علائم و تشخیص عفونت گلو چیست؟ درمان عفونت گلو به چه صورت می باشد؟ فارنژیت که به آن عفونت گلو یا حلق نیز گفته می شود، التهاب دردناک قسمت پشتی گلو (حلق) است. فارنژیت می تواند قسمت سوم پشت زبان، کام نرم (سقف دهان) و لوزه ها (بافت گوشتی که بخشی از دفاع ایمنی گلو است) گلو را درگیر کند.شایع ترین علت گلودرد، عفونت باکتری یا ویروس است. از آنجا که عفونت گلو تقریباً همیشه لوزه ها را درگیر می کند، لوزه ها (التهاب لوزه ها) یک نام مشترک برای فارنژیت عفونی است. در ادامه این مقاله اطلاعات بیشتری درباره عفونت گلو که در بخش بیماری های گوش،حلق و بینی از دکتر سلام می باشد کسب کنید.

حقایقی درباره عفونت گلو

عوامل ایجاد عفونت در بدن بسیار مختلف است. به طور کلی حدود 90 درصد عفونت گلو ناشی از ویروس است. اگرچه افرادی که آنفولانزا (آنفلوانزا)، آنفولانزای سرماخوردگی (تبخال دهان یا کام نرم) یا مونونوکلئوز عفونی نیز دارند، معمولاً گلودرد دارند، اما این عفونت های ویروسی علاوه بر درد گلو معمولاً باعث بروز علائم سرایت کننده نیز می شوند. قسمت های مختلفی از گلو شما در اثر عفونت باکتریایی، ویروس یا استنشاق مواد سمی مانند دود تنباکو، می تواند درد را تجربه کند. فارنژیت و لارنژیت دو نوع متداول گلودرد است که به نام قسمتهای التهاب گلو (به ترتیب حلق و حنجره) نامیده می شوند.

عفونت گلو

علائم گلودرد شامل درد همراه با بلع برای فارنژیت و صدای خشن هنگام وجود لارنژیت است. ویروس های سرماخوردگی باعث ایجاد سرفه و آبریزش بینی بیشتر از گلو استرپ می شوند. شما اغلب می توانید با غرغره کردن آب نمک گرم و استفاده از مسکن های بدون نسخه، این علائم را درمان کنید. در بیشتر افرادی که سالم هستند، فارنژیت ویروسی ساده دوام چندانی ندارد، به خودی خود از بین می رود و عوارض طولانی مدت ایجاد نمی کند، اگرچه ناراحتی کوتاه مدت می تواند قابل توجه باشد. در موارد فارنژیت عفونی که ویروسی نیستند، علت آن تقریباً همیشه یک باکتری است – معمولاً یک گروه A استرپتوکوک بتا همولیتیک A، که باعث می شود آنچه که معمولاً به آن گلو استرپ می گویند. مانند فارنژیت ویروسی، می تواند به سرعت و به راحتی در یک جامعه گسترش یابد، به خصوص در اواخر زمستان و اوایل بهار.

در مناطقی که تابستان های گرم و زمستان های خنک دارد، فارنژیت ویروسی به طور معمول در طول زمستان و اوایل بهار افزایش می یابد. این زمانی است که افراد بیشتر در اتاقهای با تهویه نامناسب در کنار هم قرار می گیرند. ویروس های ایجاد کننده فارنژیت به راحتی پخش می شوند. ویروس ها می توانند با آویزان شدن به قطرات سرفه و عطسه از طریق هوا پخش شوند. آنها به دست هایی که در معرض مایعات از بینی یا دهان بیمار قرار گرفته است، می چسبند.

با وجود این، برخلاف اکثر اشکالات فارنژیت ویروسی، گلو استرپت شده درمان نشده می تواند منجر به عوارض جدی شود، مانند گلومرولونفریت (یک بیماری کلیوی) و تب روماتیسمی (یک بیماری بالقوه جدی که می تواند به دریچه های قلب آسیب برساند). یک عفونت استرپ نیز امکان گسترش در بدن را دارد و باعث ایجاد جیب چرک (آبسه) در لوزه ها و در بافت نرم اطراف گلو می شود.

اگر فکر می کنید عفونت گلو ناشی از عفونت باکتریایی دارید، باید با پزشک تماس بگیرید. علائم بیماری عفونت گلو ناشی از باکتریهایی مانند استرپ شامل درد شدید گلو بدون وجود سرفه، تب بالای 101 F، سردرد یا استفراغ است. اگر اخیراً با کسی که مبتلا به گلو استرپس شده است در تماس بوده اید باید به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

عفونت گلو معمولاً برای محل آناتومیکی که در آن دیده می شود نامگذاری شده است. حلق، ناحیه گلو به طور مستقیم در پشت دهان و کام نرم، یک گذرگاه مشترک برای غذا، مایعات و هوا است. بلع با اطمینان مواد جامد و مایعات را از طریق مری به معده منتقل می کند. فارنژیت درد و التهاب حلق است. تونسیلیت به طور معمول شامل التهاب لوزه ها (لوزه ها در دو طرف پایه زبان قرار دارند) است.

حنجره، قسمت بالای لوله تنفسی شما (نای) از عملکرد مهمی برخوردار است. اجازه عبور هوا به داخل و خارج از ریه ها (از طریق نای) را می دهد اما ورود مواد جامد و مایعات را مهار می کند. تولید صدا در تارهای صوتی یک کار جانبی مهم حنجره است. لارنژیت درد و التهاب حنجره است (که اغلب با صدای خشن همراه است). كروپ نوعی لارنژیت در كودكان است (معمولاً با سرفه در مواقع استنشاق هوا همراه است).

اپیگلوتیت نوعی نادر از گلودرد است که التهاب اپیگلوت است (یک ساختار نیمه قطبی نیمه بزرگ در هنگام باز شدن حنجره که آن را از پایه زبان جدا می کند). این نوع از مشکل گلودرد در کودکان بیشتر دیده می شود و اضطراری است زیرا ممکن است مجاری هوایی به سرعت مسدود شود.

عفونت گلو

علائم و نشانه های عفونت گلو

علائم گلودرد می تواند علائم عمومی باشد که در بدن مشاهده می شود مانند تب، سردرد، حالت تهوع و ضعف. اینها ممکن است با عفونت ویروسی یا باکتریایی همراه باشند. علائم اختصاصی برای گلو شامل درد همراه با بلع برای فارنژیت و صدای خشن در هنگام وجود لارنژیت است. ویروس های سرماخوردگی باعث ایجاد سرفه و آبریزش بینی بیشتر از گلو استرپ می شوند. علائم گلودرد شامل موارد زیر است:

 • چرک روی سطح لوزه ها (ممکن است باکتری یا ویروس اتفاق بیفتد)
 • قرمزی oropharynx (حلق که هر چند در دهان مشاهده می شود)
 • غده های لنفاوی متورم و التهابی در گردن
 • تنفس دشوار (استنشاق هنگام عبور از حلق یا حنجره برای یک جریان معمولی هوا خیلی باریک می شود).
 • وزیکول ها (حباب های مایع روی پایه قرمز) در حفره دهان یا oropharynx ممکن است وجود ویروس Coxsackie یا ویروس تبخال سیمپلکس را نشان دهد.

دو سوم افراد مبتلا به استرپ،فقط قرمزی دارند و بدون چرکی روی لوزه ها هستند.

علل عفونت گلو

ویروس هایی که باعث سرماخوردگی و آنفولانزا می شوند بیشتر گلودرد را ایجاد می کنند. در اغلب موارد، عفونت های باکتریایی باعث گلودرد می شوند.

عفونت های ویروسی

بیماری های ویروسی که باعث عفونت گلو می شوند عبارتند از:

 • سرماخوردگی
 • آنفولانزا (آنفلوانزا)
 • مونو (مونونوکلئوز)
 • سرخک
 • ابله مرغان
 • كروپ – يك بيماري شايع در كودكان است كه با يك سرفه خشن همراه است
 • سرفه بزرگ (سیاه سرفه)

عفونت های باکتریایی

تعدادی از عفونت های باکتریایی می توانند باعث گلودرد شوند. شایع ترین آن استرپتوکوک پیوژنز (گروه A استرپتوکوک) است که باعث گلودرد می شود.

عفونت گلو

علل دیگر عفونت گلو

سایر دلایل عفونت گلو شامل موارد زیر است:

آلرژی

حساسیت به شوره سر، گرد و غبار و گرده می تواند باعث گلودرد شود. این مشکل ممکن است با قطره پس از باران بیشتر شود، که می تواند گلو را تحریک و التهاب ایجاد کند.

خشکی

هوای خشک داخلی باعث می شود گلوی شما خشن و خراشیده شود. تنفس از طریق دهان – اغلب به دلیل احتقان مزمن بینی – همچنین می تواند باعث گلو درد و خشکی شود.

مضرات

آلودگی هوا در فضای باز و آلودگی داخل خانه مانند دود تنباکو یا مواد شیمیایی می تواند باعث گلودرد مزمن شود. جویدن تنباکو، نوشیدن الکل و خوردن غذاهای تند نیز می تواند گلو را تحریک کند.

فشار عضلانی

می توانید با فریاد زدن، بلند صحبت کردن یا صحبت کردن برای مدت طولانی و بدون استراحت، به ماهیچه های خود در گلو فشار وارد کنید.

بیماری رفلاکس معده (GERD)

GERD نوعی اختلال دستگاه گوارش است که در آن اسیدهای معده به لوله غذایی (مری) منتقل می شود.

علائم یا نشانه های دیگر ممکن است شامل سوزش سر دل، کوفتگی، تغییر مجدد محتوای معده و احساس یک توده در گلو شما باشد.

عفونت HIV

عفونت گلو و سایر علائم شبه آنفلوانزا گاهی اوقات پس از ابتلا به HIV ظاهر می شود. همچنین، فردی که به HIV مثبت است ممکن است به دلیل عفونت قارچی به نام برفک دهانی یا به دلیل عفونت ویروسی به نام سیتومگگالوویروس (CMV) دچار گلودرد مزمن یا عود کننده شود، که در افرادی که دارای سیستم ایمنی پایینی هستند می تواند جدی باشد.

تومورهای سرطانی گلو، زبان یا جعبه صوتی (حنجره) می تواند باعث گلودرد شود. علائم یا نشانه های دیگر ممکن است شامل خشکی، مشکل در بلع، تنفس پر سر و صدا، توده در گردن و خون در بزاق یا خلط باشد. به ندرت، ناحیه آلوده ای از بافت (آبسه) در گلو یا تورم غضروف کوچک “درب” که لوله خنک کننده را پوشش می دهد (اپیگلوتیت) می تواند باعث گلودرد شود. هر دو می توانند راه هوایی را مسدود کنند و مراجعه به پزشک لازم باشد.

عفونت گلو

عوامل خطر عفونت گلو

اگرچه هر کسی می تواند دچار گلودرد شود، برخی از عوامل شما را مستعدتر می کند، از جمله:

 • سن. کودکان و نوجوانان به احتمال زیاد دچار گلودرد می شوند. کودکان 3 تا 15 ساله نیز احتمال ابتلا به گلودرد استرپ، شایع ترین عفونت باکتریایی مرتبط با عفونت گلو است.
 • قرار گرفتن در معرض دود تنباکو. سیگار کشیدن و دود دست دوم می تواند گلو را تحریک کند. استفاده از محصولات دخانی نیز خطر ابتلا به سرطان دهان، گلو و حنجره را افزایش می دهد.
 • آلرژی. آلرژی های فصلی یا واکنش های حساسیتی مداوم به گرد و غبار، ها یا حیوانات اهلی و حیوان خانگی باعث ایجاد عفونت گلو می شوند.
 • قرار گرفتن در معرض مواد محرک شیمیایی. ذرات موجود در هوا از سوختن سوخت های فسیلی و مواد شیمیایی رایج خانگی می توانند باعث تحریک گلو شوند.
 • عفونت های مزمن یا مکرر سینوس. تخلیه بینی شما می تواند گلو شما را تحریک کند یا عفونت را گسترش دهد.
 • یک چهارم پایانی. عفونت های ویروسی و باکتریایی در هر مکانی که افراد جمع می شوند، چه در مراکز مراقبت از کودک، چه در کلاس ها، در مطب ها یا در هواپیما، به راحتی گسترش می یابد.
 • ایمنی ضعیف. اگر مقاومت شما کم باشد، بیشتر در معرض ابتلا به عفونت ها هستید. علل شایع ایمنی کاهش یافته شامل HIV، دیابت، درمان با استروئیدها یا داروهای شیمی درمانی، استرس، خستگی و رژیم غذایی ضعیف است.

تشخیص عفونت گلو

تاریخچه و معاینه جسمی مهمترین ابزار تشخیص هستند. وقتی مشکوک به اپیگلوتیت یا گاهی اوقات کروپ است، ممکن است اشعه X گردن مفید باشد. شمارش خون و آزمایش آنتی بادی ممکن است مفید باشد که به عنوان مونونوکلئوز تشخیص داده شود. سواب گلو برای بررسی عفونت گلو استرپتوپک (گلو استرپو نامی رایج برای فارنژیت استرپتوکوکی است) در موارد منتخب مفید است. آزمایش به اصطلاح “جریان سریع” گاهی غیرقابل اعتماد است، با این حال، اغلب پزشک آنتی بیوتیک ها را بر اساس تاریخ و معاینه به تنهایی تجویز می کند. کشت گلو یک آزمایش قابل اطمینان تر است، اما به دست آوردن نتایج 24 ساعت طول می کشد. درمان با آنتی بیوتیک ها می توانند به صورت تاخیری آغاز شوند یا در صورت شروع بر اساس این نتیجه نهایی، قطع شوند.

عفونت گلو

معاینه بدنی

اگر علائم بیماری فارنژیت را تجربه کرده اید، پزشک معالجه گلو را بررسی می کند. آنها هرگونه لکه های سفید، خاکستری و تورم و قرمزی را بررسی می کنند. همچنین ممکن است پزشک در گوش و بینی شما نگاه کند. برای بررسی گره های لنفاوی متورم، طرفین گردن شما را لمس می کنند.

نمونه برداری از گلو

اگر پزشک شما مشکوک باشد که شما به این بیماری مبتلا هستید، احتمالاً نمونه برداری می کند. این شامل استفاده از سواب پنبه ای برای گرفتن نمونه ای از ترشحات از گلو است. بیشتر پزشکان قادر به انجام تست استریپ سریع در مطب هستند. در صورت مثبت بودن تست استرپتوکوک، این آزمایش طی چند دقیقه به پزشک اطلاع می دهد. در بعضی موارد، سواب برای آزمایش بیشتر به آزمایشگاه فرستاده می شود و نتایج حداقل برای 24 ساعت در دسترس نیست.

آزمایش خون

اگر پزشک شما به علت دیگری از ابتلا به فارنژیت شما مشکوک باشد، ممکن است دستور خون دهد. نمونه کوچکی از خون از بازو یا دست شما گرفته شده و برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می شود. این آزمایش می تواند تعیین کند که آیا شما مونونوکلئوز دارید یا خیر. ممکن است یک آزمایش کامل برای شمارش خون (CBC) انجام شود تا مشخص شود که آیا نوع دیگری از عفونت دارید.

درمان خانگی گلو درد

مدت زمان عفونت گلو

مدت زمان عفونت گلو به علت آن بستگی دارد. اگر علت تحریک مداوم مانند استنشاق دود سیگار یا ماده سمی دیگر باشد، عفونت گلو تا زمانی که قرار گرفتن در معرض عامل متخلف باشد می تواند دوام داشته باشد. با شروع درمان مناسب با آنتی بیوتیک، عفونتهای باکتریایی مانند گلوگاه استریپت بهبود می یابند. ویروس هایی مانند سرماخوردگی معمولاً گلودرد ایجاد می کنند که از چند روز تا یک هفته یا بیشتر ادامه می یابد. عفونت گلو مونونوکلئوز عفونی می تواند طولانی تر از سرماخوردگی باشد.

مراقبت های پزشکی از عفونت گلو

چه موقع برای عقونت گلو با پزشک تماس بگیریم

وقتی شرایط زیر به احتمال عفونت باکتریایی اشاره دارد، فرد مبتلا باید به پزشک مراجعه کند.

 • عفونت گلو شدید بدون وجود سرفه
 • تب بیش از 101 درجه فارنهایت (38.3 درجه سانتیگراد)
 • سردرد همراه با درد شکم یا استفراغ
 • یکی دیگر از اعضای خانواده یا نزدیکان او اخیراً با گلو استرپک تشخیص داده شده است

اگر به نظر می رسد فرد دچار کمبود آب بدن (خشکی دهان، آبریزش چشم ،ضعف شدید یا کاهش میزان ادرار) می باشد، در صورت نیاز فوری به پزشک مراجعه می شود. علائم کم آبی در بزرگسالان ممکن است با علائم کمبود آب بدن در کودکان متفاوت باشد. اگر درد توسط داروی بدون نسخه تسکین نمی یابد، یا اگر فرد به دلیل درد نمی تواند بخوابد، با یک متخصص مراقبت های بهداشتی تماس بگیرید.

چه موقع برای عقونت گلو باید به بیمارستان برویم

اگر بلع به اندازه کافی صدمه دیده باشد که توانایی آن کاهش یابد، فرد مبتلا باید به اورژانس بیمارستان مراجعه کند. تنفس دشوار از عفونت گلو نیز می تواند نشانه بیماری جدی تر باشد. کم آبی قابل توجه بدن با عدم توانایی نوشیدن مایعات معمولاً در بیمارستان درمان می شود. ز آنجا که مطب پزشک در توانایی آنها برای درمان شرایط جدی در مطب و یا مراجعه فوری به افراد متفاوت است، ممکن است فرد بخواهد با پزشک خود تماس بگیرد تا در مورد اینکه آیا وی به مطب بیاید یا به بخش اورژانس مراجعه کند. به خاطر داشته باشید كه مراكز مراقبتهای ویژه معمولاً از نظر كیفیت برای درمان شرایط جدی مجهز هستند و ممكن است به سرعت بیمار را با آمبولانس به بخش اورژانس بفرستند.

درمان عفونت گلو

درمان گلودرد بستگی به علت دقیق آن دارد. آنتی بیوتیک ها می توانند عفونت های باکتریایی را درمان کنند اما در عفونت های ویروسی مؤثر نیستند. هیچ درمانی برای گلودردهای ناشی از عفونتهای ویروسی وجود ندارد، و مراقبتهای حمایتی معمولاً همان چیزی است که لازم است. افراد مبتلا به اپیگلوتیت معمولاً به آنتی بیوتیک IV و بستری در بیمارستان نیاز دارند. تعداد معدودی از افراد ممکن است به کمک تنفس (لوله گذاری) نیاز داشته باشند.

عفونت گلو

داروهای خانگی برای عفونت گلو

اگر گلودرد دارید، درمان درد اغلب اولویت شماره یک است. برخی از این روش های درمانی خانگی و اقدامات مراقبت از خود ممکن است به کاهش درد ناشی از گلودرد کمک کند.

 • غرغره کردن با آب نمک گاهی مفید است. (فرد ممکن است سعی کند نمک را با آب گرم مخلوط و غرغره کند.)
 • اگرچه ممکن است روی معده تاثیر نامطلوبی داشته باشد ، اما NSAID ها (داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند آسپیرین، ایبوپروفن و ناپروکسن) اغلب تسکین دهنده درد نسبت به استامینوفن (تایلنول) هستند.
 • نوشیدن مایعات فراوان بسیار مهم است.
 • تب می تواند نیاز مایعات را افزایش دهد و بلع دردناک می تواند میزان مصرف مایعات را کاهش دهد.
 • هنگامی که نوشیدن فرد دشوار است، نیاز بدن به مایعات از طریق استراحت و کاهش هرگونه تب بسیار مهم است.
 • درمان درد می تواند به افزایش مصرف مایعات کمک کند.
 • مایعات باکیفیت مانند آبگوشت سوپ (جایگزین غرغره نمک و آب) و محلول های حاوی قند را انتخاب کنید (آنها به بدن کمک می کنند تا مایعات با سرعت بیشتری جذب شود).
 • از مصرف کافئین خودداری کنید زیرا این امر می تواند باعث از بین رفتن آب بدن شود.
 • خواب بیشتر باعث بهبودی سریعتر می شود، به خصوص اگر علت ویروس باشد. Malaise (یک احساس کلی بیماری) نیاز بدن برای استراحت است.

داروهای عفونت گلو

احتمالاً علائم گلودرد را در طول زندگی تجربه کرده اید. خارش و سوزش اصلا جالب نیست، به ویژه اگر همراه با علائم دیگر سرماخوردگی یا ویروس جدی تر باشد. عفونت گلو می تواند کاملاً دردناک باشد. با این وجود، در بیشتر موارد، می توانید بدون مراجعه سریع به پزشک، تسکین پیدا کنید. در اینجا ده روش برای درمان وقتی که یک گلودرد ایجاد می شود وجود دارد:

 • غرغره آب شور
 • کاهش درد بدون نسخه (OTC)
 • عسل
 • اسپری اکیناسه / مریم گلی
 • هیدراتاسیون
 • رطوبت ساز
 • دوش بخار
 • بالا گرفتن سر
 • آنتی بیوتیک ها

عفونت گلو

غرغره کردن با آب نمک

غرغره کردن با آب نمک گرم می تواند به تسکین گلو کمک کند. نمک مخاط را از بافت متورم و ملتهب شما بیرون می آورد و به تسکین ناراحتی کمک می کند. ترکیب 1/4 تا 1/2 قاشق چایخوری نمک را با 4 تا 8 اونس آب گرم ترکیب می کنید. هم بزنید تا نمک حل شود. سپس با آن به مدت چند ثانیه غرغره کنید و آن را تف کنید. هر روز چندین بار غرغره نمک را تکرار کنید.

مکیدن

برخی از داروهای لوزه بدون نسخه (OTC) حاوی منتول، ماده ای هستند که می توانند به آرامی بافت گلو را بی حس کنند. این می تواند به طور موقت از احساس سوزش و درد بکاهد. آب نبات ها نیز می توانند همین اثر را داشته باشند. آب نبات باعث افزایش تولید بزاق شما می شود و به روان شدن گلو کمک می کند. با این حال، آب نبات تا زمانی که لوزه های ملتهب را تسکین ندهند، عفونت گلو شما را تسکین نمی دهند، و ممکن است به زودی دوباره احساس نیاز به تسکین کننده کنید. از دادن آبنبات به کودکان خردسال خودداری کنید. زیرا خطر خفگی وجود دارد.

امداد درد OTC را امتحان کنید

براساس مراکز کنترل بیماری و پیشگیری از منبع معتبر، ویروس ها بیشترین گلودرد را ایجاد می کنند. ویروس ها را نمی توان با آنتی بیوتیک ها درمان کرد، و تنها باکتری ها را می توان از بین می برد. درعوض، ویروس باید مسیر خود را در بدن شما طی کند. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی OTC (NSAIDs) مانند ایبوپروفن (Advil ، Motrin IB) یا ناپروکسن (Aleve) می توانند التهاب و تورم در گلو شما را کاهش دهند. آنها همچنین می توانند درد یا خارش را از بین ببرند. امروز در Amazon.com Advil یا Aleve خریداری کنید »

از یک قطره عسل لذت ببرید

چای گرم و شیرین شده با عسل می تواند به تسکین گلو تحریک شده شما کمک کند. چای همچنین به بدن شما آبرسانی می کند، که این یکی دیگر از اقدامات مهم در درمان عفونت گلو است. شما ممکن است انتخاب یک چای سبز را که به عنوان یک ضد ، ضد درد، و منبع غنی از آنتی اکسیدان ها مفید است، در نظر داشته باشد، که به کاهش التهاب کمک می کند. عسل فواید دیگری نیز دارد. تحقیقات نشان می دهد که این ماده مؤثر تسکین دهنده سرفه است و همچنین همراه با داروهای ضد سرفه OTC موثر است.

اسپری اکیناسه و مریم گلی را امتحان کنید

از چند اسپریتز اسپری حاوی ترکیبی از اکیناسه و مریم گلی استفاده کنید. یک مطالعه در مجله اروپایی تحقیقات پزشکی معتبر، معتقد است که این گیاه دارویی عفونت گلو و همچنین اسپری های آن تسکین دهنده گلو هستند. آب کافی دریافت کنید. هیدراته ماندن قسمت مهمی از درمان عفونت گلو است. هنگامی که دچار کمبود آب می شوید بدن نمی تواند به اندازه کافی بزاق و مخاط ایجاد کند تا گلو شما به طور طبیعی نرم شود. این امر تورم و التهاب را بدتر می کند. آب همانند چای های گرم یا سوپ های گرم نیز انتخاب خوبی است. با این حال، چای داغ یا سوپ داغ ممکن است گلو شما را بسوزاند و مشکل را بدتر کند. از مصرف کافئین و الکل که می تواند بیشتر گلوی شما را خشک کند، خودداری کنید.

از رطوبت ساز استفاده کنید

تنفس در هوای مرطوب می تواند به تسکین بافت متورم در بینی و گلو شما کمک کند. یک مرطوب کننده غبار سرد را روشن کنید تا میزان رطوبت اتاق شما بیشتر شود. در اکثر داروخانه های می توانید دستگاه مرطوب کننده خریداری کنید.

به خودتان بخار دهید

اگر رطوبت ساز ندارید، می توانید از هوای مرطوب استفاده کنید. برای کمک به کاهش تورم و تسکین درد گلودرد از تنفس بخار استفاده کنید. همچنین می توانید با جاری کردن آب بسیار گرم درون سینک بخار ایجاد کنید. یک حوله را روی سر خود بکشید و به سینک تکیه دهید تا در بخار نفس بکشد. برای چند دقیقه نفس عمیق بکشید و در صورت لزوم تکرار کنید تا عفونت گلو خود را کاهش دهد. ممکن است 30 دقیقه جوشاندن مقداری آب در ظرفی روی اجاق گاز باشد تا رطوبت خانه شما بیشتر شود. یک قاشق غذاخوری پماد منتول مانند Vicko VapoRub را به آب در حال جوش اضافه کنید تا هوا با رایحه های معطر دریافت کنید.

سر خود را بلند کنید

هنگامی که احتقان همراه با عفونت گلو دارید،یک بالش اضافی را زیر سر خود قرار دهید. ارتفاع اضافی به شما کمک می کند تا راحت تر نفس بکشید. با برطرف شدن احتقان خود، مجبور نخواهید شد که دهان خود را باز کنید، که می تواند گلو شما را خشک کند و باعث صدمه بیشتر آن شود.

دریافت نسخه

ویروس ها بیشتر گلودرد را ایجاد می کنند، اما بعضی اوقات مقصر این بیماری می تواند باکتری هایی مانند استرپتوکوک باشد که باعث ایجاد گلودرد می شود. اگر گلودرد شما از بین نمی رود یا بدتر می شود، یا تب دارید،به پزشک خود مراجعه کنید تا آزمایش استرپ را انجام دهد. ممکن است به آنتی بیوتیک احتیاج داشته باشید.

اگر پزشک شما آنتی بیوتیک تجویز کرده است، کل دوره را تمام کنید. مصرف دارو را متوقف نکنید، حتی اگر علائم شما از بین رفته و احساس بهتری می کنید. متوقف کردن آنتی بیوتیک می تواند برخی از باکتری ها را باقی بگذارد تا شما را مجدداً آلوده کند، و این باکتری های زنده مانده ممکن است دیگر به آنتی بیوتیک پاسخ ندهند.

عفونت گلو

عفونت گلو در کودکان

عفونت گلو یک بیماری شایع در دوران کودکی است. آنها اغلب در اثر ویروس ها ایجاد می شوند و در چهار یا پنج روز بهبود می یابند. اگر کودک شما تب 101 درجه فارنهایت (38.3 درجه سانتیگراد) یا بالاتر دارد، به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید. تب می تواند نشانه ای از گلو استرپت باشد. از آنجا که استرپ ناشی از باکتری ها است، باید با آنتی بیوتیک درمان شود. می توانید گلودرد کودک را با داروهایی مانند استامینوفن (Tylenol کودکان) یا ایبوپروفن (مشاوره کودکان ، Motrin کودکان) تسکین دهید. کافی است ابتدا کودک زیر شش ماه خود را به پزشک متخصص اطفال برسانید تا او را معاینه کند. به دلیل خطر ابتلا به یک بیماری نادر اما جدی به نام سندرم ریه، آسپیرین (بافرین) را به کودکان کمتر از 18 سال ندهید.

در اینجا چند روش دیگر برای تسکین درد گلو فرزند شما وجود دارد:

 • 1/4 تا 1/2 قاشق چایخوری نمک و 8 اونس آب گرم را مخلوط کنید و فرزندتان آن را غرغره کند. بچه های بالای 6 سال معمولاً به اندازه کافی بزرگ هستند که بدون بلع غرغره کنند.
 • مایعات گرم مانند آبگوشت مرغ یا چای به کودک خود بدهید. بچه های بالای یک سال می توانند از کمی عسل مخلوط شده در چای برای تسکین گلو خود استفاده کنند.
 • بگذارید فرزند شما مانند سرماخوردگی، چیز سرد بخورد.

از استفاده از اسپری های گلودرد بر روی کودکان خودداری کنید. این محصولات حاوی بنزوکائین بی حسی (Anbesol) هستند که می توانند در بعضی از کودکان واکنش آلرژیک ایجاد کنند.

چه زمانی برای عفونت گلو به پزشک مراجعه کنید

لازم نیست عفونت گلو را تحمل کنید. بسیاری از درمان های OTC و داروهای خانگی می توانند به شما کمک کنند تا از درد و ناراحتی رهایی پیدا کنید. اگر درد بهبود نمی یابد، به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر علائم زیر را دارید به پزشک مراجعه کنید:

 • هنگام بلع درد شدید دارید
 • تب شدید ایجاد کنید
 • حالت تهوع یا استفراغ دارید

عفونت گلو

درمان پزشکی برای عفونت گلو

مراقبت از عفونت گلو شامل معالجه درد، کمبود آب بدن یا مشکل در تنفس است (مشکلات مجاری هوایی با کروپ یا اپیگلوتیت همراه است).

 • آنتی بیوتیک ها
 • وقتی ویروس عامل عفونت گلو است، آنتی بیوتیک ها مفید نیستند.
 • بعضی اوقات تشخیص اینکه علت ویروسی یا باکتریایی است دشوار است، بنابراین ممکن است آنتی بیوتیک به عنوان یک احتیاط تجویز شود. به توصیه پزشک خود مبنی بر نیاز به آنتی بیوتیک اعتماد کنید.
 • آنتی بیوتیک ها به طور متوسط ​​تنها در 1.5 روز گلودرد را از بین می برند.
 • آنتی بیوتیک ها در جلوگیری از تب روماتیسمی مفید هستند (یک عارضه غیر شایع اما شدید عفونت استرپتوکوکی، که ممکن است باعث التهاب شدید عضلات قلب و دریچه های قلب شود).
 • کورتیکواستروئیدها می توانند در معالجه چند نوع انتخاب گلودرد مفید باشند. اگرچه آنها عملکرد سیستم ایمنی را مختل می کنند، اما اثر ضد التهابی می تواند بسیار مفید باشد. آنها بیشتر در موارد ابتلا به لوزه های شدید، صرع و یا در موارد کروپ استفاده می شود.

روش های دیگر برای درمان عفونت گلو

مانند سایر بیماری ها، اگر فردی با وجود درمان بدتر شود باید با پزشک معالج تماس بگیرید. گاهی اوقات تعیین اینکه آیا یک وضعیت به دلیل طبیعی بودن بیماری بدتر شده است یا به دلیل عارضه جانبی دارویی که بیمار مصرف می کند می تواند مشکل باشد. (به عنوان مثال، هم عفونت باعث گلودرد و هم واکنش به دارو می تواند باعث حالت تهوع شود.)

جراحی عفونت گلو

در موارد نادر نیاز به جراحی آبسه پشت لوزه (آبسه پیریتونسیل) یا بین ستون فقرات و حلق (آبسه خلفی) است. تونسیلکتومی یا برداشتن جراحی لوزه ها گاهی اوقات برای لوزه ها نشان داده می شود که اغلب (یک بار در ماه) برمی گردد و یا باعث تنفس یا مشکلات خواب می شود.

عفونت گلو

عفونت گلو در بارداری

زنان باردار که دچار عفونت گلو می شوند هنوز هم می توانند این بیماری را درمان کنند. بیماری های ویروسی فقط نیاز به درمان حمایتی دارند و داروهای خانگی و مراحل مراقبت از خود (در بالا توضیح داده شده) به طور کلی در بارداری ایمن هستند. در صورت لزوم با پزشک خود در مورد انتخاب صحیح برای داروهای درد صحبت کنید. برخی از آنتی بیوتیک ها برای زنان باردار بی خطر هستند. اگر شما یک عفونت باکتریایی دارید، پزشک می تواند آنتی بیوتیک هایی را که ثابت شده برای مادر و نوزاد بی خطر است، تجویز کند. بسیار مهم است که از درمان عفونت باکتریایی خودداری کنید. در صورت عدم درمان، عفونت ممکن است عوارض جدی ایجاد کند.

جلوگیری از عفونت گلو

جلوگیری از تماس نزدیک با افراد بیمار می تواند به فرد در جلوگیری از ابتلا به عفونت گلو کمک کند. به نظر می رسد ویروس های سرماخوردگی نسبت به عفونت های استرپتوکوکی به آسانی منتقل می شوند. فقط برخی از اعضای خانواده در معرض استرپتوکوک دچار گلو استرپت می شوند. معمولاً فرد مبتلا به گلو استرپت ظرف 24 ساعت پس از اولین دوز آنتی بیوتیک درمان می شود. دوره نقاهت (مدت زمان قرار گرفتن در معرض میکروبهای استرپ تا شروع بیماری) معمولاً 2-5 روز است. کودکان باید در دوره های عفونی در خانه بمانند و به مدرسه نروند.

هوشیاری در مورد شستشوی دست بهترین راه برای جلوگیری از هر نوع عفونت است. ویروس های زیادی با آلودگی سطوح مشترک قابل انتقال هستند. این مهم است که به کودکان اهمیت شستشوی دست با استفاده از صابون و آب و یا ضدعفونی کننده دستی را یاد دهید. جلوگیری از اشتراک وسایل آشامیدنی و سایر وسایل شخصی نیز می تواند یک اقدام پیشگیرانه مؤثر باشد.

عفونت گلو

پیش آگاهی برای عقونت گلو چیست؟

فقط در موارد بسیار نادر به دلیل شرایط جدی گلودرد وجود دارد. اگرچه نادر است، عوارض گلو استرپت مانند تب روماتیسمی، گلومرولونفریت پس از استرپتوکوکی و اپیگلوتیت می تواند باعث بیماری جدی یا مرگ شود.

عوارض عفونت گلو

به ندرت، عفونت های باکتریایی گلو ممکن است منجر به عوارضی از جمله تشکیل آبسه و گسترش عفونت شود. تب روماتیسمی (وضعیتی که می تواند باعث آسیب به قلب، اعصاب، پوست و مفاصل شود) و گلومرولونفریت poststreptococcal (نوعی التهاب کلیه) از عوارض نادر گلو‌ی استرپ شده درمان نشده است.