در مورد شربت لاگزاریسین دینه چه می دانید؟ همه ی ما می دانیم که روغن کرچک فواید زیادی برای بدن دارد . از مصارف موضعی گرفته تا خوراکی. از گذشته های دور از روغن کرچک بعنوان درمان یبوست و مشکلات دفع استفاده می شده است. امروزه نیز بسیاری از پزشکان آن را بعنوان دارو تجویز می کننند. فواید استفاده از روغن کرچک برای برطرف کردن یبوست مدتهاست که ثابت شده است. روغن کرچک کمک می کند تا روده ی بزرگ و کوچک تحریک شده و براحتی ضایعات را از بدن دفع نمایند. روغن کرچک کولون را بخوبی تخلیه می کند. این ماده رطوبت را در روده های بزرگ و کوچک حفظ می کند و در نتیجه به شخص برای دفع بهتر و راحت تر کمک می کند.

با  لاگزاریسین  دینه آشنا شویم :

روغن کرچک یکی از مفید ترین مواد برای تخلیه کامل روده قبل از جراحی یا رادیوسکوپی دستگاه گوارش است. ولی بخاطر طعم ناخوشایند در هنگام بلع با اکراه مصرف می شود. در بعضی موارد داروهایی جانشین آن می شود که بایستی با حجم بسیار زیاد آب و در مدت طولانی مصرف شود که آنهم چندان خوشایند نیست.

برای رفع این مشکل مجتمع صنایع دینه ایران، شربت لاگزاریسین را تولید و عرضه نموده که روغنی خوش طعم و آماده برای شکل گیری امولوسیون است که در آن از اسانس پرتقال و وانیلین استفاده شده.است. پس از افزودن آب جوش و تکان دادن امولوسیون خوش طعمی حاصل می شود که بخوبی قابل پذیرش بوده و براحتی مصرف می شود و روند تخلیه روده بدنبال آن در زمان کوتاهی کامل می گردد.

یبوست کودکان

نحوه اثر گذاری شربت لاگزاریسین دینه:

روغن کرچک بعد از مخلوط شدن با صفرا و آنزیم های لوزالمعده اسید ریسینولییک آزاد می کند. آین اسید در مجرای روده ی کوچک  با سدیم و پتاسیم تشکیل مواد صابونی داده و حرکت مایع را از روده ی کوچک به کولون تسهیل می نماید و مخاط کولونی را همانند مخاط روده ی کوچک تحت تاثیر قرار داده و باعث مهار حرکت آب و الکترولیت ها بداخل مجاری ژژونمی و ایلیومی مشابه بیماری اسهال می شود. الکترولیت ها از طریق فشار اسموتیک آب را بداخل مجاری انتقال داده و باعث افزایش شل شدن محتوای مجاری می شوند. این اثر با اثرات تحریکی اسید ریسینولییک بر روی عضله ی صاف روده ای توام گشته و باعث افزایش حرکات دودی در روده ی کوچک و کاهش فرصت برای جذب محتویات روده می گردد. با توجه به طعم نامطبوع و عدم تحمل بیمار و لزوم مصرف روغن کرچک جهت اثر مسهلی و سرعت اجابت مزاج و تخلیه ی کامل روده برای انجام رادیوگرافی و کولونوسکوپی لاگزاریسین دینه تهیه گردیده است.

موارد مصرف  :

مسهل ( آمادگی قبل از جراحی و یا معاینات سیستم گوارش، کولونوسکوپی یا رادیوگرافی)

ملین (در مقادیر کمتر)

شیوه مصرف  لاگزاریسین :

هرچند که میزان مصرف این شربت باید توسط پزشک متخصص تعیین گردد اما به صورت رایج :

به عنوان مسهل :

شب قبل عمل جراحی یا کولونوسکوپی و رادیوگرافی شام زودتر و بصورت رقیق میل شود.

2 تا 3 ساعت بعد از صرف شام، با توجه به وزن بیمار 1 تا 2 شیشه لاگزاریسین با آب جوش پر کرده و تکان دهید و امولسیون حاصل را تماما مصرف کنید. پس از آن حتما باید چند لیوان آب گرم مصرف شود.

به عنوان ملین :

افرادی که به منظور درمان یبوست از این شربت استفاده می کنند باید  5 الی 10 میلی لیتر از لاگزاریسین را تنها یک نوبت در هفته با مقداری آب جوش خوب تکان داده و میل نمایند.

استفاده در زمان بارداری و شیردهی :

لاگزاریسین  به دلیل ایجاد پرخونی در قسمت لگن موجب شروع واکنش های تحریکی رحم می شود و مصرف آن در دوران حاملگی توسط پزشک توصیه نمی شود.

یبوست کودکان

چه افرادی نباید از این شربت استفاده کنند :

افرادی که دردهای شکمی با علت نامشخص ،بیماری التهاب مزمن روده، انسداد روده ، آپاندیسیت و یا حساسیت به روغن کرچک دارند نباید از این شربت استفاده کنند.

آیا شربت لاگزاریسین عوارض جانبی دارد :

هرچند که این فرآورده گیاهی و کاملا طبیعی می باشد و اثر بخشی فوق العاده ای دارد اما ممکن است عوارضی مانند تهوع ،‌استفراغ و کولیت در برخی از افراد پدید آید که در صورت بروز این علائم حتما باید با پزشک خود در خصوص ادامه مصرف این فرآورده مشورت نمایید.

دانتسنی های ضروری درباره لاگزاریسین :

  • لاگزاریسین را در دمای اتاق یعنی دمای  کمتر از ۴۰ درجه و به دور از تابش مستقیم نور خورشید قرار دهید.
  • در دوران قاعدگی با احتیاط استفاده شود.