90

 تغییرات پوست در زمان پیری قابل رویت است .  افزایش سن شامل چین و چروک و افتادگی پوست است. تحقیقات نشان می دهد که ، در واقع، دو نوع  پیریپوست وجود دارد . یکی پیری ناشی از ژن ها که ارثی است همزمان با افزایش سنبوجود می آید. نوع دیگر پیری  بیرونی (خارجی) شناخته شده است و توسط عوامل محیطی، مانند قرار گرفتن در معرض اشعه خورشید ایجاد می شود.

مسلماً مشاهدة نشانه هاي پيري در صورت براي هر كسي ناخوشايند خواهد بود. پس از سن بيست و پنج سالگي اگر كسي به ما بگويد : «خيلي كمتر از سن خود نشان مي دهيد.» احتمالاً از ذوق بر خود خواهيم لرزيد. همان طور كه مي دانيد هيچ اندامي به اندازة پوست نشان دهندة علايم پيري نيست. خوب است بدانید هيچ عاملي به اندازة خورشيد در پيري پوست موثر نيست.

بطور كلي پوست صورت، گردن و دستها پيرتر از ساير نقاط بدن است زيرا پوست اين مناطق بيش از ساير نقاط بدن در معرض نور خورشيد قرار دارد. مي توانيد خودتان امتحان كنيد. پوست پايين آرنج خو را با پوست بالاي آرنج مقايسه كنيد. آنگاه شما نيز مانند اغلب مردم در خواهيد يافت كه پوست بالاي آرنج به مراتب صاف تر و از لحاظ بافت نرم تر و داراي رنگ روشن تري نسبت به پوست پايين آرنج شماست.
خود شما بهترين قاضي برای تشخیص سن پوستتان هستيد.

اگر از پوست صورت خود راضي هستيد پس پوست شما هنوز جوان است و نياز به مراقبت هاي پيشگيري كننده دارد. جلوی آیینه بایستید. به شدید حالت بخندید. چین و چروکهای ایجاد شده در اطراف چشمتان و دیگر نقاط صورتتان را به دقت نگاه کنید. این خطوط، قابلیت این را دارند که در آینده به خطوط دائمی تبدیل شوند. حل صورت خود را به حالت طبیعی و بدون لبخند برگردانید. آیا اثری از خطوط را مشاهده می کنید؟ اگر اصلا هیچ خط ریزی هم مشاهده نمی کنید سن پوست شما زیر سی سالگی است. ولی باید کاملا مراقب پوستتان باشید تا روند پیری را سریع طی نکند.

توصیه هایی برای جوان ماندن پوست
مهمترين روش براي پيشگيري از آسیب به پوست و کند کردن فرایند پیری پوست، ابتدا استفاده از مقادير بالايي از ويتامين C و سپس محافظت پوست از اشعة نور خورشيد خواهد بود. فراموش نکنید که استفاده از کرم ضدآفتاب تنها برای فصل تابستان نیست. در تمام طول سال باید بطور سخاوتمندانه ای از کرم ضدآفتاب استفاده کنید. هرگز پوستتان را بدون محافظت از آفتاب در معرض نور خورشید قرار ندهید.
به پوستتان هم از درون و هم از بیرون کمک کنید تا شاداب شود. تغذیه سرشار از ویتامین C، E و مواد آنتی اکسیدان از درون به پوست شما کمک می کند و استفاده از کرمهای مغذی ویتامین C و مرطوب کننده های متناسب با پوستتان از بیرون به طراوت پوستتان کمک رسان است. استفاده از کرمهای آنتی ایجینگ را بعد از 25 سالگی شروع کنید و بطور منظم از آنها استفاده کنید.

مراقبت های درمانی پوست
اگر فكر مي كنيد پوستتان بايد به مراتب صاف تر و شاداب تر از اكنون باشد و يا دچار لك و مك یا آکنه هستید، پس بايد به انجام مراقبت هاي درماني بپردازيد، به اين معنا كه كمتر از مواد آرايشي استفاده كنيد و با يك لايه بردار خوب چون اسيد ميوه به لايه برداري از پوست خود بپردازيد. آکنه را بیماری پوستی بدانید و برای درمان آن به پزشک مراجعه کنید و نگویید که خودش خوب می شود. چون عواقب برجا گذاشتن لک های آن به مراتب بدتر از خود آکنه است.

منبع-پوست نیوز