images.jpg457567

با استفاده از برخی مواد طبیعی می توان درد خود را تقلیل دهید و نسبت به بهبود دردهای مفصلی و عضله ای خود اقدام کنید.

 پس از یک روز طولانی و خسته کننده، عضله های بدن سفت و دردناک می شود. نشستن برای مدت طولانی باعث اسپاسم عضلات و سفت شدن آن ها به ویژه در افرادی که مفصل های ضعیف دارند، می شود. این درد می تواند خفیف یا شدید باشد. اگرچه مصرف داروی مسکن، درد را کاهش می دهد اما با از بین رفتن اثر آن، درد دوباره خود را نشان می دهد؛ اما جای نگرانی نیست زیرا می توان با درمان های خانگی درد، سفتی و اسپاسم عضله را کاهش داد.

 این درمان ها، درد عضلات را تسکین می دهد.
*آب گیلاس: درد عضله را تسکین می دهد و آنتی اکسیدان های موجود در این میوه، کاهش دهنده التهاب است.
*منیزیم: برخی از مواد غذایی غنی از منیزیم شامل کدو، کدوتنبل، دانه کتان، دانه کنجد، تخمه آفتاب گردان، بادام هندی، اسفناج و پودر کاکائو است. کمبود یا میزان کم منیزیم در بدن می تواند به درد عضله و گرفتگی آن منجر شود. از ماده غذایی غنی از منیزیم استفاده کنید.
*روغن های طبیعی: ماساژ بدن با روغن طبیعی مانند روغن های ضد التهابی عمل می کند و درد را تسکین می دهد. ماساژ، گردش خون به عضلات را افزایش می دهد، ایجاد گرما می کند و مانع از تجمع اسید لاکتیک می شود. روغن عضله ها را شل می کند و درد را کاهش می دهد. روغن هایی مانند استوقودوس، زنجبیل و نعناع در کاهش درد عضلات موثر است.
* نمک اپسوم یا سولفات منیزیم: این ها مواد معدنی طبیعی است که التهاب عضله را کاهش می دهد و باعث تسکین درد می شود. همچنین درد عضله ناشی از بیماری های مزمن مانند فیبر و میالژیا را کاهش می دهد. یک یا ۲ پیمانه نمک اپسوم را به آب وان اضافه کنید و به مدت ۲۰ دقیقه در آن بنشینید تا درد و گرفتگی عضلات برطرف شود.
*کمپرس سرد: برای کاهش درد عضلات از کمپرس سرد استفاده می شود. کمپرس سرد، گردش خون را در قسمت دردناک کاهش می دهد؛ این امر به کاهش درد و التهاب منجر می شود.
*کمپرس گرم: برای درمان سفتی عضلات، پیچ خوردگی و اسپاسم عضلات ازکمپرس گرم استفاده می شود. گرما، درد را رفع می کند و اسپاسم عضله را کاهش می دهد.
*حمام های متناوب گرم و سرد: این روش به سرعت درد را تسکین می دهد. گردش خون را بهبود و درد و ورم را کاهش می دهد. آب سرد، نقاط دردناک را بی حس می کند در حالی که حمام گرم عضلات را آرام می کند و اسپاسم ها را کاهش می دهد. افزودن روغن های طبیعی مانند استوقودوس و اوکالیپتوس و بابونه نیز می تواند موثر واقع شود.
*سرکه سیب: درمان موثری برای رفع و تسکین درد عضلات است. یک قاشق غذاخوری از آن را در یک لیوان آب مخلوط و مصرف کنید.
*فلفل قرمز: به گزارش سایت «MSN»، یک چهارم تا نصف قاشق چای خوری فلفل را با یک لیوان روغن زیتون ولرم مخلوط کنید و به محل درد بمالید.

روزنامه خراسان