند را در نظر بگیرید. روش های پیوند مو از گزینه های موثر برای درمان شدید ریزش مو و نازک شدن مو می باشدکه چندین گزینه را در دسترس بیماران قرار می دهد.

بر خلاف اسپیرونولاکتون و دیگر داروهای تجویزی، پیوند مو برای ارائه نتایج فوری و پس از عمل جراحی طراحی شده است. البته، در مقایسه با داروها، روش های پیوند مو می توانند بطور قابل ملاحظه ای گران تر باشند. پیوند مو برای بیماران مبتلا به آلوپسی آندروژنیک بسیار حاد توصیه می شود و همچنین برای درمان طاسی الگوی طولانی مدت مردانه و الگوی ریزش موی زنانه انتخاب های خوبی هستند. پیش از اینکه تصمیم بگیرید که چه چیزی را می خواهید، با پزشک خود مشورت کنید و در مورد ضد آندروژن ها پرس و جو کنید و تمام گزینه های درمانی را در نظر بگیرید.

روش های اثبات شده برای درمان ریزش مو

انتخاب یک گزینه درمانی طولانی مدت برای ریزش مو، ممکن است پیچیده به نظر برسد، اما انواع مختلفی از گزینه ها هستند که فراتر از داروهای خوراکی بازده دارند. برخی از رایج ترین گزینه های درمانی اثبات شده برای ریزش مو عبارتند از:

استخراج واحد فولیکولار (FUE)

روش FUE، نوعی روش جراحی ترمیم مو است که در آن، فولیکول های موی فرد را یک به یک خارج می کنند تا رشد و ضخامت مو به حالت اول خود برگردد. این روش به طور کلی برای بیماران جوان تر و افرادی که دارای شرایطی هستند که زخم در آنها دیر التیام پیدا می کند، توصیه می شود.

پیوند واحد فولیکولار (FUT)

روش FUT یکی دیگر از روش های رایج جراحی ترمیم مو می باشد، اما به جای این که فولیکول های مو، یک به یک مورد بازسازی قرار بگیرند، جراح یک نوار کامل از بافت را جایگزین موی سر یا بدن خواهد کرد. روش FUT یک روش سریع تر است، اما زخم های بیشتری را از خود به جای می گذارد.

درمان با لیزر با دوز پایین

این روش برای درمان ریزش موی ژنتیکی، آلوپسی آندروژنیک و ریزش الگوی موی مردانه طراحی شده است که با استفاده از لیزر درمانی با اشعه کم میتواند به درمان طاسی در طول زمان کمک کند. مطالعات نشان می دهند که این نوع درمان می تواند به طور قابل ملاحظه ای تراکم مو و در نتیجه رشد مو را افزایش دهد. با این حال، شبیه بیشتر داروهای خوراکی، این نوع درمان نتایج فوری در بر ندارد و برای گرفتن بهترین نتایج، به چند جلسه درمان نیاز می باشد.

بزاق دهان در طول بارداری

اسپیرو نولاکتون و بارداری

مهم است که به این نکته توجه داشته باشیم که اسپیرونولاکتون باعث بروز اختلالات تناسلی در جنین پسر می شود، بنابراین زنانی که قصد باردار شدن دارند، نباید هرگز از این دارو استفاده کنند.

بروز اختلالات تناسلی در جنین پسر به این دلیل اتفاق می افتد که این دارو توانایی متوقف کردن آندروژن ها را در جنین پسر دارد و می تواند باعث بروز ویژگی های زنانه جنین در مراحل اولیه بارداری و مشکلات مربوط به غدد درون ریز در مراحل بعدی شود.

زناني که اسپيرونولاکتون را مصرف مي کنند و هنوز به سن يائسگي نرسیده اند، بايد برای پیشگیری از بارداری، از قرص های ضد بارداری استفاده کنند تا از بارداری ناخواسته جلوگیری به عمل آورند. بعضی از پزشکان قبل از تجویز اسپیرونولاکتون از بیمار می خواهند که آزمایش ادرار یا آزمایش خون انجام دهد.

اسپیرونولاکتون برای هر فردی مناسب نیست. افرادی که در بارداری هستند و یا احتمال بارداری می دهند، توجه کنند که این دارو را نباید در سه ماهه ی اول بارداری خود مصرف کنند. زیرا مطالعات نشان داده است که اثرات هورمونی زنانه اسپیرونولاکتون سبب به وجود آمدن ویژگی ها و صفات زنانه در جنین های مذکر می گردد.

درمان های ترکیبی با اسپيرونولاکتون

قرص اسپیرونولاکتون به همراه ماینوکسیدیل

مطالعه بر روی درمان های ترکیبی نشان می دهند زنانی که به مصرف ماینوکسیدیل، واکنش مثبتی نشان نداده اند، می توانند از یک وازودیلاتور درمان کننده فشار خون بالا و طاسی سر، تحت نام های تجاری روگین (Rogaine)، رنوال(Renewal) ولونتین (Loniten)،و اضافه کردن آنها به اسپیرونولاکتون، فایده ببرند. این مطالعات نشان داده اند که ترکیب اسپیرونولاکتون و ماینوکسیدیل نتایج بهتری نسبت به مصرف اسپیرونولاکتون به تنهایی دارد.

قرص اسپیرونولاکتون به همراه قرص های ضد بارداری

داروهای خوراکی ضد بارداری برای درمان هیرسوتیسم برای خانم ها تجویز می شود. این داروها به رشد زیاد موها روی صورت و بدن خانم های جوان می انجامد. به هر حال مطالعات نشان داده است که اضافه کردن اسپیرونولاکتون به داروهای ضد بارداری می تواند نتایج بهتری را در بر داشته باشد. اگر به منظور درمان هیرسوتیسم می خواهید آن را استفاده کنید، ۵۰ تا ۲۰۰ میلی گرم به طور روزانه در دو نوبت، می تواند عوارض مصرف داروهای ضد بارداری را کاهش دهد.

قبل از استفاده از اسپیرونولاکتون

در تصمیم گیری برای استفاده از دارو، خطرات مصرف دارو باید در برابر فواید آن مورد بررسی واقع شود. این تصمیم شما و دکتر شما خواهد بود. برای این دارو، موارد زیر باید مورد توجه قرار گیرد:

آلرژی

در صورت وجود هرگونه واکنش غیرعادی یا آلرژیک به این دارو یا سایر داروهای دیگر، به پزشک خود اطلاع دهید. اگر شما انواع آلرژی های دیگر مانند غذاها، رنگ ها، مواد نگهدارنده یا حیوانات را نیز دارید، به پزشک متخصص خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تجویزی، برچسب ها یا راهنمای روی بسته بندی را با دقت بخوانید.

اطفال

مطالعات مناسبی بر روی رابطه سن با اثرات اسپیرونولاکتون در اطفال انجام نشده است. امنیت مصرف و اثربخشی دارو مورد بررسی قرار نگرفته است.

سالمندان

مطالعات انجام شده تاکنون، مشکلات خاصی را که می تواند سودمندی اسپیرونولاکتون در سالمندان را کاهش دهد نشان نداده است. با این حال، بیماران مسن بیشتر احتمال ابتلا  به مشکلات مربوط به کلیه، را دارند بنابراین برای بیماران مسن دریافت کننده اسپیرونولاکتون احتیاط بیشتری لازم است.

شیر دادن

مطالعات انجام شده در زنان نشان می دهد که عدم استفاده از این این دارو در زمان شیر دهی مادر ریسک کمتری برای ابتلای نوزاد به همراه دارد (یعنی بهتر است در دوران شیردهی استفاده نشود).

داروهای مسکن -5

تداخل دارویی اسپیرونولاکتون

اگرچه داروهای خاصی نباید با هم بطور همزمان استفاده شوند، در مواردی دیگر ممکن است دو نوع دارو با یکدیگر ترکیب شوند، حتی اگر تداخل دارویی رخ دهد. در این موارد پزشک ممکن است بخواهد دوز را تغییر دهد یا ممکن است احتیاط های دیگر لازم باشد. هنگامی که شما این دارو را مصرف می کنید، بسیار مهم است که متخصصان مراقبت های بهداشتی را در صورت استفاده از هر یک از داروهای زیر ذکر کنند. تداخلات زیر براساس اهمیت بالقوه آنها انتخاب شده اند و لزوما شامل همه چیز نیستند.

استفاده از این دارو با هر یک از داروهای زیر توصیه نمی شود. پزشک ممکن است تصمیم بگیرد که با این دارو درمان نکنید یا بعضی از داروهای دیگر را تغییر دهید.

 • اپلرنون
 • تریامترن

استفاده از این دارو با هر یک از داروهای زیر توصیه نمی شود، اما ممکن است در بعضی موارد لازم باشد. اگر هر دو دارو با هم تجویز شوند، پزشک ممکن است دوز دارو را تغییر دهد یا تعیین کند که چه مقدار از یک یا هر دو دارو را استفاده کنید.

 • آکلوفناک
 • آسه متاسین
 • آلاسپریل
 • آمتولمتین گواسیل
 • آرژنین
 • ترانس اسیدهای آرسنیک
 • آسپرین
 • بنازپریل
 • برومفناک
 • بوفکزاماک
 • کاپتوپریل
 • سلکوکسیب
 • کولین سالیسیلات
 • سیلازاپریل
 • کلونیکسین
 • دلاپریل
 • دکسیبوپروفن
 • دکسکتوپروفن
 • دیکلوفناک
 • دیفلونیسال
 • دیگوکسین
 • دیپیرن
 • دروپریدول
 • درکسیکام
 • انالاپریلات
 • انالاپریل
 • اتودولاک
 • اتوفنامات
 • اتوریکوکسیب
 • فلبیناک
 • فینوپروفن
 • فپرادیونال
 • فپرازون
 • فلوکتافنین
 • اسید فلوفنامیک
 • فلوریدپروفن
 • فوزونوپریل
 • ایبوپروفن
 • ایمیداپریل
 • ایندومتاسین
 • کتروپفن
 • کراتولاک
 • لوتوماتیل
 • لیسینوپریل
 • لیتیوم
 • لرنوکسیکام
 • لکسوپروفن
 • لومیراکوکسیب
 • مكلوفنامات
 • اسید مفنامیک
 • ملوکسیک
 • موکسیپریل
 • مورنیفلومیت
 • نابومتون
 • ناپروکسن
 • نپافناک
 • اسید نیفلیمیک
 • نیمسولاید
 • نیکوزلید بتا سیکلوکودکسترین
 • اکسپروزین
 • اکسیفن بوتازون
 • پارکوکسیب
 • پنتوپریل
 • پرین دوپریل
 • فنیلبوتازون
 • پیکتوپروفن
 • پیروکسیکام
 • پتاسیم
 • پرانوپروفن
 • پروگلوماتازین
 • پروپیفنازون
 • پروکازون
 • کوییناپریل
 • راميپريل
 • روفکوکسیب
 • اسید سالیسیلیک
 • سلسالات
 • سالیسیلات سدیم
 • سوتالول
 • اسپیررپیل
 • سولینداک
 • تمپوزاپریل
 • تونوکسیام
 • اسید تیواپروفنیک
 • اسید تلفنامیک
 • تولیمین
 • ترندولاپریل
 • تری متوپریم
 • والدکوکسیب
 • زوفن پریل

با استفاده از این اطلاعات دارویی، هریک از داروهای زیر ممکن است خطر عوارض جانبی خاصی را افزایش دهد اما استفاده از هر دو دارو ممکن است بهترین درمان برای شما باشد. اگر هر دو دارو با هم تجویز شوند، پزشک ممکن است دوز دارو را تغییر دهد یا تعیین کند که چقدر از یک یا هر دو دارو را استفاده کنید.

سفیکسیم

تداخلات غذایی

بعضی از داروها نباید در هنگام غذا خوردن یا زمان خوردن نوع خاصی از غذا مصرف شود. استفاده از الکل یا تنباکو با داروهای خاص نیز ممکن است باعث ایجاد تداخل دارویی شود. هنگام استفاده از داروهای خود درباره ی همزمانی مصرف آنها با غذا، الکل و یا تنباکو با پزشک متخصص مشورت کنید.

سایر مشکلات پزشکی

وجود سایر مشکلات پزشکی ممکن است بر استفاده از این دارو تاثیر بگذارد. اگر سایر مشکلات پزشکی را دارید با پزشک خود در میان بگذارید، به خصوص:

 • بیماری آدیسون (مشکل آدرنال)
 • انوریا (قادر به عبور ادرار)
 • پتاسیم بالا در خون
 • بیماری کلیوی شدید – در بیماران با این شرایط نباید استفاده شود.
 • عدم تعادل الکترولیتی (به عنوان مثال، کلرید کم، منیزیم یا سدیم در بدن)
 • عدم تعادل مایع (ناشی از کم آبی، استفراغ یا اسهال)
 • نقرس
 • بیماری کلیوی
 • بیماری کبدی شدید (به عنوان مثال، سیروز) – در این صورت با احتیاط استفاده کنید. ممکن است این، شرایط را بدتر کند.
 • ادما: مدیریت ادم برای سیروز کبد در هنگام عدم پاسخ به مایع و سدیم محدودیت دارد.

فقط قرص

کنترل ادم برای سندرم نفروتیک در هنگام عدم پاسخ به درمان بیماری های زمینه ای، محدود کردن مصرف مایع و سدیم و استفاده از دیورتیک های دیگر، ممکن است برای درمان ادم مفید باشد در حالی که دیورتیک های دیگر باعث ایجاد هیپوکالمی می شوند.

نارسایی قلب: برای افزایش بقاء، مدیریت ادم و کاهش بستری در بیمارستان برای نارسایی قلبی در بیماران مبتلا، شرکت در کلاس های سطح یک تا پنج در انجمن قلب نیویورک باعث  کاهش میزان آسیب شده و معمولا در ارتباط با دیگر درمان های نارسایی قلبی نیز تجویز می شود.

 

اسپیرونولاکتون

استفاده صحیح از اسپیرونولاکتون

علاوه بر استفاده از این دارو، درمان فشار خون بالا ممکن است شامل کنترل وزن و تغییرات در انواع غذاهایی که می خورید، به خصوص غذاهای پر مصرف با سدیم (نمک) و پتاسیم، باشد. دکتر به شما خواهد گفت که کدامیک از اینها برای شما مهم است. قبل از تغییر رژیم غذایی، باید با پزشک خود مشورت کنید.

بسیاری از بیماران مبتلا به فشار خون بالا متوجه نشانه های این مشکل نمی شوند. در واقع، بسیاری ممکن است این علایم را عادی تلقی کنند. بسیار مهم است که داروهای خود را دقیقا همانطور که راهنمایی شده اید مصرف کرده و حتی اگر احساس خوبی داشته باشید، باز هم قرار ملاقات با پزشک خود داشته باشید.

به یاد داشته باشید که این دارو فشار خون بالا را درمان نخواهد کرد، اما به کنترل آن کمک می کند. اگر فشار خون شما پایین آمده و پایین بماند، باید آن را به عنوان درمان ادامه دهید. شما ممکن است مجبور به مصرف داروهای فشار خون بالا برای بقیه زندگی خود باشید. اگر فشار خون بالا درمان نشود، می تواند منجر به مشکلات جدی مانند نارسایی قلبی، بیماری قلبی عروقی، سکته مغزی یا بیماری کلیوی شود.

شما می توانید این دارو را با یا بدون غذا مصرف کنید، اما باید هر روز (با غذا یا بدون غذا) آن را به طور یکسان مصرف کنید.

قبل از هر بار استفاده، مایع را بخوبی تکان داده وآن را با یک قاشق دارای اندازه گیری مشخص، سرنگ یا فنجان درجه بندی شده، اندازه گیری کنید.

 

اسپیرونولاکتون

اثرات جانبی اسپیرونولاکتون

در کنار اثرات مورد انتظار، مصرف دارو ممکن است به برخی از اثرات ناخواسته منجر شود. اگرچه احتمال روی دادن تمام این عوارض جانبی ممکن نیست اما در صورت اتفاق، ممکن است نیاز به مراقبت پزشکی باشد.

پزشکان معمولا 100 تا 200 میلیگرم اسپیرونولاکتون را تجویز می کنند. این دارو اغلب به شکل قرص است. بسیاری از پزشکان استفاده از اسپیرونولاکتون را در کنار سایر داروها و درمان های موضعی که باعث تحریک فولیکول های مو می شوند و به رشد مو کمک می کنند، توصیه می کنند.

آلداکتون، نام تجاری داروی اسپیرونولاکتون،توسط اداره غذا و داروی آمریکا (FDA) برای شرایط خاصی مورد تایید قرار گرفته است، اما تا کنون هیچ گونه گزارشی مبنی بر درمان پوستی نداشته است. با این حساب، برخی عوارض جانبی رایج ممکن است وجود داشته باشد که قبل از مصرف این دارو باید آنها را در نظر داشته باشید.

از آنجایی که استفاده اصلی آن به عنوان یک داروی ادرار آور می باشد، نباید توسط زنان باردار یا افرادی که دارای شرایطی هستند که می تواند توسط این نوع دارو تشدید شود، مورد استفاده قرار بگیرد. اسپیرونولاکتون می تواند باعث استفراغ، اسهال، درد معده، خشکی دهان، تشنگی، بافت بزرگ پستان در مردان، درد پستان در زنان، اختلال عملکرد نعوظ، خواب آلودگی و دوره های قاعدگی نامنظم شود.

عوارض جانبی شدید تری نیز ممکن است بروز کند از جمله فلج شدن، بی حسی، کاهش ادرار، درد عضلانی و غیره. پیش از مصرف این دارو، با پزشک خود درباره اثرات جانبی احتمالی صحبت کنید.

اگر هر یک از عوارض جانبی زیر رخ دهد، بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید:

 • خونریزی لثه
 • تیرگی یا خون شدن مدفوع
 • خون شدن ادرار
 • تیرگی دید
 • درد پستان
 • درد قفسه سینه
 • دفع مدفوع رنگی
 • خروج مایع روشن یا به رنگ خون از نوک پستان
 • ادرار ابری
 • سردرگمی
 • یبوست
 • سرفه
 • ادرار تیره
 • کاهش تولید ادرار یا کاهش توانایی تمرکز ادرار
 • اسهال
 • مشکل با بلع
 • کمرنگ شدن پوست پستان
 • سرگیجه
 • سرگیجه، ضعف، و یا سرگیجه هنگام تغییر ناگهانی از موقعیت ایستاده یا نشسته
 • خواب آلودگی
 • ضربان قلب سریع یا نامنظم
 • تب با یا بدون لرز
 • احساس خستگی یا ضعف عمومی
 • سردرد
 • سوزش سر دل
 • خارش و یا جوش های پوستی
 • خستگی
 • افزایش تشنگی
 • سوء هاضمه
 • نوک پستان معکوس
 • از دست دادن اشتها
 • از دست دادن هوشیاری
 • درد کمر یا درد
 • در پستان یا زیر بغل
 • درد عضلانی یا گرفتگی عضلات
 • اسپاسم عضلانی یا جمع شدن عضلات
 • حالت تهوع
 • ادرار دردناک و یا دشوار
 • پوسته پوسته شدن نوک پستان
 • لکه های قرمز روی پوست
 • تورم پلک ها یا اطراف چشم، صورت، لب ها یا زبان
 • قرمزی یا تورم سینه
 • تشنج
 • درد شدید معده
 • شکنندگی و پیاده روی ناپایدار
 • زخم غیرقابل درمان بر روی پوست سینه
 • گلو درد
 • زخم، یا لکه های سفید روی لب و دهان
 • معده درد، سوزش، یا حساسیت
 • تورم چهره، انگشتان، پا، مچ پا، و یا ساق پاها
 • غدد لنفاوی متورم و دردناک در گردن، زیر بغل یا کشاله ران
 • تنگی نفس در قفسه سینه
 • لرزش
 • مشکل تنفس
 • تنفس همراه با بوی نامطبوع
 • بی ثباتی، لرزش، یا مشکلات دیگر مربوط به کنترل عضلانی یا هماهنگی
 • خونریزی غیرعادی یا کبودی
 • خستگی یا ضعف غیرعادی
 • استفراغ
 • استفراغ خونی یا موادی قهوه مانند
 • افزایش وزن
 • زرد شدن چشم یا پوست
 • در صورت بروز شدید هر یک از علائم زیر مراقبت های فوری را دریافت کنید:
 • (نشانه های مصرف بیش از حد)
 • ضربان قلب نامنظم
 • عصبانیت
 • بیخوابی یا سوزش در دست، پا یا لب
 • بثورات با ضایعات صاف یا ضایعات کوچک بر روی پوست
 • قرمزی پوست
 • ضعف یا سنگینی پاها

برخی از عوارض جانبی که رخ می دهد معمولا به مراقبت های پزشکی نیاز ندارند. این عوارض جانبی ممکن است در طول درمان باقی بماند زیرا بدن شما باید با دارو تنظیم شود. همچنین ممکن است متخصص مراقبت های بهداشتی شما، در مورد راه های پیشگیری یا کاهش برخی از این عوارض جانبی شما را راهنمایی کند. اگر هر یک از عوارض جانبی زیر را دارید که ناراحت کننده باشد و یا در مورد آنها سؤال دارید، با پزشک خود مشورت کنید:

 • احساس سوزش در قفسه سینه یا معده
 • کاهش تمایل به رابطه جنسی
 • ریزش مو یا نازک شدن مو
 • ناتوانی در داشتن یا نگهداری نعوظ (نوعی ناکارآمدی جنسی در مردان)
 • گرفتگی عضلات پا
 • ناتوانی جنسی
 • درد در نوک پستان
 • زخم ها، کبودی و یا تاول
 • ناراحتی معده
 • تورم سینه یا درد سینه در زنان و مردان
 • بی نظمی غیر طبیعی یا احساس افتادگی

سایر عوارض جانبی که در لیست ذکر نشده نیز ممکن است در برخی از بیماران رخ دهد. اگر متوجه اثرات دیگری شوید، با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

عفونت قارچی کرم حلقوی

توصیه های راهنما

کالج آمریکایی قلب و عروق / انجمن قلب آمریکا (ACC / AHA) (2013 دستورالعمل های ضربان قلب توصیه می کند استفاده از آنتاگونیست های آلدوسترون همراه با سایر درمان های هدایت شده جهت کاهش مرگ و میر و بیماری در بیماران مبتلا به نارسایی قلبی (کلاس NYHA III تا IV) با کسر تخلیه بطن چپ 53% یا کمتر است.

پرفشاری خون: فشار خون ناخواسته به درمان های دیگر واکنش نشان می دهد. توجه: برای درمان اولیه فشار خون بالا توصیه نمی شود (ACC / AHA Whelton 2017).

هپارالسترونیسم اولیه (فقط قرص): درمان کوتاه مدت قبل از عمل جراحی هپارالسترونیسم اولیه؛ درمان نگهدارنده درازمدت برای بیماران مبتلا به آدنوئومات های آدرنال آلوده کننده گسسته که کاندید عمل جراحی نیستند؛ درمان نگهدارنده درازمدت برای هیپرپلازی آدرنال میکرو- یا ماکرونودولار دو طرفه (هیدالاسترونیز ایدیوپاتیک).

قرص اسپیرونولاکتون و تداخل با نوشیدنی های الکلی و مواد مخدر

اگر این دارو به همراه مواد مخدر و یا حتی نوشیدنی های الکلی مصرف شود، باعث سرگیجه شده و حتی در مواقعی که فرد به سرعت از جای خود بلند شود، باعث غش می گردد.

نام های تجاری اسپیرونولاکتون

نام تجاری دارو
قرص اسپیرانولاکتون ابوریحان 25 میلی گرم 
قرص اسلاکتون 25 میلی گرم 
قرص اسپیرانولاکتون مینو 25 میلی گرم 
قرص اسپیرانولاکتون پارس دارو 25 میلی گرم 
قرص اسلاکتون مینو 100 میلی گرم 
قرص اسپیرانولاکتون 100 میلی گرم 
قرص اسپیرانولاکتون پارس دارو 100 میلی گرم 
قرص اسپیداکتون 100 میلی گرم 
قرص اسپیداکتون 25 میلی گرم

سخن آخر

به طور خلاصه باید گفت که مطالعات متعددی برای اثبات این موضوع وجود دارد که داروی اسپیرونولاکتون می تواند یک درمان موثر برای آن دسته از زنانی باشد که دچار طاسی شده اند، به خصوص زمانی که با دیگر داروهای خوراکی ترکیب می شود.

با این حال، با وجود یک لیست طولانی از عوارض جانبی و اشکالات این دارو، ممکن است خواستار گزینه های درمانی مطلوب دیگری باشید. بهترین راه، مشورت کردن با پزشک در مورد برنامه درمان ریزش مویی است که به طور خاص برای شما طراحی شده است.