در مورد سرطان کولون چه می دانید؟ در رابطه با سرطان، هیچ ضمانتی وجود ندارد، با این حال روشن است که انتخاب های هوشمندانه ای وجود دارند که شما می توانید انجام دهید و اقدام های لازم برای کاهش خطر ابتلا به سرطان روده و دیگر سرطان ها را انجام دهید. در حقیقت تخمین زده می شود که تقریبا ۵۰ درصد از موارد سرطان روده در آمریکا می تواند از طریق تغییرات سبک زندگی جلوگیری شود. اگر شما هم نگران این بیماری هستید پس این مقاله از بخش بیماری های دکتر سلام برای شما مناسب است. در زیر ما به شما نکاتی درباره نحوه پیشگیری از سرطان روده را به طور طبیعی معرفی می کنیم. استفاده از این نکات برای شما هزینه زیادی ندارد. اما اول، اجازه دهید اصول اولیه این بیماری را کشف کنیم تا بیش ترین استفاده را از آن به دست آوریم.

سرطان کولون چیست؟

سرطان روده بزرگ یا سرطان کولون ، رشد سلول های بدخیم در روده بزرگ، روده کوچک و راست روده بزرگ است. سرطان می تواند به اندام های دیگر سرایت کند، بنابراین این یک بیماری بسیار خطرناک است. خوشبختانه، اگر به طور منظم غربالگری شوند، سرطان روده می تواند زود تشخیص داده شود. علاوه بر این، شما می توانید ریسک این بیماری بد را با تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی خود کاهش دهید.

سرطان کولون

سرطان کولون یک سرطان است که در روده بزرگ یا راست روده ایجاد می شود (که بخش هایی از روده است)، ناشی از رشد غیر عادی سلول هایی است که می توانند به بخش های دیگر بدن سرایت یا گسترش یابند. روده بزرگ قسمت آخر دستگاه گوارش است. بعد از جویدن و قورت دادن غذا، غذا از مری عبور می کند تا وارد شکم شود.

وقتی نوبت به شکم می رسد، غذا هضم می شود و به روده کوچک می رود. روده کوچک طولانی ترین روده در دستگاه گوارش (بیش از ۶ متر)است. روده کوچک به هضم غذا ادامه می دهد و مواد غذایی را جذب می کند. روده کوچک به روده متصل می شود (همچنین آن را روده بزرگ می نامند). این روده ۱.۵ متر طول دارد. بخش اول، تابع جذب آب با مواد مغذی است. هنگام عبور از راست روده، در طول ۱۶ سانتی متر طول بخش گوارشی، باقیمانده به مدفوع تبدیل می شود. از اینجا، مدفوع از بدن بیمار دفع می شود.

کولون به ۴ بخش تقسیم می شود. سرطان می تواند از هر بخش از روده ایجاد شود. سرطان می تواند از درونی ترین لایه دیواره روده (مخاط)ایجاد شود، که سپس از طریق لایه های دیگر دیواره روده به بیرون حمله می کند. تشخیص سرطان یک آزمایش برای تشخیص این است که آیا سرطان به بخش های دیگر بدن سرایت کرده است یا خیر. سرطان در هر بخش از روده می تواند علائم متفاوتی را نشان دهد. در اغلب موارد سرطان روده، برای سالیان خاموش رشد می کند.

امروزه، محققان کشف کرده اند که سرطان روده با پولیپ ها آغاز می شود. ۵ تا ۱۰ یا ۲۵ سال بعد، پولیپ ها تبدیل به سرطان کولون می شوند. حذف اولیه پولیپ ها بهترین روش برای جلوگیری از سرطان است. بیش از ۹۵ درصد از سرطان ها آدنوکارسینوما هستند. این سرطان از سلول های روده بزرگ سرچشمه می گیرد.

علل شایع سرطان کولون چیست؟

در اینجا علل شایع این بیماری وجود دارد:

 • بیمارانی که مبتلا به کولیت زخمی هستند اما به طور کامل درمان نشده اند و باعث بروز زخم هایی شده اند که به تدریج پخش می شوند.
 • در گذشته، بیماران مبتلا به سرطان کولون بودند. اگرچه سرطان روده برداشته می شد، ممکن بود بیماری عود کرده و به اندام های دیگر سرایت کند.
 • برخی از بیماران پولیپ بزرگ دارند. برخی از انواع پولیپ ها ریسک ابتلا به سرطان کولون ، به ویژه پولیپ های بزرگ را افزایش می دهند.
 • اگر بیماری کولیت یا کرون داشته باشید، احتمال ابتلا به سرطان روده بیشتر است. وقتی شما این بیماری ها را دارید، روده برای مدتی طولانی ملتهب می شود و مخاط ممکن است زخم شود. این بیماران باید برای مدت طولانی مورد آزمایش و نظارت قرار گیرند.
 • تاریخچه خانواده می تواند یکی از دلایل سرطان روده بزرگ باشد. اگر یک عضو خانواده (به خصوص مادر و یا پدر شما) سرطان کولون دارد، به احتمال زیاد به آن مبتلا می شوید، به خصوص اگر قبل از ۶۰ سالگی آن را داشته باشند. اعضای این خانواده باید آزمایش هایی برای کنترل احتمالی این بیماری را انجام دهند.
 • رژیم های غذایی که غنی از چربی ها، به خصوص چربی های حیوانی هستند، ریسک ابتلا به سرطان روده را افزایش خواهند داد.
 • ورزش منظم ریسک این بیماری را کاهش می دهد.
 • اضافه وزن و چاقی یکی از علل سرطان روده بزرگ است.
 • افراد سیگاری نسبت به این بیماری آسیب پذیرتر هستند. تقریبا همه می دانند که سیگار کشیدن می تواند باعث سرطان ریه شود. تحقیقات اخیر نشان می دهد که افراد سیگاری ۳۰ تا ۴۰ درصد بیشتر نسبت به غیر سیگاری ها به سرطان کولون مبتلا هستند. سیگار کشیدن نیز خطر بسیاری از انواع سرطان ها را افزایش می دهد.
 • نوشیدن مکرر الکل نیز خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد.

سرطان کولون

نشانه های معمول سرطان کولون چیست؟

علائم متداول این بیماری عبارتند از:

تغییرات غیر معمول در دفع مدفوع

تغییرات غیر معمول در دفع مدفوع نظیر حرکات ناگهانی روده و مدفوع شل شده همگی نشانه هایی هستند که شما باید متوجه شوید. علاوه بر این، نیاز مکرر به رفتن به حمام یکی از شایع ترین نشانه های سرطان روده بزرگ است.

درد شکم مداوم و پایدار

درد شکم می تواند نشانه اختلالات گوارشی و روده ای باشد. با این حال، اگر شما دردهای مکرر شکمی همراه با انسداد روده را چندین بار همراه داشته باشید، ممکن است از سرطان روده رنج ببرید.

خون در مدفوع و ارتباط آن با سرطان کولون

با سرطان روده، اغلب متوجه خون در مدفوع و یا مدفوع تیره خواهید شد. علاوه بر این، مدفوع ممکن است مخاط داشته باشد. حدود ۹۰ درصد بیماران مبتلا به سرطان روده، این نشانه را دارند. با این حال، وقتی متوجه این علائم می شوید وحشت نکنید. هم چنین خون در مدفوع می تواند نشانه ای از بواسیر هم باشد. اگر این شرایط را تجربه می کنید به پزشک خود مراجعه کنید.

تومور و سرطان کولون

اغلب سرطان ها با تومور ایجاد می شوند. اگر سرطان روده وجود داشته باشد، بیمار می تواند با لمس شکم و توجه دقیق به دنده ها در سمت راست، تومور را تشخیص دهد.

درد شکمی و آروغ زدن

درد شکمی و آروغ زدن، نشانه های رایج سرطان کولون هستند. آن ها اغلب منجر به درد ناگهانی در روده می شوند. علاوه بر این، این شرایط می تواند باعث کاهش وزن و کاهش اشتها شود.

ممکن است علائم دیگری را تجربه کنید که ذکر نشده است. اگر سوالی در مورد علایم این بیماری دارید، لطفا با پزشک خود مشورت کنید.

سرطان کولون

چه کسی در معرض خطر بالای سرطان کولون است؟

سرطان کولون می تواند برای هر کسی اتفاق بیفتد. اگر رژیم غذایی و سبک زندگی داشته باشید که علمی نباشد و اگر والد شما سرطان روده بزرگ داشته باشد، احتمالا به این بیماری مبتلا خواهید شد. علاوه بر این، افراد ۵۰ ساله و مسن تر به احتمال زیاد به این بیماری مبتلا می شوند. دیگر عوامل خطر ابتلا به سرطان روده عبارتند از:

 • نژاد آفریقایی – آمریکایی: افراد این نژاد ریسک بالاتری از سرطان روده بزرگ نسبت به نژادهای دیگر دارند.
 • داشتن شرایط رودهای التهابی مانند بیماری کرون و کولیت اولسراتیو ممکن است باعث افزایش ریسک ابتلا به سرطان روده بزرگ شود.
 • داشتن یک رژیم غذایی با فیبر کم ممکن است باعث سرطان روده بزرگ شود. این رژیم غذایی اغلب شامل گوشت قرمز، گوشت پردازش شده خواهد بود.
 • مردمی که غیرفعال هستند.
 • افراد مبتلا به دیابت و چربی خون.
 • الکل و سیگار کشیدن
 • درمان تشعشع برای سرطان های پیشین نیز خطر سرطان مقعد و روده بزرگ را تحریک می کند.

شما می توانید این شرط را با به حداقل رساندن این عوامل ریسک کنترل کنید.

چه زمانی ملاقات با پزشک لازم است؟

اگر شما یکی از افرادی هستید که به احتمال زیاد سرطان روده را به دست خواهند آورد، باید به طور مرتب به پزشک خود مراجعه کنید تا اگر هیچ یک از این علائم یا نشانه ها را داشتد یا سوالی داشتید، با پزشک خود مشورت کنید. شرایط هر فرد متفاوت است، بنابراین لطفا با پزشک خود مشورت کنید تا مناسب ترین گزینه را انتخاب کنید.

اطلاعات بالا سرطان کولون است. شما باید این اطلاعات را بدانید چون به شما کمک می کند تا به طور دقیق شرایط خود و نیز معیارهای مناسب برای جلوگیری از سرطان روده را تعیین کنید. در اینجا ۲۵ نکته مهم در مورد نحوه پیشگیری از سرطان روده به طور طبیعی و موثر وجود دارد.

۲۵ نکته مهم در مورد چگونگی پیشگیری از سرطان کولون به طور طبیعی

۱. عوامل خطر را با دقت در نظر بگیرید

این اولین درمان خانگی در این لیست از نکاتی است که در مورد نحوه پیشگیری از سرطان روده به طور طبیعی انجام می شود. غربالگری منظم می تواند به پیشگیری و درمان سرطان روده کمک کند. دانستن عوامل خطر می تواند به شما کمک کند مشخص کنید که چه زمانی باید غربالگری را انجام دهید. تشخیص عوامل خطر نیز برای تغییر سبک زندگی و آسیب شناسی می تواند به شما کمک کند که سرطان روده را زود تشخیص دهید و شانس زنده ماندن خود را افزایش دهید. درباره تاریخچه پزشکی خانواده تان با پزشکتان صحبت کنید. اگر یک عضو خانواده شما سرطان روده بزرگ داشته باشد، ریسک شما بالاتر خواهد بود. در این صورت شما باید در صورت نیاز با پزشک خود مشورت کنید. بیشتر موارد سرطان روده پس از سن ۵۰ سالگی رخ می دهد و نژادهای آمریکایی – آفریقایی در معرض خطر بالاتری نسبت به نژادهای دیگر قرار دارند.

سرطان کولون

۲. چگونه برای پیشگیری از سرطان کولون غربال منظم دریافت کنیم

این یک نکته دیگر است – در مورد نحوه پیشگیری از سرطان روده به طور طبیعی این روش را امتحان کنید. خوشبختانه، سرطان روده بزرگ اغلب به عنوان پولیپ بزرگ کولونی شروع می شود. از بین بردن تومور می تواند تومور را از تبدیل به سرطان باز دارد. بنابراین، متخصصان می گویند که غربالگری منظم موثرترین راه برای جلوگیری از سرطان روده بزرگ است. زمان غربالگری ممکن است پس از هر ۵ سال یا ۱۰ سال بسته به نوع تست و نتایج تست قبلی باشد.

از طرف دیگر، ممکن است پزشک شما آزمایش مدفوع معمولی را توصیه کند. بزرگسالان مبتلا به هیچ فاکتور ریسک نباید در سن ۵۰ سالگی شروع به غربالگری کنند. بزرگسالان با عوامل خطر باید زودتر شروع به غربالگری کنند. اگر یک یا چند فاکتور ریسک برای سرطان روده داشته باشید، برای معاینه به پزشک خود مراجعه کنید.

۳. در مورد روش های غربالگری متفاوت یاد بگیرید

این یکی از نکات کوچک در مورد نحوه پیشگیری از سرطان روده است. اگر چه دکتر مناسب ترین روش را توصیه می کند، اما لازم است که جزئیات این آزمایش ها را بدانید:

آندوسکوپی برای سرطان کولون

این تست روشی است که دوربین را در روده قرار می دهد تا به داخل نگاه کند. این دقیق ترین آزمایش است. مزیت دیگر این است که اگر پولیپ ها یا چیزهای غیر عادی پیدا شوند، پزشک شما ممکن است آن ها را فورا از بین ببرد.

CT اسکن و سرطان کولون

این تست با استفاده از یک CT اسکن برای ایجاد یک تصویر دیجیتال در روده است. این روش انتخاب مناسبی خواهد بود اگر شما نمی توانید کولونوسکوپی کامل انجام دهید.

شش سیگما انعطاف پذیر

این تست شبیه آزمایش های کولونوسکوپی است، اما پزشک از یک لوله کوچک تر برای بررسی بخش سوم روده استفاده می کند.

معاینه مدفوع

این تست به تشخیص خون در علائم اولیه یا نشانه های سرطان روده کمک می کند.

سرطان کولون

۴. سرطان کولون و مصرف فیبر بیشتر

این زمانی عجیب به نظر می رسد که به نکاتی درباره نحوه پیشگیری از سرطان روده به طور طبیعی توجه کنید، اما کارساز است. فیبر به این مواد زائد کمک می کند که به راحتی در بخش گوارشی حرکت کنند. تصور می شود که مدفوع ممکن است سبب تشکیل پولیپ شود و سپس پولیپ ها به سرطان تبدیل خواهند شد. فیبر به جلوگیری از سرطان کمک می کند و برای سلامت کلی نیز خوب است. غذاهای غنی از فیبر زیادی وجود دارند که شما می توانید در رژیم غذایی خود قرار دهید:

 • شما باید مقدار زیادی از میوه ها، به خصوص توت با دانه ها بخورید. خوردن میوه ها و پوست آن ها به به حداکثر رساندن محتوای فیبر کمک می کند.
 • سبزیجات ترد و برگ دار معمولا غنی از فیبر هستند. در هنگام خوردن سیب زمینی، باید همیشه آن به صورت آب پز را بخورید تا فیبر آن را کامل دریافت کنید.
 • غلات سبوس دار. دانه های سفید یک فرآیند سفید کنندگی را تجربه کرده اند و به همین دلیل آن ها به اندازه دانه های کامل مغذی نیستند. بنابراین باید تمام حبوبات، پاستا، غلات و جو را بخورید و مصرف فیبر را افزایش دهید.
 • شما می توانید به راحتی از لوبیا برای پختن سوپ و سالاد برای افزایش محتوای فیبر استفاده کنید.
 • برنج قهوه ای. برنج سفید نیز مانند نان سفید ارزش غذایی زیادی به همراه نمی آورد. در نتیجه شما باید برای افزایش مصرف فیبر در رژیم غذایی برنج قهوه ای بخورید.

علاوه بر این، اگر نمی توانید فیبر کافی از رژیم غذایی منظم داشته باشید، می توانید از مکمل های رژیمی مانند پسیلوم (Metamucil) یا Konsyl استفاده کنید.

۵. چگونگی جلوگیری از سرطان کولون – غذاهای چرب را محدود کنید:

نکته بعدی در این لیست نکاتی درباره نحوه پیشگیری از سرطان روده است که به طور طبیعی غذاهای چرب را محدود می کند. غذاهای چربی که در روده می مانند می توانند رشد تومورها و پولیپ ها را تحریک کنند. چربی حیوانی با سرطان در ارتباط است و باید در حد اعتدال مصرف شود. گوشت قرمز مثل گوشت گاو و خوک را زیاد مصرف نکنید. غذاهای آماده و غذاهای منجمد نیز دارای چربی های مضر و دیگر مواد شیمیایی بالا هستند که ممکن است خطر سرطان روده بزرگ را افزایش دهند.

سرطان کولون

۶. غذاهای غنی از ویتامین B و تاثیر آن بر سرطان کولون

Folate ویتامین B در آب است که یک عامل مغذی حیاتی برای تغییر رشد سرطان روده کوچک و روده بزرگ است. شواهد قانع کننده از مطالعات مشاهداتی وجود دارد که نشان می دهد میزان مصرف اسید فولیک کم می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. کسانی که اسید فولیک را به میزان مناسب دریافت می کنند ۲۰ تا ۴۰ درصد کم تر از دیگر افراد به سرطان کولون مبتلا می شوند. بهترین منابع غذایی اسید فولیک، سبزیجات، آووکادو، بروکلی، اسفناج پخته، عصاره پرتقال، لوبیا سیاه، دانه ها و بادام زمینی و عدس هستند.

همچنین می توانید این ویتامین B را در شیرینی، نان، کیک پیتزا و یا هر نوع محصول دارای آرد سفید پیدا کنید.

گاهی اوقات، افراد از اسید فولیک به عنوان یک اصطلاح قابل تعویض با ویتامین B استفاده می کنند. در حقیقت، اسید فولیک به ویتامین B اشاره دارد که به طور طبیعی در غذاها یافت می شوند در حالی که اسید فولیک فقط یک نسخه مصنوعی است که به غذاهای تقویت شده و مکمل ویتامین اضافه شده است. اسید سولفوریک بیشتر از ویتامین B جذب می شود. شما نیازی به افراط در اسید فولیک ندارید. مواد غذایی سرشار از اسید فولیک را به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید و در صورتی که از مکمل آن استفاده میکنید، مقدار حاوی ۰.۴ میلی گرم اسید فولیک را انتخاب کنید. لازم نیست که بیشتر از یک مکمل پیچیده B یا قرص اسید فولیک خاص اضافه کنیم.

۷. پیشگیری از سرطان کولون : به اندازه کافی کلسیم مصرف کنید.

شواهد نشان می دهند که کلسیم به جلوگیری از تشکیل پولیپ های پیش سرطانی کمک می کند. شما:

اگر در سن ۱۹ تا ۵۰ سالگی یک زن هستید و یا مرد در گروه سنی ۱۹ – ۷۰، روزانه ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم باید مصرف کنید. اگر شما یک زن بیش از ۵۰ ساله هستید روزانه ۱۲۰۰ میلی گرم کلسیم مصرف کنید.

برخی از مواد غذایی غنی از کلسیم عبارتند از:

 • محصولات لبنی مثل شیر، ماست و پنیر. تصور می شود که محصولات لبنی حیوانی منبع کلسیم هستند. پنیر نرم مثل ریکوتا و موزارلا حاوی کلسیم بیشتری هستند.
 • سبزیجات سبز. کلم بروکلی، گل کلم حاوی سطوح بالایی از کلسیم هستند.
 • ماهی آزاد و سالمون. تمام ماهی ها برای سلامتی خوب هستند اما این دو نوع ماهی به طور ویژه غنی از کلسیم هستند. ساردین قوطی حاوی بیش ترین مقدار کلسیم در بین غذاها است.
 • سویا لوبیا. اضافه کردن سویا و محصولات سویا به رژیم غذایی شما یک راه عالی برای افزودن کلسیم به بدن شما است.

سرطان کولون

۸. اضافه کردن آنتی اکسیدان ها به رژیم غذایی مبتلایان به سرطان کولون

جای تعجب نیست، این قطعا موردی است که باید در این لیست از نکات در مورد نحوه پیشگیری از سرطان روده به طور طبیعی ذکر شود.به تولید دوباره سلول ها کمک می کند و توانایی مبارزه با پولیپ های پیش سرطانی بدن را افزایش می دهد. شما نیازی به خوردن غذاهای خاص ندارید تا آنتی اکسیدان خود را به دست آورید. در عوض غذاهای آنتی اکسیدان زیر را در رژیم غذایی خود مصرف کنید:

 • توت فرنگی، شاتوت و تمشک غنی از آنتی اکسیدان ها و عوامل ضد التهاب هستند که مانع تشکیل پولیپ های پیش سرطانی می شوند.
 • آجیل های متفاوت حاوی آنتی اکسیدان های مختلف است. برای مثال، بادام غنی از امگا ۳ است در حالی که آجیل برزیلی حاوی سلنیوم است. خوردن انواع آجیل به ارائه انواعی از آنتی اکسیدان ها به رژیم غذایی کمک می کند.
 • سبزیجات دارای برگ سبز. علاوه بر فیبر، کلسیم، پتاسیم و منیزیم، سبزیجات برگ سبز نیز منبع خوبی از آنتی اکسیدان ها هستند. کلم، گل کلم، کاهو و بروکلی به تامین مواد مغذی کمک می کند که به مبارزه با سرطان کمک می کنند.
 • چای سبز. تمام برگ سبزها دارای ارزش غذایی بالایی هستند اما چای سبز حاوی آنتی اکسیدان ها هستند. اگر بدن شما نسبت به کافئین حساس است می توانید چای سبز را انتخاب کنید. اگر شما عادت به نوشیدن ۳ تا ۴ فنجان قهوه در روز داشته باشید، پس باید با نوشیدن ۳ – ۴ فنجان چای سبز در روز برای جلوگیری از سرطان روده، این عادت را جایگزین کنید.

۹. پاپایا و کدوتنبل

چون شامل بسیاری از آنزیم های (پاپائین و chymopapain) هستند که می تواند پروتئین، انبه هندی و کدوتنبل را تجزیه کند همچنین می تواند به تجزیه بافت چربی، کاهش حجم کار سیستم گوارشی، به ویژه کولون کمک کند. نکته ای که باید توجه داشته باشید این است که شما تنها باید انبه را بین وعده های غذایی، یعنی ۱ تا ۲ ساعت بعد از غذای اصلی بخورید. اگر درست بعد از غذا بخورید، ممکن است برخی از ناراحتی های روده ای را تجربه کنید.

سرطان کولون

۱۰. ماست

باید – برای درمان در این لیست از نکاتی درباره نحوه پیشگیری از سرطان روده به طور طبیعی استفاده شود. ماست غنی از کلسیم است. علاوه بر این، آن می تواند تعادل باکتری را در معده تنظیم کرده، دستگاه گوارش را تصفیه کرده، التهاب معده و روده را کاهش دهد و از یبوست جلوگیری کند. بنابراین، روزانه ۱ تا ۲ لیوان ماست برای جلوگیری از سرطان روده مفید است.

۱۱. آب میوه و تاثیر آن بر سرطان کولون

در میان نکاتی که در مورد نحوه پیشگیری از سرطان روده به طور طبیعی وجود دارد، استفاده از آب میوه خیلی شگفت آور نیست. علاوه بر وجود ویتامین، مواد معدنی، آمینو اسیدها و آنزیم ها که بدن را سالم و پر انرژی نگه می دارند، عصاره میوه نیز می تواند به تصفیه روده ها کمک کند. ترکیب بیوشیمیایی ویژه عصاره میوه ها به شدت دارای خواص ضد سرطانی است. طبق مطالعات اخیر، با وجود اینکه عوامل شیمی درمانی برای درمان سرطان روده مورد استفاده قرار می گیرند، اگر سرطان به مرحله تهاجمی پیشرفت کند، به آن ها بی اثر می شوند. در این زمان آب میوه میتواند کمک کننده باشد. مصرف منظم آب میوه تازه می تواند آن مشکل را به حداقل برساند .

۱۲. مواد غذایی سبوس دار

غلات سبوس دار منابع عالی فیبر و منیزیم هستند. آن ها مدفوع را به آرامی به حرکت می دهند و در مسیر خود، ممکن است ترکیبات منجر به سرطان در روده را جمع آوری کنند. بهتر است هر روز ۹۰ گرم غلات مانند نان گندم، برنج قهوه ای یا بلغور جو دو سر استفاده کنید.

سرطان کولون

۱۳. حبوبات و خواص آن برای سرطان کولون

حبوبات و دیگر سبزیجات مانند عدس، سویا، و نخود سرشار از پروتئین، فیبر و ویتامین B و E فراوان هستند. علاوه بر این، لوبیا فلاونوییدهایی دارد که می تواند تومورها را از توسعه دور نگه دارد، همچنین آنتی اکسیدان ها نیز بدن شما را از سرطان روده دور نگه می دارد.

۱۴. ماهی

چگونه از سرطان روده از طریق تغذیه جلوگیری کنیم؟ از ماهی استفاده کنید. ماهی چرب مثل سالمون ها غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند که برای سلامت قلب مفید هستند و ممکن است توسعه سلول های سرطانی را کاهش دهند. با این حال، شواهدی که مصرف ماهی می تواند شما را از سرطان روده یا روده بزرگ نگه دارد، واضح نیست. تعدادی از تحقیقات نشان دادند که افراد در حال خوردن ماهی به جای گوشت قرمز احتمالا از سرطان مقعد رنج می برند. با این حال، ماهی تون، کوسه، شاه ماهی و یا ماهی تلیف را نخورید چون حاوی جیوه و آلاینده های دیگر هستند که ممکن است در طول زمان به سلامت کلی شما آسیب برسانند.

۱۵. حفظ یک وزن ایده آل

اضافه وزن یا چاقی، خطر بسیاری از مشکلات سلامتی از جمله سرطان روده را افزایش می دهد. در صورت نیاز برای کاهش خطر ابتلا به سرطان، باید دارای یک وزنمتعادل باشید. با پزشک خود صحبت کنید و وزن ایده آل خود را مشخص کنید و در این سطح حفظ نمایید.

۱۶. ورزش در مبتلایان به سرطان کولون

انجام ورزش به طور مرتب درمان بعدی در این لیست از نکاتی است که در مورد نحوه پیشگیری از سرطان روده انجام می شود. شیوه زندگی منفعل، ریسک ابتلا به سرطان روده را افزایش می دهد. فعالیت فیزیکی منظم به پیشگیری از سرطان کمک می کند. این برای سلامت جسمی و سلامت روانی خوب است. شما مجبور نیستید در فعالیت های زیادی شرکت کنید، اما تنها شرکت در فعالیت های مورد علاقه شما نیز به بهبود سلامتی شما کمک می کند.

می توانید برخی از پیشنهادهای زیر را انجام دهید:

 • برای ۳۰ تا ۶۰ دقیقه در هفته پیاده روی کنید.
 • به گروه شنا ملحق شوید.
 • باغبانی یا انجام فعالیت های فیزیکی دیگر.
 • از توالت سنتی به جای توالت فرنگی استفاده کنید.

علی رغم برخی بحث ها، برخی شواهد حاکی از آن هستند که در توالت فرنگی نشستن سرطان روده در کشورهای توسعه یافته را افزایش می دهد. تصور می شود که توالت های سنتی به طور موثر و به طور طبیعی از یبوست جلوگیری کرده و به طور طبیعی از یبوست جلوگیری کرده و خطر ابتلا به سرطان روده را کاهش دهند. در نتیجه، در صورت امکان، یک توالت سنتی در خانه نصب کنید.

سرطان کولون

۱۸. مقدار زیادی سیر بخورید

این درمان یکی از نکات کوچک در مورد نحوه پیشگیری از سرطان روده است. خوردن سیر بیشتر، راه حلی ایده آل برای جلوگیری از سرطان روده است. شما باید مقدار سیر در رژیم غذایی را افزایش دهید چون یک آنتی اکسیدان موثر است و بنابراین می تواند به شما کمک کند ریسک ابتلا به سرطان روده را کاهش دهید. شما می توانید سیر بیشتری را با روش های زیر بخورید:

 • سیر را به غذاها به عنوان ادویه اضافه کنید که مزه غذا را تند می کند.
 • هر روز ۳ تا ۴ حبه سیر بخورید.
 • عصاره سیر را با عسل مخلوط کنید و هر روز بنوشید.

۱۹. لذت بردن از قهوه

وقتی بحث درباره نحوه پیشگیری از سرطان روده مطرح می شود، این یک مورد کمی مشهور است. ثابت شده است که افرادی که ۴ یا چند فنجان قهوه به طور منظم می نوشند ۱۵ درصد کم تر از همتایان خود در طول یک دهه از سرطان روده رنج می برند دلیل آن شاید به دلیل کافئین موجود در قهوه است که سرطان روده را تحت تاثیر قرار می دهد. با این حال انواع مختلف قهوه و روش های آماده سازی ممکن است اثرات مختلفی بر روی سرطان داشته باشند.

۲۰. سعی کنید از غذاهای مفید استفاده کنید

درمان بعدی در این لیست نکاتی درباره نحوه پیشگیری از سرطان روده به طور طبیعی است استفاده از غذاهای مفید است. مواد مغذی را می توان از طریق غذاهای مفید به دست آورد. اگر رژیم غذایی به اندازه کافی مصرف نمی کنید، می توانید از غذاهای زیر استفاده کنید تا خطر ابتلا به سرطان روده را کاهش دهید. اگر مطمئن نیستید، می توانید از پزشک خود در مورد استفاده از غذاهای زیر سوال کنید:

 • ویتامین های گروه ب.
 • اسیدهای چرب امگا ۳
 • ویتامین Dشما باید هر روز حدود ۶۰۰ واحد تا زمانی که ۷۰ سال سن دارید، مصرف کنید.

سرطان کولون

۲۱. ترک سیگار

سیگار کشیدن نکته بعدی در این لیست از نکاتی است که در مورد نحوه پیشگیری از سرطان روده به طور طبیعی استفاده می شود. اگر این عادت بد را دارید ترک کنید. سیگار کشیدن سیگار نه تنها با انواع زیادی از سرطان ها مرتبط است، بلکه بسیاری از مشکلات بهداشتی دیگر را به وجود می آورد. بنابراین بهتر است این عادت بد را کنار بگذارید.

۲۲. نوشیدنی های الکلی بنوشید

نوشیدن مقدار کمی از الکل می تواند برای سلامتی شما مفید باشد. با این حال نوشیدن بیش از حد الکل سلامتی را به خطر می اندازد. نوشیدن بیش از ۲ وعده الکل در روز، خطر ابتلا به سرطان روده را افزایش می دهد. اگر به الکل اعتیاد پیدا کردید، بهتر است  مصرف آن را ترک کنید تا خطر عوارض جانبی سلامتی را کاهش دهید.

۲۳. خوردن قرص آسپرین

این آخرین درمان در این لیست از نکاتی است که در مورد نحوه پیشگیری از سرطان روده به طور طبیعی انجام می شود. گاهی ممکن است به کمی دارو برای کاهش خطر سرطان روده و تشکیل پولیپ احتیاج داشته باشید. مصرف داروهای ضد التهاب مانند آسپرین به جلوگیری از سرطان روده کمک می کند. با این حال استفاده منظم از این دارو می تواند باعث ایجاد برخی عوارض جانبی شود. بنابراین، در مورد این نکته با پزشک خود مشورت کنید تا از سرطان روده پیشگیری کنید.

٢٤. از مشورت با دکتر خود نترسید

همه باید سلامتی خود را جدی بگیرند و رابطه خوبی با پزشک یا پزشک متخصص داشته باشند. این کار به شما کمک می کند در هنگام گزارش هر گونه علائم نگران کننده و غیر معمول احساس امنیت بیشتری بکنید. فکر نکنید اگر در دستشویی خون دیدید سرطان کولون است زیرا ممکن است بواسیر باشد. با پزشک خود مشورت کنید و به او اجازه دهید فورا شرایط شما را ارزیابی کند.

در اینجا نکاتی برای کمک به شما در پیشگیری از سرطان روده وجود دارد. همانطور که می بینید، آن ها بسیار ساده و راحت هستند. شما مجبور نیستید پول زیادی صرف انجام آن ها کنید. بنابراین، بیایید آن ها را به کار بگیریم تا ببینیم چقدر موثر هستند.